Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

247 nowych eksponatów w Muzeum Pomorza Środkowego

Marcin Markowski
W słupskim muzeum można obejrzeć nową wystawę.
W słupskim muzeum można obejrzeć nową wystawę. Fot. Krzysztof Tomasik
Na stałej ekspozycji w słupskim Zamku Książąt Pomorskich można zobaczyć ponad dwieście nowych eksponatów. Niektóre z nich są unikatowe na skalę światową.

Na pierwszym piętrze Zamku Książąt Pomorskich można już oglądać obiekty zakupione w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Dziedzictwo Kulturowe".

- Aż 247 nowych muzealiów to tzw. pomeranika, czyli obiekty, których pochodzenie należy wiązać z historycznym i geograficznym obszarem Pomorza - mówi Mieczysław Jaroszewicz, dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

- Są wśród nich siedemnasto- i osiemnastowieczne mapy Pomorza i Prus, zestaw 226 przedwojennych kart pocztowych, dwie książki traktujące o historii miasta, medal pamiątkowy księcia Ernesta Bogusława de Croy z 1668 roku, 10 XIX-wiecznych srebrnych łyżek i łyżeczek sygnowanych znakiem złotników słupskich i pomorskich oraz wiele innych eksponatów.

Wszystkie zakupione przedmioty wpisują się w budowaną od wielu lat kolekcję pamiątek pomorskich, a w szczególności pamiątek słupskich. Wśród eksponowanych przedmiotów znajduje się srebrny łańcuch Słupskiego Bractwa Strzeleckiego, zakupiony w ostatnich tygodniach.

- Większość eksponatów zostało zakupionych od prywatnych kolekcjonerów - dodaje dyrektor. - Tak zdobyliśmy łańcuch bractwa strzeleckiego, który kosztował 2 i pół tysiąca złotych i zestawy pocztówek.
Pracownicy muzeum, którzy czuwali nad przygotowaniem ekspozycji, nie ukrywają, że wiele nowych przedmiotów to unikaty na skalę światową.

- Przede wszystkim jesteśmy zadowoleni, że udało nam się zdobyć medal pamiątkowy księcia Ernesta Bogusława de Croy - mówi Anna Brochocka, historyk sztuki. - Książę był bardzo związany ze Słupskiem. Tu mieszkał i tu spoczywa jego ciało pod kościołem św. Jacka. Warto też zobaczyć siedemnastowieczną mapę, wykonaną techniką odbijania. Jedną z perełek ekspozycji jest niewątpliwie łańcuch Słupskiego Bractwa Kurkowego. Naprawdę jest to okaz jedyny w swoim rodzaju. Muzeum dysponuje tylko kilkoma pamiątkami po bractwie, jak kuflem czy talerzykami i medalami. Więc ten łańcuch jest naprawdę ważny.

Nowe nabytki eksponowane będą na wystawie stałej "Sztuka dawna Pomorza od XIV do XVIII wieku" do wiosny przyszłego roku. Potem część z nich trafi na wystawę stałą "Z przeszłości Słupska".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza