Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz decydować? Zgłoś się. Kolejna edycja budżetu obywatelskiego

Marzena Sutryk
Chcesz decydować? Zgłoś się. Kolejna edycja budżetu obywatelskiego
Chcesz decydować? Zgłoś się. Kolejna edycja budżetu obywatelskiego archiwum
Tym razem mieszkańcy Koszalina będą decydować o tym, jak podzielić 1,5 miliona złotych przewidziane na 2015 rok. Od poniedziałku chętni mogą się zgłaszać do prac przy budżecie. Idea budżetu obywatelskiego jest taka, że to mieszkańcy zgłaszają pomysły na to, jak wydać określoną kwotę, a następnie - po wstępnej ocenie urzędników oraz Rady Budżetu Obywatelskiego - to mieszkańcy w głosowaniu wskazują te projekty, które ich zdaniem warto zrealizować.

W poprzedniej, pierwszej, edycji mieszkańcy w głosowaniu mogli decydować o tym, jak podzielić milion złotych. Na kolejny rok pula została przez prezydenta miasta zwiększona. Głosy są co prawda podzielone w tej sprawie, bo padają komentarze, że 1,5 miliona to wciąż za mało na budżet obywatelski, że to "ochłap dla wyborców". Nie zmienia to jednak faktu, że inicjatywa ma wielu zwolenników, a wśród mieszkańców są tacy, którzy chętnie włączają się w prace przy budżecie obywatelskim. Mieszkańcy bowiem mogą się zgłosić do Rady Budżetu Obywatelskiego - od dziś ruszają przyjęcia zgłoszeń.

Rada to 30-osobowa grupa. Połowę z nich wskazuje prezydent Koszalina Piotr Jedliński (to m. in. członkowie rad: gospodarczej, kultury, ale też dziennikarze lokalnych mediów), połowa natomiast to reprezentanci wybrani spośród mieszkańców, którzy się zgłoszą do ratusza. W ubiegłym roku chętnych było więcej niż miejsc, konieczne było więc losowanie, by wybrać 15 osób. Czy tak będzie też tym razem? To się okaże.

Zgłoszenia można przesyłać od 13 do 27 stycznia na adres Urzędu Miejskiego w Koszalinie (ul. Rynek Staromiejski 6 - 7, 75-007 Koszalin). Można przyjść osobiście do pokoju 203 w ratuszu albo skorzystać z maila ([email protected]).

W zgłoszeniu wystarczy podać imię i nazwisko, dane kontaktowe - telefon, aktualnego maila, adres do korespondencji oraz krótkie uzasadnienie kandydatury (maksymalnie 100 słów). Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem 94 348 86 08, a także na stronie www.obywatelski.koszalin.pl.

15 stycznia ruszają też konsultacje z mieszkańcami (o szczegółach będziemy informować na bieżąco). W lutym będzie czas na składanie projektów. Samo głosowanie zaplanowano w pierwszej połowie czerwca.

Przypomnijmy, że w pierwszej edycji najwyższe noty otrzymały trzy projekty, które będą realizowane w tym roku; to: ścieżka rowerowa w centrum, deptak przy ul. Dworcowej, boisko przy I LO. Na jakim etapie są te projekty? W przypadku ścieżki (od ul. Traugutta do Matejki wzdłuż ul. Zwycięstwa, a w przyszłości dodatkowo ścieżka na odcinku od ul. Matejki do Pileckiego) oraz w przypadku boiska przy I LO - trwa obecnie opracowanie dokumentacji. Ta ma być gotowa w marcu. Natomiast jeżeli chodzi o deptak, to we wtorek w Zarządzie Dróg Miejskich jest organizowane spotkanie, na którym zostaną doprecyzowane jeszcze pewne elementy projektu (chodzi o małą architekturę) i dopiero wówczas ruszą dalsze prace. Następnie zostaną ogłoszone przetargi na poszczególne zlecenia; w wakacje przewidziano budowę boiska oraz przygotowanie ścieżki. W tym roku także będzie gotowy deptak na Dworcowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza