MKTG SR - pasek na kartach artykułów

19. WOŚP w Słupsku: pomagamy dzieciom

Magdalena Olechnowicz [email protected]
Wolontariusze  w MCK przygotowywali skarbonki i serduszka - znak WOŚP.
Wolontariusze w MCK przygotowywali skarbonki i serduszka - znak WOŚP. Fot. Łukasz Capar
W niedzielę na ulice wszystkich miast w kraju wyjdą tysiące wolontariuszy, którzy zbierać będą datki na zakup sprzętu medycznego ratującego życie chorym dzieciom. W Słupsku pierwsze zbiórki na rzecz WOŚP już się odbyły.

W piątek w słupskim sztabie WOŚP, który tradycyjnie znajduje się w Młodzieżowym Centrum Kultury w Słupsku, trwały ostatnie przygotowania. Od rana wolontariusze numerowali puszki i wycinali serduszka.

- W tym roku mamy rekordową liczbę wolontariuszy, bo zgłosiło się do nas aż 300 młodych osób. Spotykamy się o godz. 9 w sztabie, gdzie będą wydawane identyfikatory, potem ruszymy w miasto
- mówi Anna Maćkowiak, szefowa słupskiego sztabu WOŚP. - Wraz z nimi wyruszą słuchacze słupskiej Szkoły Policji - dodaje.

Dokładny spis imprez WOŚP: WOŚP w regionie słupskim - rozpiska imprez

W tym roku WOŚP będzie zbierała pieniądze na zakup najnowocześniejszego sprzętu medycznego dla urologii i nefrologii dziecięcej.

- Zależy nam na tym, by wcześniej wykrywać wady układu moczowego u dzieci z możliwością wczesnego rozpoczęcia leczenia i interwencji urologicznej. To bardzo ważne, bo wczesne rozpoznanie może w sposób decydujący wpływać na dalsze losy dzieci, a później osób dorosłych - mówi doc. dr hab. n. med. Sylwester Prokurat. - W przypadku stwierdzenia wady rozwojowej układu moczowego u małego pacjenta konieczna jest dalsza diagnostyka, w tym badania czynności pęcherza moczowego oraz wczesne leczenie z wykorzystaniem precyzyjnego sprzętu urologicznego, bo dotyczy to między innymi dzieci w okresie noworodkowym i niemowlęcym - mówi doktor.

Ważne jest, aby chorego nie odsyłać do ośrodka odległego niekiedy o setki kilometrów.
- Dzisiaj w zakresie tzw. intensywnej nefrologii mieści się pojęcie wczesnego leczenia nerkowspomagającego lub nerkozastępczego, którego celem jest stabilizacja stanu klinicznego chorego, kontrola jego stanu nawodnienia, wspomaganie leczenia sepsy - zwłaszcza w pierwszych 24 godzinach leczenia - eliminacja toksyn w przypadku zatrucia lekami, grzybami lub innymi substancjami. W tych wszystkich przypadkach decydującą rolę odgrywa czas i dostępność leczenia - przekonuje lekarz.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza