MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rowy jak malowane. Poplenerowy wernisaż prac artystów malarzy i rzeźbiarzy [ZDJĘCIA]

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Wernisaż w Rowach
Wernisaż w Rowach Centrum Kultury Gminy Ustka
W gminie Ustka odbyła się kolejna kulturalna impreza. Tym razem podczas wernisażu w Rowach swoje poplenerowe prace zaprezentowali artyści malarze i rzeźbiarze z całego regionu słupskiego.

- W świetlicy w Centrum Kultury Gminy Ustka w Rowach odbył się wernisaż prac malarsko-rzeźbiarskich. Był on finałowym akordem pleneru ,,Rowy – Kolonia Artystów” – informuje Zbigniew Podolak z CKGU.

- W zorganizowanym przez Stowarzyszenie Obszar Wrażliwości Artystycznej w Słupsku przedsięwzięciu wzięło udział 19 artystów. Efektem ich tygodniowej twórczej działalności było kilkadziesiąt obrazów i kilka rzeźb. Zachwycały feerią barw, różnorodnością motywów i poziomem wykonawstwa. Szefowa stowarzyszenia Elżbieta Żołyniak, wybitna animatorka kultury w regionie słupskim, mówiąc o nim stwierdziła, że jest to wspólnota ludzi wyjątkowych, kochających sztukę, rozumiejących się i aktywnie działających w sferze upowszechniania kultury.

Miejsce pleneru zostało wybrane nieprzypadkowo. Już ponad 100 lat temu do Rowów, wtedy małej osady rybackiej zaczęli przyjeżdżać uznani malarze niemieccy z Maxem Pechsteinem i Otto Priebe na czele.

- Wszystkich artystów urzekła przyroda Pomorza i życzliwość mieszkańców. Oprócz Rowów malarze chętnie przyjeżdżali także do Izbicy, Gardny Wielkiej i Smołdzina. Wtedy to właśnie zaczęto używać określenia Rowów jako kolonii artystów – dodaje Zbigniew Podolak.

- Zarówno tegoroczny plener, jak i planowane kolejne działania artystyczne, są nawiązaniem do czasów działalności Pechsteina i innych.

- Wernisaż w świetlicy w Rowach był okazją do twórczych rozmów o kulturze, tym bardziej, że pojawiła się Urszula Jagodzińska ze stowarzyszenia Art Friends i Klaudia Gołębiewska, działająca w Klubie Plastyka Amatora im. Stefana Morawskiego przy Słupskim Ośrodku Kultury. Reprezentujący Gminę Ustka wicewójt Rafał Kuleta i Renata Świąder-Pijanowska, dyrektor CKGU podkreślili, że artyści odwiedzający Rowy zawsze mogą liczyć na wsparcie gminy – podsumowuje nasz rozmówca.

Właściciele Villi Maszt - Elżbieta i Miłosz Misztalowie wspierali artystów w czasie pobytu, a uczestników wernisażu poczęstunkiem. Wystawę będzie można także obejrzeć 31 sierpnia w Zaleskich podczas gminnych dożynek.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza