Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwracajmy uwagę na bezdomnych zimą. Miasto Słupsk i policja apelują

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Okres zimowy to trudny czas dla osób bezdomnych.
Okres zimowy to trudny czas dla osób bezdomnych. Policja Słupsk
Ostre mrozy, opady śniegu i silny wiatr niosą ze sobą ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia osób bez dachu nad głową. Policja w Słupsku i władze Miasta apelują, aby zwracać szczególną uwagę na osoby bezdomne.

Okres zimowy to trudny czas dla osób znajdujących się w kryzysie bezdomności. Miasto Słupsk w swoim komunikacie zaznacza, aby nie przechodzić obojętnie obok osób bez dachu nad głową, które w głównej mierze zimę spędzają na klatkach schodowych, ogródkach działkowych i w pustostanach. Na szczęście miejsc dających schronienie w Słupsku nie brakuje – w mieście działają noclegownie i schroniska, a miejsca przebywania osób bezdomnych regularnie odwiedza policja.

- Słupscy policjanci od wielu tygodniu wspólnie ze streetworkerami ze Stowarzyszenia Horyzont kontrolują miejsca, w których zazwyczaj przebywają osoby bezdomne – mówi Jakub Bagiński, rzecznik słupskiej Komendy Miejskiej Policji. - Niestety często dodatkowym problemem, który jest olbrzymim zagrożeniem w połączeniu z niską temperaturą, jest alkohol. Podczas patroli funkcjonariusze informują zagrożone wychłodzeniem osoby o instytucjach, które udzielają pomocy i schronienia oraz przestrzegają o zagrożeniach wynikających ze spadku temperatur.

W przypadku, gdy osoba bezdomna znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu, mundurowi wzywają pogotowie ratunkowe.

Rąk do pomocy nie brakuje

W Słupsku to Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie jest główną instytucją, która pomaga osobom w kryzysie bezdomności – nie tylko materialnie, ale również poprzez opracowywanie indywidualnych programów wychodzenia z trudnej sytuacji.

Ogromną rolę w niesieniu pomocy osobom bezdomnym odgrywają również organizacje pozarządowe działające w Słupsku, m.in. Stowarzyszenie Monar Ośrodek Osobom Nietrzeźwym i Bezdomnym w Słupsku, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Słupskie, Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne Oddział Terenowy w Słupsku czy Stowarzyszenie Horyzont – Streetworkerzy.

- Dysponujemy mieszkaniem chronionym przy dofinansowaniu MOPR, prowadzimy też hostel dla kobiet, które uciekają przed przemocą domową. W Ustce prowadzimy ogrzewalnię dla bezdomnych mężczyzn - taka forma pomocy jest niezwykle ważna w czasie dużych mrozów. Każdy potrzebujący może się do nas zgłosić, ale to najczęściej MOPR kieruje do nas osoby wymagające pomocy - mówi Zbigniew Stefański, prezes Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego w Słupsku.

To właśnie MOPR wskazuje potrzebującym schroniska, noclegownie i miejsca wsparcia. A tych na terenie Miasta funkcjonuje kilka:

  • Noclegownia TPBA;
  • Schronisko dla bezdomnych mężczyzn TPBA;
  • Schronisko z usługami opiekuńczymi TPBA;
  • Mieszkanie chronione treningowe dla bezdomnych kobiet przy ul. Towarowej;
  • Mieszkanie chronione treningowe dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Tuwima;
  • Ogrzewalnia Stowarzyszenia Monar przy ul. Gdyńskiej 13A;
  • Świetlica Stowarzyszenia Monar przy ul. Gdyńskiej 13A;
  • Łaźnia Stowarzyszenia Monar przy ul. przy ul. Gdyńskiej 13A;
  • Jadłodajnia MOPR przy ul. Jaracza 5.

Pewne przydatne narzędzie znajduje się także w rękach policji

- Funkcjonariusze przypominają, że miejsca przebywania osób bezdomnych, takie jak klatki schodowe, altany ogrodów działkowych czy pustostany, można zaznaczać na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tej internetowej aplikacji jest specjalna kategoria pozwalająca wskazać na mapie miejsce, w którym przebywają osoby mogące być narażone na wychłodzenie organizmu. Miejsca te zostaną objęte przez funkcjonariuszy stałym nadzorem podczas codziennych patroli - zaznacza Bagiński.

Nie tylko Słupsk

Również gmina Damnica wystosowała apel do mieszkańców, w którym prosi, aby wykazywali się oni wrażliwością w stosunku do osób bezdomnych, ale też starszych i narażonych na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

„Jeżeli widzicie Państwo w swoim otoczeniu osoby potrzebujące, pozbawione dachu nad głową, opału, czy w inny sposób zagrożone, prosimy sygnały te kierować do odpowiednich służb: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Damnicy” - czytamy w komunikacie samorządu.

Do otulenia się wzajemnym ciepłem namawia także gmina Kępice, a urzędnicy zaznaczają, że ze skutkami zimy mogą się zmagać również osoby, których nie stać na opał.

- Osoby potrzebujące są otoczone instytucjonalną opieką. Jeśli jednak ktoś z mieszkańców zauważy, że komuś potrzebna jest dodatkowa pomoc, prosimy o pilny sygnał – mówi Tomasz Zagrajek, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Kępicach.

Numery telefonów, pod które warto zadzwonić, by pomóc osobom bezdomnym:

112 – numer alarmowy
999 – pogotowie ratunkowe
986 – straż miejska
59 814 28 75 - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Słupsku - Zespół ds. osób bezdomnych i uchodźców

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza