Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biografie zwykłe i niezwykłe

(geo)
Józef Sakrajda urodził się w roku 1931 w Sarnach, od roku 1945 mieszka w Szczecinku. Działał w wielu organizacjach młodzieżowych między innymi w ZHP, OM TUR, ZMP. Przewodniczył Rejonowej Komisji Historii Ruchu Młodzieżowego, organizował izbę tradycji poświęconą temu ruchowi. Otrzymał wiele odznaczeń. Pasjonat najnowszych dziejów Szczecinka, zgromadził ogromną ilość zdjęć, dokumentów, pamiątek
Józef Sakrajda urodził się w roku 1931 w Sarnach, od roku 1945 mieszka w Szczecinku. Działał w wielu organizacjach młodzieżowych między innymi w ZHP, OM TUR, ZMP. Przewodniczył Rejonowej Komisji Historii Ruchu Młodzieżowego, organizował izbę tradycji poświęconą temu ruchowi. Otrzymał wiele odznaczeń. Pasjonat najnowszych dziejów Szczecinka, zgromadził ogromną ilość zdjęć, dokumentów, pamiątek Fot: Grzegorz Szczepański
Stowarzyszenie "Pokolenia" wydało "Słownik biograficzny działaczy ruchu młodzieżowego regionu szczecineckiego"

Prezes stowarzyszenia, wieloletni mieszkaniec Szczecinka - Józef Sakrajda, zgromadził niezwykle bogate archiwum dokumentujące powojenną historię miasta. Wiele wspomnień o ludziach i różnych wydarzeniach zachował także w swojej pamięci. Każde z nich stara się ocalić od zapomnienia i przekazać potomnym. Dlatego właśnie postanowił stworzyć dwie publikacje poświęcone osobom, które poprzez swoją działalność w różnych dziedzinach życia zapisały się w dziejach Szczecinka.

Będą dwie publikacje

Stowarzyszenie "Pokolenia" istnieje w Szczecinku od ponad
10 lat i kontynuuje dzieło Komisji Historycznych posiadających
w dorobku kilkanaście prac traktujących o najnowszej historii regionu. Działalność wydawnicza jest jednym z podstawowych zadań "Pokoleń". Organizacja utrzymuje się wyłącznie dzięki pomocy sponsorów.

Pierwsza z nich ma być poświęcona pionierom ziemi szczecineckiej, a więc tym, którzy osiedlali się na tym terenie po wojnie i organizowali życie publiczne poprzez działalność w wielu środowiskach. Znajdzie się w niej miejsce dla pracowników administracji publicznej, służby zdrowia, prawników, nauczycieli, milicjantów, leśników i wielu innych. To wydawnictwo ukaże się w najbliższym czasie.
Tak się złożyło, że najpierw światło dzienne ujrzała publikacja przewidziana jako druga część tego cyklu - poświęcona działaczom powojennego ruchu młodzieżowego. Dziś są to już ludzie dojrzali, nierzadko emeryci, ale kilkadziesiąt lat temu udzielali się w wielu organizacjach między innymi w harcerstwie, Związku Walki Młodych, Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych, Związku Młodzieży Wiejskiej RP "Wici".
"W działaniach tych ludzi, chłopców i dziewcząt było być może wiele ruchów nieracjonalnych, czasem wiele zbędnego wysiłku, nie dającego później wymiernych wyników, ale liczył i do dziś liczy się fakt, że przyjeżdżali często tu jako jedyni i pierwsi. Nie bali się niewygód i trudnych warunków, byli pionierami (...) Przybywali do siebie, nie czuli się tu obco. Dlatego w okresie jednego pokolenia zintegrowali się z tą ziemią" - tak J. Sakrajda pisze o uwiecznionych w pracy ludziach, swoich przyjaciołach.

Są znani w Szczecinku

Autor przedstawił sylwetki biograficzne oraz zdjęcia 44 żyjących do dziś osób, których nazwiska są dobrze znane w lokalnym środowisku. Następnie wymienił również nazwiska i zamieścił zdjęcia ludzi, którzy już nie żyją.
Na końcu znajdziemy zdjęcia z różnych uroczystości szczecineckich - pochodów pierwszomajowych, konferencji, szkoleń, a także reprodukcje ulotek, plakatów oraz kolekcję znaczków różnych organizacji młodzieżowych. J. Sakrajda opisał także historię kształtowania się polskości i ruchu młodzieżowego na ziemi szczecineckiej.
Praca ukazała się w 200 egzemplarzach. Nie będzie sprzedawana w sklepach. Trafi do zainteresowanych osób, zostanie rozprowadzona wśród młodzieży (np. wśród harcerzy), otrzymają ją także szkolne i miejskie biblioteki.
Zainteresowani mogą ją otrzymać w siedzibie SLD przy ulicy Wyszyńskiego 34.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza