Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

50 lat temu. Pojechali do krawca czyli... astronoma Adama Giedrysa (STARE ZDJĘCIA)

Konrad Remelski
Młodzi fotografowie z Miastka za namową pana Adama Giedrysa spoglądali w niebo
Młodzi fotografowie z Miastka za namową pana Adama Giedrysa spoglądali w niebo Jan Maziejuk
Członkowie Miasteckiego Towarzystwa Fotograficznego działającego w ubiegłym wieku nie ograniczali się do robienia zdjęć tylko w Miastku i okolicach. Odbywali też dalsze wycieczki. W roku 1970 wybrali się do Szczecinka, by odwiedzić słynnego krawca i astronoma Adama Giedrysa.

Przypomnijmy, że założycielem Towarzystwa był Walenty Demiro-Saulski, kultowa postać dla mieszkańców Miastka - prawdziwa historia miasteckiej fotografii. Niedawno pan Walenty uchwałą Rady Miejskiej w Miastku otrzymał pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Miastka. Starsi mieszkańcy zapamiętali go jako osobę skromną z nieodłączną torbą fotograficzną i aparatem, przemierzającego ulice Miastka.

Uczniem prezesa Walentego Demiro-Saulskiego był między innymi fotograf Jan Maziejuk, którego zdjęcia z wizyty w Szczecinku publikujemy. Działacze stowarzyszenia organizowali wystawy fotograficzne nie tylko w Miastku, ale też brali udział w konkursach prezentując swoje zdjęcia na wystawach w Koszalinie czy Słupsku.

- Nawiązaliśmy też współpracę z czechosłowacką teslą, z którą wymienialiśmy się zdjęciami i wystawami oraz doświadczeniami. Jeździliśmy też na poglądowe wycieczki. Jedną z najważniejszych wypraw była ta do Szczecinka - wspomina. - Naprawdę warto było pojechać, by zobaczyć jak skromny krawiec realizuje swą pasję poznawania wszechświata.
Adam Giedrys urodził się w 1918 roku w okolicach Wilna, a zmarł w Szczecinku w 1997 roku. Dwa lata temu uroczyście obchodzono stulecie urodzin astronoma. Z zawodu był krawcem, kończąc technikum i zdobywając tytuł mistrza krawieckiego w Wilnie. Po wojnie, w 1946 roku osiedlił się w Szczecinku. W 1948 roku został aresztowany za "antykomunistyczną działalność". Więziony był aż do roku 1952 (głównie we Wronkach). W czasie pobytu w więzieniu czy szpitalu zainteresował się astronomią. Po powrocie do domu skonstruował pierwsza lunetę z soczewek ze zwykłych okularów. W 1958 roku na dachu swego domu zbudował kopułę obserwacyjną, w której zainstalował samodzielnie wykonany teleskop. Krawiec - astronom nawiązał współpracę z wieloma ośrodkami astronomicznymi na świecie, bywał na konferencjach i zjazdach. Jako pierwszy w Polsce otrzymał z NASA próbkę gruntu księżycowego z misji Apollo 11 z 1969 roku.

W 1983 roku powstał film fabularny Planeta Krawiec, oparty na biografii Adama Giedrysa. Jego postać w 2009 roku upamiętniono pomnikiem w postaci astronoma z lunetą siedzącego przy maszynie do szycia i wpatrującego się w niebo.

- To było wspaniałe przeżycie - spotkać takiego pasjonata - opowiadają miasteccy uczestnicy wyprawy do Szczecinka. - Pan Giedrys opowiadał nam o astronomii, wyświetlał filmy, pozwolił spojrzeć przez teleskop, który przybliżał nas do nieba i gwiazd. A potem zajął się swoją robotą, czyli krawiectwem. Mogliśmy obejrzeć jego całe obserwatorium znajdujące się na dachu budynku przy ulicy Kościuszki, a nawet trochę pomyszkować w sprzęcie i eksponatach. Było ciasno, ale bardzo ciekawie.

Pokłosiem wizyty u Adama Giedrysa są unikatowe, historyczne już zdjęcia Jana Maziejuka. Za zgodą pana Jana podarowaliśmy je Muzeum Regionalnemu w Szczecinku.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza