MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brakuje krwi w centrum krwiodawstwa w Słupsku. Stan grup ujemnych jest krytyczny

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Lodówki są niemal puste. Brakuje grup ujemnych.
Lodówki są niemal puste. Brakuje grup ujemnych. Łukasz Capar
W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku brakuje krwi w grupach A-, 0- i B-. Stany magazynowe w tych grupach są krytyczne. Powód? Wzmożone zamówienia ze szpitali. Stąd pilny apel do krwiodawców o pomoc

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku apeluje do krwiodawców o wspracie.

- Aktualnie brakuje nam krwi w grupach A-, 0- i B-. Stany magazynowe w tych grupach są krytyczne. Powodem tak niskich stanów są wzmożone zamówienia ze szpitali. Zdarzają się sytuacje, w których dla jednego pacjenta potrzebne jest nawet kilkanaście jednostek krwi. W sytuacji walki o zdrowie i życie człowieka najważniejszy jest czas, a więc nie możemy pozwolić na sytuacje, w której pacjent będzie zmuszony czekać na pomoc - mówi Magdalena Żynis, kierownik sekcji ds. organizacyjnych i sprawozdawczości w słupskim centrum krwiodawstwa.

- Powoli wchodzimy również w w okres wakacyjny i czas urlopów - wtedy kiedy do centrów krwiodawstwa zgłasza się dużo mniej osób a szpitale nieustannie zamawiają duże ilości krwi - nie tylko do zabiegów planowych, ale jak i również dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych.

Stąd pilny apel o pomoc.

- W związku z tym zwracamy się do wszystkich z Państwa, którzy posiadają grupę krwi minusową o zgłaszanie się do Centrum Krwiodawstwa - mówi pani Magda.

Słupskie Centrum zaopatruje w krew i jej składniki szpitale z powiatu słupskiego, lęborskiego, bytowskiego, chojnickiego i człuchowskiego. A w sytuacji, gdy stany krwi są wystarczające dla pacjentów z obszaru działania krew przekazywana jest również według zapotrzebowania do innych centrów krwiodawstwa. W ostatnich latach pomoc była udzielana pacjentom ze Szczecina, Katowic czy Warszawy.

Kto może oddać krew?

Dawcą może być praktycznie każdy zdrowy człowiek, który ukończył lat 18, ale nie skończył lat 65. Mężczyzna krew może oddać nie częściej niż 6 razy w roku, kobieta - 4, z tym że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni. Jednorazowo od osoby ważącej co najmniej 50 kg można pobrać około 450 ml krwi. W zamian za tak cenny dar krwiodawcom przysługują pewne przywileje – jednym z nich są dwa dni wolnego – w dniu oddania krwi, oraz następnego dnia.

Gdzie oddać krew?

Re­gio­nal­ne Centrum Kr­wio­daw­stwa i Kr­wio­lecz­nic­twa im. Jana Pawła II w Słupsku
ul. Szarych Szeregów 21, tel. 59 842-20-21 fax 59 842-74-49
Czynne od po­­nie­­dzia­ł­ku do piątku w dni robocze
Rejestracja dawców:
od po­nie­dział­ku do piątku od godziny 7:00 do godziny 14:00
RCKiK w Słupsku otwarte dodatkowo w każdą drugą niedzielę miesiąca: 14.07.2024, 11.08.2024, 8.09.2024 od godziny 7 do godziny 13.

Terenowy Oddział w Lęborku
ul. Wę­grzy­no­wi­cza 13
tel. 59 863-52-79
Czynny w po­nie­dział­ki i środy
Rejestracja dawców w godzinach od 7:30 do 12:00

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza