Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą odtworzyć secesyjne elewacje poniemieckich kamienic w Słupsku

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
W magistracie zrodził się pomysł , aby przywrócić pierwotny wygląd  secesyjnym kamienicom przy ul. Sienkiewicza 1 i Sienkiewicza 2.
W magistracie zrodził się pomysł , aby przywrócić pierwotny wygląd secesyjnym kamienicom przy ul. Sienkiewicza 1 i Sienkiewicza 2. Łukasz Capar
Słupski magistrat chciałby odtwarzać secesyjne elewacje poniemieckich kamienic w centrum. Rozmowy ze wspólnotami mieszkaniowymi na ten temat nie są łatwe, chodzi o pieniądze

Starsi mieszkańcy Słupska pamiętają jeszcze czasy, gdy w mieście obcinano zrujnowane balkony, które groziły zawaleniem. Jeszcze bardziej w pamięć wryli się robotnicy, którzy skuwali secesyjne zdobienia z elewacji poniemieckich kamienic. Tego typu działania miały miejsce w czasach PRL. Dlatego obecnie już niewiele osób pamięta, jak kiedyś wyglądały na zewnątrz na przykład kamienice przy al. Sienkiewicza 1 i Sienkiewicza 2.

- Nie jest wykluczone, że secesyjne zdobienia były usuwane ze względów praktycznych. Jednak teraz zdajemy sobie sprawę, że w ten sposób wyrządzano wielką szkodę i zubażano miejską architekturę. Teraz chcielibyśmy to naprawić - mówi Tomasz Maciejewski, miejski konserwator zabytków.

Jak nam powiedział, rozmowy na ten temat ze wspólnotami mieszkaniowymi przy al. Sienkiewicza 1 i Sienkiewicza 2 trwają już od dawna i nie są łatwe. Chodzi oczywiście o pieniądze.

- Problem w tym, że kamienice na razie znajdują się w ewidencji, a nie w rejestrze zabytków. Dlatego właściciele budynków nie mogą liczyć na zewnętrzne wsparcie w pokryciu kosztów prac budowlanych - tłumaczy Maciejewski.

Mimo to magistrat przygotowuje się do działań rewitalizacyjnych. Na razie gromadzi dokumentację fotograficzną. Z tego względu osoby, które mają fotografie kamienic przy al. Sienkiewicza 1 lub Sienkiewicza 2 z okresu, gdy ich elewacje miały jeszcze pierwotny wygląd, proszone są o kontakt z panem Maciejewskim.

- Zależy nam na zdjęciach, na których widać detale architektoniczne, bo chcielibyśmy odtworzyć wygląd elewacji zbliżony do oryginału w ramach powrotu do dawnej estetyki - dodaje miejski konserwator zabytków.

Plan rewitalizacji tego rejonu miasta obejmuje także park przy al. Sienkiewicza. Chodzi o jego wzbogacenie. W grę wchodzi nowe zagospodarowanie terenu za pomnikiem Henryka Sienkiewicza oraz odcinka od strony ronda przy ul. Kopernika.

Na razie jeszcze nie wiadomo, kiedy te plany słupskiego magistratu będą realizowane. Zapewne wiele będzie zależało od tego, czy uda się pozyskać fundusze zewnętrzne na ich sfinansowanie.

Zobacz także:
Słupski rynek został bez perspektyw. Zabytkowa kamienica znów na sprzedaż
Nowoczesna kamienica w centrum Słupska

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza