Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brak trasy S6 blokuje słupski biznes

Grzegorz Hilarecki [email protected]
Trasa S6 na razie istnieje we fragmentach. Jej częścią jest m.in. obwodnica Słupska.
Trasa S6 na razie istnieje we fragmentach. Jej częścią jest m.in. obwodnica Słupska. Archiwum
Brak ekspresowej drogi przez Pomorze sprawia, że region słupski traci szanse na rozwój gospodarczy - taki wniosek płynie z dyskusji na I Regionalnym Forum Logistycznym, które we wtorek odbyło się w Słupsku.

Sprawa S6, czyli nowej drogi, która ma połączyć Gdańsk ze Szczecinem, zdominowała dyskusję podczas spotkania w Słupskim Inkubatorze Technologicznym. Przedstawiciele biznesu, nauki i samorządowcy byli zgodni co do kluczowej roli komunikacji dla naszego regionu. – Blokadą dla biznesu w regionie jest brak tej drogi – twierdzi Jerzy Bury, członek zarządu Słupskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, który wypowiadał się w imieniu słupskiego biznesu.

Wtórował mu prowadzący dyskusję Wiesław Staniuk z firmy Sterlog zajmującej się logistyką: – Słupsk musi być w odległości godziny jazdy do Trójmiasta, bez tego nie mamy szans na rozwój. W swojej prezentacji wskazał, że województwo pomorskie odstaje od zachodniego sąsiada w przygotowaniach do budowy S6. W Zachodniopomorskiem jest już wszystko gotowe, w przyszłym roku zaczną się przetargi, a w Pomorskiem droga została zablokowana i czeka na decyzje urzędnicze, z którymi w Szczecinie sobie poradzono – informował zebranych.

– W zasadzie sprawa zablokowania tej drogi w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku przekracza mój umysł profesora – żartował profesor Cezary Mańkowski z Gdańska.

Marek Biernacki, polityk PO, zasiadający w samorządowych władzach województwa, dodał, iż niezrozumiałe jest, że 28 miesięcy trwa uzgadnianie decyzji w pomorskich urzędach w sprawie przebiegu S6 między Lęborkiem a Trójmiastem, podczas gdy w Zachodniopomorskiem uporano się z tym przy pełnej zgodzie.

– Ale gminy z powiatu słupskiego wszystkie są za, tu sprzeciwu nigdy nie było – uściślał Sławomir Ziemianowicz, starosta powiatu słupskiego.

Tymczasem prowadzący konferencję przekonywali, że w przyszłości region słupski ma szansę stać się prawdziwym zagłębiem logistycznym. Wynika to z wielu czynników gospodarczych (choćby bliskość portów Trójmiasta, które przyjmują miliony kontenerów rocznie i z roku na rok więcej). Podstawą ku temu będzie nowa droga oraz potencjał szkolnictwa zawodowego i wyższego. Bo muszą być odpowiednio wykwalifikowani pracownicy. Tu Monika Zajkowska, rektor Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania w Słupsku, jednego z organizatorów forum, podkreślała, że jej uczelnia i słupski mechanik zapoczątkowały zmiany w nauczaniu, by do tego się dostosować (czytaj o tym na str. 6).

Tymczasem jedną z szans Słupsk już stracił. Właściciel Biedronki ulokował swoje centrum logistyczne w Koszalinie, który szybciej będzie miał połączenie ekspresową szóstką z portem w Szczecinie.

– Mamy potencjał i odpowiednie tereny w strefie. Potrzebna jest jeszcze tylko ta droga – podsumował Mirosław Kamiński, prezes Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Mówił o nowych fabrykach, które się ulokują na terenie strefy, a będą budowane już w przyszłym roku.

W tej dyskusji o potrzebie budowy S6 i jej roli dla biznesu w regionie przebiły się dwa pozytywne elementy. Pierwszy, że władze samorządowe województwa już przygotowały się do tego, że ta droga powstanie. Jak zapewnił Włodzimierz Szordykowski, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku, władze województwa już zabezpieczyły w planach odpowiednie środki (3 mld zł), które pójdą na budowę infrastruktury związanej z nową drogą (sama S6 od Słupska po Gdańsk ma kosztować 9 mld). Wszak będą potrzebne lokalne połączenia na terenie gmin, przez które nowa szóstka będzie biec. A starą drogę gminy przejmą, muszą się na to przygotować. – Mam nadzieję, że rozsądek zwycięży – stwierdził na koniec dyrektor, mając na myśli problemy z przebiegiem tej drogi w Pomorskiem.

Drugi pozytyw jest taki, że kolejni urzędnicy wysokich szczebli potwierdzają: S6 znajdzie się w rządowych planach.

Akcja za S6
Trwa akcja społeczna "Głosu” w sprawie poparcia dla budowy S6. Angażują się w nią czytelnicy, biznesmeni, urzędnicy i decydenci. Chodzi nie tylko o lepszy
dojazd do stolic województw i poprawę bezpieczeństwa, ale przede wszystkim o to, że powstanie tej drogi będzie impulsem do rozwoju regionu. Zebraliśmy już kilkadziesiąt tysięcy podpisów, które trafią do ministra Sławomira Nowaka. Zapewnił on, że S6 znajdzie się na rządowej liście dróg do budowy. Ma ona być ogłoszona w listopadzie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza