Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz, jak zmieniła się religijność w naszym kraju

Zbigniew Marecki
Zobacz jak zmieniła się religijność w naszym kraju.
Zobacz jak zmieniła się religijność w naszym kraju.
W ciągu ostatnich 20 lat w Polsce wzrosła liczba osób, które określają się jako głęboko wierzące, ale sam odsetek wierzących spadł do poziomu 60,8 proc. Rodzina i wiara to wciąż wartości najważniejsze dla Polaków.

Takie wyniki przynoszą najnowsze badania pallotyńskiego Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, które zestawiają wyniki sondaży, przeprowadzonych wśród wiernych w latach 1991, 1998 i 2012. ISKK w trakcie dorocznego bezpośredniego liczenia wiernych zbiera dane o liczbie osób uczestniczących we mszy św. i przystępujących do komunii św. Z kolei badanie postaw religijnych odpowiada na pytanie o motywacje uczestnictwa w praktykach religijnych.

Jak się okazuje, udział we mszy św. to dla Polaków przede wszystkim przeżycie religijne i nakaz sumienia. Motywacje religijne zdecydowanie przeważają nad społeczno-obyczajowymi. Jednocześnie jednak na swojej oficjalnej stronie Instytut stwierdza, że wierni coraz mniej czują się związani ze swoją parafią. Aż trzykrotnie wzrósł zanik więzi z parafią wśród mieszkańców wsi, choć to oni nadal najczęściej wspierają parafię ofiarami i angażują się w prace porządkowe w kościele.

Zobacz także: Rekolekcje dla studentów w Słupsku

Według Instytutu w latach 1991-2002 w naszym kraju doszło do pewnej stabilizacji praktyk wśród polskich katolików, ale już w następnym dziesięcioleciu odnotowano spadek zaangażowania. Jako niepokojące Instytut ocenia zmniejszanie się udziału najmłodszych roczników badanych w praktykach religijnych.

- To może być zapowiedzią długotrwałego spadku religijności w całym społeczeństwie - uważają badacze. Wydaje się, że katolicka Polska dopiero po dwóch dekadach transformacji ustrojowej i społeczno-kulturowej, po wejściu do Unii Europejskiej, zaczyna w sposób bardziej wyraźny zmagać się z wyzwaniami postchrześcijańskiej czy postsekularnej Europy - podsumowuje ks. prof. Janusz Mariański z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC.

Zobacz także: Nowy papież Franciszek. Kim jest? [sylwetka, wideo]

Ponadto badacze zauważyli, że coraz powszechniejsze staje się przyzwolenie na seks przed ślubem czy stosowanie środków antykoncepcyjnych. Ale jednocześnie rośnie akceptacja głosu Kościoła odnośnie aborcji i eutanazji.

Badanie pokazuje także, że nie odnotowuje się wykluczenia wartości religijnych i moralnych ze sfery publicznej. Ale równocześnie religijność nie stanowi dziś dominującego czynnika wpływającego na postawy w obrębie sfery publicznej.
Coraz większą aprobatę zyskuje także parafialna pomoc charytatywna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza