Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUT odznaczony prestiżowym światowym logiem HR Excellence in Research

Małgorzata Klimczak
ZUT może się poszczycić nowoczesnymi laboratoriami umożliwiającymi badania
ZUT może się poszczycić nowoczesnymi laboratoriami umożliwiającymi badania Andrzej szkocki
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny zdobywa coraz większą renomę wśród uczelni na świecie

ZUT w Szczecinie dołączył do elitarnego grona 35 instytucji w Polsce, które mogą poszczycić się logiem HR Excellence in Research. Jest jedną z 9 uczelni w grupie. Logo HR Excellence in Research nadawane jest przez Komisję Europejską instytucjom, które wdrażając zasady Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych, tworzą przyjazne środowisko pracy i rozwoju oraz posiadają przejrzyste procesy rekrutacji pracowników naukowych. Logo nadawane jest jednostkom, które stają się wzorem w związku z zarządzaniem zasobami ludzkimi.

Inicjatorem ubiegania się o te prestiżowe odznaczenie było Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT, które koordynowało wszystkie działania. Jednak do otrzymania logo HR Excellence in Research przyczyniła się współpraca i zaangażowanie wielu osób z całej uczelni.

Przede wszystkim wymienić należy olbrzymi odzew ze strony pracowników naukowych, którzy wypełnili rozesłane ankiety. Otrzymano 939 odpowiedzi na 1514 uprawnionych pracowników, co stanowi 62 proc. Taka ilość zebranych danych pozwoliła na opracowanie planu działań, dzięki którym ZUT będzie mógł poszczycić się mianem jednego z najlepszych pracodawców. Kilka działów administracji ZUT współpracowało z RCIiTT przy tworzeniu raportu do KE.

Aby uzyskać logo HR Excellence in Research została opracowana strategia dla ZUT dotycząca wdrażania zapisów Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych. Strategia ta zawiera jasno określone działania, które uczelnia musi wdrożyć. Po dwóch latach od otrzymania odznaki ZUT będzie zobowiązany do przeprowadzenia ponownej oceny postępu i efektów wdrażania zasad Karty i Kodeksu.

Z kolei po czterech latach od uzyskania logo Komisja Europejska przeprowadzi analizę z pomocą powołanych przez siebie ekspertów zewnętrznych. Wyniki tego audytu będą warunkowały zachowanie prawa do używania logo.

ZUT zobowiązał się m.in. do wspierania rozwoju karier naukowych swoich pracowników, wdrożenia kodeksu etycznego pracownika naukowego oraz przeprowadzenia serii szkoleń związanych z zasadami otwartej i przejrzystej rekrutacji oraz do wielu innych działań.

ZUT ma na koncie również inne osiągnięcia. Z przeprowadzonego przez firmę Sedlak&Sedlak Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2014 wynika, że absolwenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie z tytułem magistra inżyniera znajdują się w grupie wysoko wynagradzanych absolwentów kierunków technicznych w Polsce.

Ze średnim wynagrodzeniem 5700 zł sklasyfikowano nas na siódmym miejscu w gronie uczelni, których absolwenci zarabiają najlepiej.

ZUT ma również osiągnięcia wśród uniwersytetów dziecięcych. Wśród 65. zwycięskich projektów, które otrzymają dofinansowanie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na kontynuowanie działalności uniwersytetów dziecięcych jest Dziecięcy Uniwersytet Technologiczny działający przy Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Środki z dofinansowania zostaną przeznaczone na zakup materiałów potrzebnych do realizacji programu realizowanego przez ZUT.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza