MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czarno-biały Szczecinek

(r)
Prezes klubu Kontrapunkt Jarosław Pietrzyk obsługiwał poczciwy projektor na taśmę 16 mm
Prezes klubu Kontrapunkt Jarosław Pietrzyk obsługiwał poczciwy projektor na taśmę 16 mm Fot. Rajmund Wełnic
Po dłuższej przerwie klub filmowców amatorów Kontrapunkt wrócił do publicznych projekcji filmów o starym Szczecinku na placu Wolności

W piątkowy wieczór (20 września) na placu przed szczecineckim ratuszem zaterkotał projektor na taśmę 16 mm. Na masztach flagowych przed ratuszem rozpięto prowizoryczny ekran. Trochę kłopotów sprawiły reflektory oświetlające ratuszową wieżę i utrudniające oglądanie filmów, ale udało się je zgasić i kilkaset osób z zapartym tchem obejrzało "Szczecinek na starych taśmach".
Jarosław Pietrzyk, szef Kontrapunktu, przygotował pięć filmów z różnych lat, opatrzył je zabawnym komentarzem i zilustrował muzycznie.
Przenieśliśmy się do roku 1985 na telewizyjny turniej miast Szczecinek - Oława. Wiele osób z rozrzewnieniem wspominało tamten majowy dzień, gdy ogołacało domowe biblioteczki (zbiórka książek była jedną z konkurencji), a mimo to ulegliśmy Oławie. O kilka lat późniejszy był jedyny w tym zestawieniu barwny film - spacer po Szczecinku drugiej połowy lat 80-tych. Można się było przekonać, jak bardzo się zmieniło nasze miasto. Z tej samej epoki schyłku PRL-u pochodził film z jednego z ostatnich pierwszomajowych pochodów. Ach ten pełen entuzjazm, zatłoczony plac Nowotki i trybuna honorowa na Żukowa... W nieco odleglejsze czasy przeniosła nas relacja z zawodów w narciarstwie wodnym na jeziorze Trzesiecko (lipiec 1970, na miesiąc przed narodzinami niżej podpisanego). Pod koniec lat 60-tych na szczecineckim stadionie zawitali bohaterowie serialu "Czterej pancerni". W pancerniackich uniformach zjawili się Janusz Gajos (Janek), Roman Wilhelmi (Olgierd) i Włodzimierz Press (Grigoryj) odbywający triumfalne turnee dookoła Polski. Takich tłumów na trybunach chyba nigdy nie było, a w pewnym momencie milicja przestała panować nad ludzką rzeką, która runęła w stronę aktorów. To były czasy...
* * *
W archiwum Kontrapunktu jest ponad 200 filmów nakręconych przez 40 lat istnienia klubu. Warto, aby mieszkańcy Szczecinka zapoznali się z tym niezwykłym dokumentem historii miasta. Może któraś ze szczecineckich telewizji kablowych zechce udostępnić filmowcom swoją antenę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza