Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatna pomoc prawna nadal działa w powiatach

Zbigniew Marecki
Według danych za 2017 rok, w punktach bezpłatnej pomocy prawnej, które działają w powiecie słupskim, udzielono porady prawnej 940 osobom.

Nieodpłatna pomoc prawna, która jest finansowana z budżetu państwa, została wprowadzona od stycznia 2016 roku. W tym czasie utworzono 1525 punktów na terenie całego kraju. Praktycznie samorządy powiatowe i miasta na prawach powiatu zostały ustawowo zobowiązane do utworzenia punktów, w których wskazane przez ustawę grupy mieszkańców mogą korzystać nieodpłatnie z profesjonalnych usług poradnictwa prawnego.

Kto korzysta z pomocy?

Według danych statystycznych, w 2017 roku najwięcej osób korzystających z poradnictwa na terenie powiatu słupskiego powołało się na ukończenie 65 lat - 441 osób. Była też duża grupa ludzi młodych, którzy przedstawili dowód osobisty. Wynikało z niego, że nie przekroczyli 26. roku życia - takich osób było 258. 132 osoby przedstawiły Kartę Dużej Rodziny, a 68 osobom udzielono porady prawnej na podstawie przedstawionych przez nich dokumentów, z których wynikało, że korzystały ze świadczeń pomocy społecznej.

W naszym regionie powiat słupski i miasto Słupsk utworzyły po cztery takie punkty. Na terenie powiatu zlokalizowane są w Główczycach (ul. Kościuszki 15a), Kępicach (ul. Niepodległości 6/19), Potęgowie (ul. Kościuszki 5) oraz w Ustce (ul. Jagiellońska 1).

Słupsk

Można z niej korzystać w: Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ul. Słonecznej 15 d (poniedziałek-piątek w godz. 11-15, tel. (59 840 16 70); SP nr 4 przy ul. Leszczyńskiego 17 (poniedziałek--piątek w godz. 13-17); SP nr 5 przy ul. Hubalczyków 7 (poniedziałek-piątek w godz. 14-18, tel. 693 393 085); Słupskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej przy ul. Nie-działkowskiego (poniedziałek--piątek w godz. 14-18).

- Punkty na terenie powiatu słupskiego są czynne codziennie, od poniedziałku do piątku, po cztery godziny w ciągu dnia. Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie internetowej powiatu słupskiego - mówi Paweł Lisowski, rzecznik starostwa słupskiego.

Dla kogo pomoc?

Ustawa zakłada, że darmową pomoc prawną (na etapie przedsądowym) otrzymają: młodzież do 26. roku życia, osoby fizyczne, którym w ciągu roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej, osoby, które ukończyły 65 lat, osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny, kombatanci, weterani, zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową albo awarią techniczną, kobiety w ciąży.

Pomoc prawna obejmuje między innymi poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach; wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania dotyczącego jej problemu prawnego; pomoc w sporządzeniu wymagającego wiedzy prawniczej projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym i pism w postępowaniu sądowo-administracyjnym; sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

W punktach bezpłatnej pomocy prawnej działających w powiecie słupskim dwie pierwsze formy pomocy, czyli poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym (828 przypadków) oraz wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego (480 przypadków) cieszyły się największą popularnością.

ZOBACZ TAKŻE: Zwolnienia lekarskie. Jakie prawa mają chorzy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza