Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy miasto Słupsk współpracuje z otaczającymi je samorządami, a Akademia Pomorska jest szansą na rozwój całego regionu?

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Polska Wielki Projekt w regionach. Kongres w Akademii Pomorskiej
Polska Wielki Projekt w regionach. Kongres w Akademii Pomorskiej Krzysztof Piotrkowski
Czy miasto Słupsk ma szansę się powiększyć kosztem gmin je otaczających, a Akademia Pomorska jest szansą na rozwój naszego regionu? Dyskutowano o tym dzisiaj w Auli Konferencyjnej AP, gdzie odbyła się konferencja z cyklu Polska Wielki Projekt w regionach. Była poświęcona wyzwaniom i rozwiązaniom dla Pomorza Środkowego.

- Nasz kongres służy temu by zainteresować młodych ludzi, a widzimy dużo młodych na widowni, sprawami, które nurtują mieszkańców Ziemi Słupskiej. Chcemy pokazać największe inwestycje, które mają miejsce w regionie. Jak wygląda współpraca między samorządami z regionu słupskiego. Chcieliśmy też pokazać gdzie tej współpracy nie ma, by samorządy usiadły ze sobą do rozmów. Ważne też by była lokalnie świadomość, jaki wpływ ma i może mieć na rozwój naszego regionu lokalna uczelnia - powiedział Kamil Patynowski z Fundacji Lex Humana, która organizowała wydarzenie w Słupsku na zlecenie Fundacji Polska Wielki Projekt.

W dyskusjach wzięli udział samorządowcy z regionu słupskiego. W piątek rozmawiano o „Inwestycjach logistycznych w regionie”, „Gospodarce w regionie” i „Migracjach społecznych”. W sobotę o „Współpracy samorządowej miasta z powiatem”.

Tutaj padło wiele kurtuazji ze strony Pawła Lisowskiego, starosty słupskiego, który przekonywał, że ta współpraca jest i jest wiele jej pozytywnych przykładów. Sztandarowym jest współpraca przy pozyskiwaniu środków zewnętrznych, np. w ramach rekompensat rządowych za tarczę antyrakietową. - Inwestycje z tego tytułu trwają i w mieście i gminach - przekonywał starosta. Potem jednak, zwrócił uwagę, że "przez niezrozumiałą postawę władz miasta" nie ma podpisanego porozumienia powiatu ziemskiego z miejskim w sprawie transportu, przez co kursy autobusowe w granicach powiatu odbywają się z dotacją państwową a w granicach miasta, już nie. Przewoźnicy zapełniający białe plamy transportowe w regionie, nie mogą więc otrzymać ponad miliona złotych dotacji od państwa za te kursy kończące bieg w samym Słupsku.

- To mnie też boli. Chcielibyśmy mieć bardziej ekologiczny transport w naszym regionie, dla dobra wszystkich - przekonywał Adam Jaśkiewicz, wicewójt gminy Słupsk.

Innym iskrzącym w samorządzie tematem są próby rozszerzenia granic miasta kosztem gmin ościennych. Tu starosta zajął postawę po środku, natomiast wicewójt pokazywał tylko ujemne strony takiego rozwiązania z punktu widzenia gminy. Niestety, w tej dyskusji zabrakło udziału przedstawiciela władz Słupska. Wiceprezydent Marek Goliński brał udział tylko w dyskusjach pierwszego dnia konferencji.

Dwudniową imprezę kończyła dyskusja pod hasłem: „Uczelnie lokalne szansą dla regionu”. Minister Piotr Müller, obecnie rzecznik rządu, a wcześniej podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki podkreślał zmiany w prawie dotyczącym funkcjonowania uczelni wprowadzonym przez rząd Zjednoczonej Prawicy, które były korzystne dla lokalnych uczelni takich jak słupska Akademia Pomorska.

- Zadbaliśmy o zrównoważony rozwój uczelni w kraju, choćby przez transfery finansowe i algorytmy korzystne dla mniejszych ośrodków akademickich. Także wprowadzone limity, które spowodowały, że wielkie ośrodki nie mogą już przyjmować studentów, tylu ile chcą, gdyż muszą mieć jednego nauczyciela akademickiego na 15 studentów - podkreślał Piotr Müller i zauważył, że ostatnie lata były dobre dla AP, która zwiększyła liczbę studentów!

Stało się tak w czasach, gdy liczba studiujących w kraju spadła, co wynika głównie z demografii, Natomiast słupska uczelnia w tym czasie pozyskała żaków.

Prorektor Akademii Pomorskiej profesor Andrzej Urbanek przekonywał obecnych, że uczelnia jest szansą dla lokalnego rozwoju. Stara się zatrzymać i przyciągnąć jak największą liczbę studentów. Poszerza ofertę kształcenia, także o kierunki techniczne i współpracuje z lokalnym biznesem, chcąc to rozwijać. Przypomniano, że już od 20 lat na AP są kierunki medyczne, które są rozwijane. A celem do którego dąży uczelnia, jest... przekształcenie w uniwersytet.

Tu podano przykłady Opola i Zielonej Góry, gdzie to się udało. Także dzięki postawie tamtejszych samorządów, które w procesie przekształcenia w uniwersytety mocno wsparły uczelnie.Takiego wsparcia oczekuje AP od władz naszego miasta. Jak podkreślano ku wspólnej korzyści.

Kongres Polska Wielki Projekt w regionach

Od tej jesieni aż do końca 2023 roku odbędzie się szesnaście podobnych wydarzeń – po jednym w każdym województwie. We współpracy z lokalnymi partnerami omówione zostaną zagadnienia istotne dla danego regionu. Ideą przedsięwzięcia jest wsłuchanie się w głos lokalnych społeczności i przedstawienie ich potrzeb ogólnopolskiej publiczności i decydentom
politycznym.

Polska Wielki Projekt to inicjatywa powstała jedenaście lat temu, której celem jest podnoszenie poziomu debaty publicznej, budowanie więzi społecznych i diagnozowanie kluczowych szans i wyzwań dla rozwoju Polski. Fundacja Polska Wielki Projekt co roku organizuje Kongres pod tym samym tytułem. Tegoroczna, jedenasta edycja miała dwie odsłony – majową – XXI wiek Bezpieczeństwo-Kultura i wrześniową – Polska-Europa-Przemiany.

Współorganizatorami wydarzenia były Akademia Pomorska w Słupsku, Fundacja Lex
Humana i Młodzi dla Polski Słupsk. Partnerem wydarzenia był Polski Fundusz Rozwoju.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza