Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

7 czerwca będziemy wybierać eurodeputowanych

Zbigniew Marecki
Wojciech Szczepański przygotowuje wyborcze urny
Wojciech Szczepański przygotowuje wyborcze urny Fot: Krzysztof Tomasik
99 kandydatów z 10 list wyborczych będziemy wybierać w województwie pomorskim w niedzielę. Od naszej frekwencji przy urnach wyborczych będzie zależało, ilu europosłów będzie nas reprezentować w Brukseli.

W przypadku eurowyborów o podziale mandatów decyduje frekwencja w poszczególnych 13 okręgach.

Może być nawet tak, że jeśli w okręgu będzie bardzo niska frekwencja, to nie będzie on miał swojego przedstawiciela w europarlamencie.

W eurowyborach głosujemy na listy wyborcze. W podziale mandatów uczestniczyć będą tylko te, na które w skali kraju oddano co najmniej 5 procent wszystkich głosów. Konkretny kandydat może więc cieszyć się olbrzymim poparciem, ale do PE nie wejdzie, jeśli reprezentowana przez niego partia nie przekroczy 5-procentowego progu. Dopiero po spełnieniu tego wymogu zaczyna się ustalanie, którzy kandydaci wejdą do europarlamentu.

Głosować na eurodeputowanych mogą wszyscy obywatele Unii Europejskiej, którzy najpóźniej w dniu głosowania skończą 18 lat. Głosy oddawać możemy w godzinach od 8 do 22.

Głosujemy tylko na jedną z 10 list wyborczych. Wyboru dokonujemy, stawiając znak x po lewej stronie obok nazwiska kandydata z listy, którą wybraliśmy. Gdy zaznaczymy na liście więcej osób, komisja wyborcza weźmie pod uwagę jedynie najwyżej postawiony x.

46 lokali do głosowania

W Słupsku działać będzie 46 lokali wyborczych. Obwody głosowania utworzono też w szpitalu i areszcie. Informację o tym, gdzie głosować, znajdziemy na obwieszczeniach umieszczonych na słupach informacyjnych. Będą to dokładnie te same lokale, co w poprzednich wyborach. Spis można znaleźć też na stronie Urzędu Miejskiego w Słupsku: www.slupskpl/miasto/dokumenty/1312.html.W dniu wyborów można też zadzwonić pod numer 059 842 42 20, pod którym dyżurować będzie pracownik ratusza. Można podać mu ulicę, na której się mieszka, a on wskaże właściwy lokal wyborczy. Ze skargami na przebieg głosowania można dzwonić do słupskiego oddziału Krajowego Biura Wyborczego w dawnym urzędzie wojewódzkim przy ul. Jana Pawła II (tel. 059 842 74 20)

Dla niepełnosprawnych

Lokale dla osób niepełnosprawnych

Obwód nr 18 - MCK przy al. 3 Maja 22, d Obwód nr 29 - Przychodnia Matki i Dziecka, przy ul. Jana Pawła II 1, dObwód nr 45 - Szkoła Podstawowa nr 5 przy ul. Hubalczyków 7, d Obwód nr 46 - Dom Pomocy Społecznej "Leśna Oaza" przy ulicy Leśnej 8.

Ratusz oraz Centrum Wolontariatu organizują bezpłatny transport dla osób starszych i niepełnosprawnych do komisji wyborczych z pomocą wolontariusza. Koordynatorem akcji jest Centrum Wolontariatu al. Sienkiewicza 7, II piętro, pokój nr 23. Do dzisiaj zgłoszenia na przejazd trzeba kierować pod numery: 059 840 13 70 lub na bezpłatną infolinię 0 800 300 594 w godz. 9 -16.
Natomiast 7 czerwca pod numery telefonów 059 840 13 70 lub 510 165 495, w godz. 8 -20.

Wyborcy niepełnosprawni mogą do dzisiaj otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania w lokalu przystosowanym dla osób niepełnosprawnych. Można je odbierać w Wydziale Spraw Obywatelskich, pok 11 osobiście albo przez upoważnioną pisemnie osobę, jeżeli w upoważnieniu wskazano numer ewidencyjny pesel wyborcy. W tej sprawie można dzwonić 059 8488436 i 059 8488382, w godz. 7.30
- 15.30.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza