Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zorganizowały warsztaty dla sołtysów. Będą kolejne edycje

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Marta Rutkiewicz i Joanna Sypuła (po prawej).
Marta Rutkiewicz i Joanna Sypuła (po prawej). Archiwum
Marta Rutkiewicz i Joanna Sypuła z fundacji Bocianie Gniazdo w Runowie zorganizowały szkolenie dla sołtysów z gminy Potęgowo.

Rozmowa z Joanną Sypułą, organizatorką I Konwentu Sołtysów Gminy Potęgowo. Jako młode sołtyski odczuwałyśmy potrzebę wymiany informacji. Zorganizowałyśmy więc warsztaty dla sołtysów.

Kiedy Panie rozpoczęły współpracę z sołtysami z gminy Potęgowo?

Pomysł na organizację konwentu zrodził się już rok temu. Wtedy jako fundacja miałyśmy spotkanie z sołtysami, bo same także jesteśmy sołtyskami. Ja jestem sołtysem Dąbrówna, a moja koleżanka Marta Rutkiewicz, prezes fundacji, jest sołtysem Runowa. Jako początkujące sołtyski spotykałyśmy się z pewnymi barierami. Na przykład wydawało się nam, że pewne rzeczy są możliwe do zrobienia pod względem prawnym, a tu się okazywało, że jednak nie. Wtedy zdałyśmy sobie sprawę, że podobne problemy mogą mieć inni sołtysi. Dlatego w zeszłym roku zorganizowałyśmy pierwsze spotkanie sołtysów w gminie Potęgowo, w którym uczestniczyło 26 osób. Wtedy sołtysi wyrazili chęć i potrzebę spotykania się, integrowania i dzielenia wiedzą, którą zdobyli podczas sprawowania swoich funkcji. Potrzebują tego nie tylko młodzi sołtysi, ale także i ci, którzy są nimi na naszym terenie już od wielu lat.

Jak Panie zorganizowały tegoroczne warsztaty?

Jako fundacja napisałyśmy wniosek do Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich i otrzymałyśmy dofinansowanie. Dzięki temu przed sobotnim konwentem mogłyśmy przeprowadzić dwudniowe warsztaty.

Czego one dotyczyły?

Najpierw rozmawialiśmy o kompetencjach i obowiązkach sołtysa oraz członka rady sołeckiej. Kolejny temat był związany z funduszem sołeckim, który jest podstawowym narzędziem do finansowania i realizacji pewnych inicjatyw. Poza tym istnieje możliwość zabiegania o środki zewnętrze, nie tylko unijne. W trakcie drugiego dnia warsztatów odbył się trening kompetencji społecznych. Uczyliśmy się, jak sobie radzić z grupą i jak rozmawiać z mieszkańcami, zwłaszcza w sprawach konfliktowych. Mieliśmy także specjalistkę, która pokazywała zebranym, jak w bardzo prosty sposób można organizować zabawy dla dorosłych i dzieci bez zatrudniania firmy zewnętrznej i wydawania pieniędzy.

Czy ten kurs może się przyczynić do głębszej współpracy między sołtysami w gminie?

W trakcie warsztatów razem z Martą próbowałyśmy stworzyć sieć współpracy między gminą, organizacjami pozarządowymi oraz sołtysami i radami sołeckimi. Myślę, że to była dobra okazja do wzajemnego poznania się, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. Pomogli nam w tym zaproszeni prelegenci: Marek Olechnowicz - przewodniczący Pomorskiej Rady Działalności Organizacji Pozarządowych, i Szymon Osowski - prezes zarządu Sieci Obywatelskiej Watch Docs.

Czy będą kolejne tego typu spotkania?

Tak. Sołtysi i członkowie rad sołeckich oraz lokalni liderzy wyrazili chęć uczestniczenia w kolejnych warsztatach. Mówią, że dzięki temu zdobyli ciekawe informacje i nawiązali kontakty, które mogą im pomóc w funkcjonowaniu we własnym środowisku. Zdajemy sobie sprawę, że warsztaty mają sens, gdy uczestniczą w nich dobrzy trenerzy. Będziemy o nich zabiegać.

Rozmawiał Zbigniew Marecki.

Oglądaj także: Grand Prix dla KGW z Bobowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza