Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Berlin o godzinę za daleko od Szczecina

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34 Fot. Andrzej Szkocki
Prezydent Szczecina w Berlinie akcentował między innymi wodne atuty miasta. - Można u nas żeglować po rzece, jeziorze, Zalewem dopłynąć do morza - mówił.
Prezydent Szczecina w Berlinie akcentował między innymi wodne atuty miasta. - Można u nas żeglować po rzece, jeziorze, Zalewem dopłynąć do morza - mówił.
Prezydent Piotr Krzystek zachęcał berlińczyków do inwestowania w Szczecinie. Ufam, że za kilka lat Niemcy będziecie jeździć do pracy w naszym mieście, tak jak teraz wielu szczecinian podróżuje do Berlina - mówił na spotkaniu w Berlinie.

Jesteśmy najbliższymi sąsiadami, których dzieli zaledwie 120 km - mówił prezydent Szczecina w Berlinie, w siedzibie Commerzbanku. Wziął udział w spotkaniu zorganizowanym przez Fundację Przyszłość Berlina (Zukunft Berlin). Otwiera cykl imprez, w których udział będą brać przedstawiciele polskich regionów sąsiadujących z Niemcami. Podobny odbył się z udziałem przedstawicieli przygranicznych landów.

Jachting

Prezydent podkreślał atuty Szczecina. Mówił o wizji Zielonej Wenecji Północy i znaczeniu miasta na jachtingowej mapie Polski i Europy.

Nie ukrywał, że liczy, iż Berlin włączy się do realizacji wspomnianej wizji. Wskazał na dzielnice Reinickendorf i Kreuzberg, z którymi już udało się nawiązać współprace.

Gospodarcze wrota

Krzystek wskazał przykłady nowej rzeczywistości pogranicza.

- Jesteśmy bliżej, niż niektórzy myślą - mówił. Wielu Berlińczyków przyjeżdża do Szczecina po zakupy, do fryzjera, lekarzy specjalistów. Leczenie u nas staje się prostsze, gdyż niektórzy stomatolodzy mają już podpisane umowy z niemieckimi kasami chorych. Młodzi ludzie ze stolicy Niemiec studiują u nas medycynę, nauki ścisłe. To samo dotyczy szczecinian w Berlinie.

Obawy, że Niemcy wykupią Szczecin nie sprawdziły się.

- Wręcz odwrotnie - żartował prezydent. - Polacy wykupują Niemcy, osiedlają się w Loecknitz, Pasewalku, okolicy. Zakładają tam firmy.

Równie chybione okazały się obawy, że zalejemy niemiecki rynek pracy. Coraz częściej słyszymy głosy Niemców, że został otwarty zbyt późno.

Prezydent przekonywał, że Szczecin dla Berlina to gospodarcze wrota do Polski Północnej. Zachęcał do inwestowania w specjalnej strefie ekonomicznej, korzystania z ulg podatkowych.

Pięta kolejowa

Problemem nie rozwiązanym pozostaje nadal połączenie kolejowe obu miast. Brak elektryfikacji 33 km kolejowej trasy.

- Gdyby Federalne Ministerstwo Transportu, budownictwa i Rozwoju Miast włączyło ten odcinek do listy priorytetów, tak jak uczyniono to z połączeniem Wrocław-Berlin, za kilka lat spędzalibyśmy w pociągu tylko godzinę.

O szansach i konieczności zmiany kierunku na wschodni mówił w Berlinie Juergen Engert z Fundacji Przyszłość Berlina.

- Po upadku muru berlińskiego nastąpiło symboliczne pożegnanie Europy podzielonych - powiedział. - Musimy wykorzystać geografię, która otwiera nowe obszary współpracy.

Obecny na spotkaniu deputowany do Bundestagu zaapelował, aby zaprosić federalnego ministra transportu na podróż koleją z Berlina do Szczecina.

- Może wtedy zajmie się problemem - dodał.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza