Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

7 cudów Słupska. Tego nie spotkasz w żadnym innym mieście!

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
4. Murale Słupsk ma takie, że aż dech zapiera!Ten największy i najpiękniejszy podziwiać można na ścianie budynku przy skwerze Pierwszych Słupszczan - to  artystyczna wizja ulicy tętniącej życiem.Mural przy ul. Starzyńskiego jest ostatnim z przygotowanych specjalnie dla Słupszczan przez firmę Good Looking Studio malowideł ściennych. Pierwszy mural, który mieszkańcy mogą podziwiać od kilku tygodni powstał w przejściu między ul. Nowobramską a ul. Bema. Przedstawia on lalki ze znajdującego się w pobliżu Państwowego Teatru Lalki Tęcza. Kolejny mural powstał w przejściu z ul. Bema na Stary Rynek. Przewodnim tematem tego dzieła była muzyka. Projekt muralu stworzyli nasi słupscy artyści: Igor Salata i Wojciech Stefaniec. Trzeci mural powstał przy przejściu podziemnym przy pod ul.  Anny Łajming i przedstawia słupskiego artystę Otto Freundlicha.Ale z czasem postało wiele innych. Warto wybrać się na spacer po mieście szlakiem słupskich murali.
4. Murale Słupsk ma takie, że aż dech zapiera!Ten największy i najpiękniejszy podziwiać można na ścianie budynku przy skwerze Pierwszych Słupszczan - to artystyczna wizja ulicy tętniącej życiem.Mural przy ul. Starzyńskiego jest ostatnim z przygotowanych specjalnie dla Słupszczan przez firmę Good Looking Studio malowideł ściennych. Pierwszy mural, który mieszkańcy mogą podziwiać od kilku tygodni powstał w przejściu między ul. Nowobramską a ul. Bema. Przedstawia on lalki ze znajdującego się w pobliżu Państwowego Teatru Lalki Tęcza. Kolejny mural powstał w przejściu z ul. Bema na Stary Rynek. Przewodnim tematem tego dzieła była muzyka. Projekt muralu stworzyli nasi słupscy artyści: Igor Salata i Wojciech Stefaniec. Trzeci mural powstał przy przejściu podziemnym przy pod ul. Anny Łajming i przedstawia słupskiego artystę Otto Freundlicha.Ale z czasem postało wiele innych. Warto wybrać się na spacer po mieście szlakiem słupskich murali. Fot. Krzysztof Piotrkowski
Kraków ma Wawel, Warszawa - Pałac Kultury i Nauki, Poznań - Stary Browar. A z czego słynie Słupsk? Jeszcze niedawno słynął głównie z tego, że prezydentem był znany polityk Robert Biedroń. Prawdą jest, że pomógł on w rozsławieniu miasta. Jednak to nie znaczy, że wraz z końcem jego kadencji, do Słupska już nie ma po co przyjeżdżać. Przygotowaliśmy dla Was subiektywny przegląd ciekawych miejsc, które warto pokazać gościom z innych miast. Zapraszamy na wycieczkę pod hasłem "7 cudów Słupska. Tego nie spotkasz w żadnym innym mieście!".

Co zrobić, aby Słupsk spodobał się naszym gościom z innych miast? Pokazać to, co najciekawsze! I zrobić wszystko, aby Słupsk nie był tylko przystankiem w drodze nad morze, ale celem wyprawy.

Słupsk jest miastem, które potrafi pozytywnie zaskoczyć odwiedzających je turystów. Może pochwalić się dużą liczbą zabytków i atrakcji. Wśród nich są gotyckie kościoły i bramy, jeden z najstarszych młynów w Polsce, Zamek Książąt Pomorskich, urokliwy deptak na ulicy Nowobramskiej.

Jednak kościoły i zabytki znajdziemy niemal w każdym większym mieście. A co takiego jest w Słupsku, czego nie ma w innych miastach w Polsce? Co pokazać turystom, aby zapamiętali Słupsk jako miasto wyjątkowe?

Odpowiedź jest prosta: 7 cudów miasta.

Może daleko im do Piramidy Cheopsa, czy Świątyni Artemidy, ale na pewno nie wstyd pokazać gościom. Zapraszamy na wyprawę pod hasłem "7 cudów Słupska. Tego nie spotkasz w żadnym innym mieście!".

6. Baszta Czarownic: pamiątka po mrocznej historii miasta
Baszta powstała latach 1411-1415 jako część miejskich fortyfikacji i przez pierwsze dwa stulecia pełniła funkcje typowo obronne. Dopiero w XVII wieku zmieniono jej przeznaczenie, przebudowując na więzienie dla kobiet oskarżonych o czary. Pierwszymi skazanymi były dwórki księżnej Anny, Scholastyka i Runga. Ich proces odbył się w 1651 roku. Na podstawie dostępnych źródeł udało się ustalić, że w mieście zgładzono przynajmniej 18 domniemanych czarownic.

Baszta Czarownic - Słupsk
Baszta Czarownic - Słupsk
Baszta Czarownic - Słupsk

Najbardziej znaną słupską czarownicą jest Trina Papisten. Jej prawdziwe imię to Kathrin Zimmermann, a Papisten było jedynie złośliwym przydomkiem używanym w stosunku do katolików. Kobieta była prawdopodobnie Polką pochodzenia kaszubskiego, a na smierć skazał ją niemiecki sąd. Ostatecznie spłonęła na stosie w 1701 roku. Ostatnią ofiarą inkwizycji była Anna Kosbad z Rowów, którą zgładzono w 1714 roku.
Aż do II wojny światowej budowla pełniła najróżniejsze funkcje, w tym magazynu. W trakcie działań wojennych wewnętrzna część baszty została zniszczona - w dobrym stanie zachowała się jedynie zewnętrzna ściana. Zabytkowy budynek odbudowano w latach 70. z przeznaczeniem na galerię sztuki. Wewnętrzną ścianę budynku oszklono. Na szczycie baszty powiewa wiatrowskaz w kształcie czarownicy, przypominający o mrocznej historii tego miejsca.

Obecnie w budynku mieści się Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, która organizuje wystawy czasowe.

7. Kwietny kalendarz to jedna z atrakcji miasta, którą warto pokazać gościom zwiedzającym Słupsk. Nie każde miasto ma tak piękne zielone skwery jak słupszczanie. Data ułożona z kwiatów pojawia się niezmiennie od 51 lat!

Pomysłodawcą kwiatowego kalendarza był prezes ówczesnego Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Zieleni inż. Jerzy Przybyła. Datę układa się od maja 1969 r. z dwóch gatunków ozdobnych roślin rabatowych t.j. Eszeweria (zielona, cyfry) i Iresyna (czerwona, tło).
Do dzisiaj się to nie zmieniło. Do ułożenia daty po obu stronach skweru przy alei Sienkiewicza potrzeba około 2 tys. sadzonek!

- Data z kwiatów układana jest od kilkudziesięciu lat, ale nasza firma zajmuje się tym od 10 lat. Niezmiennie sadzimy te same rośliny - Eszewerię i Iresynę. Data jest aktualizowana codziennie około 5-6 rano - mówi Mariusz Michalski z firmy Ogrody z siedzibą w Bierkowie.

- Będziemy ja pielęgnować, zgodnie z tradycją, do końca października. Chyba, że warunki pogodowe na to nie pozwolą, bo na przykład w październiku mogą pojawić się mrozy - mówi Michalski.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza