Czy miasto Słupsk współpracuje z otaczającymi je samorządami, a Akademia Pomorska jest szansą na rozwój całego regionu?

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Polska Wielki Projekt w regionach. Kongres w Akademii Pomorskiej
Polska Wielki Projekt w regionach. Kongres w Akademii Pomorskiej Krzysztof Piotrkowski
Udostępnij:
Czy miasto Słupsk ma szansę się powiększyć kosztem gmin je otaczających, a Akademia Pomorska jest szansą na rozwój naszego regionu? Dyskutowano o tym dzisiaj w Auli Konferencyjnej AP, gdzie odbyła się konferencja z cyklu Polska Wielki Projekt w regionach. Była poświęcona wyzwaniom i rozwiązaniom dla Pomorza Środkowego.

- Nasz kongres służy temu by zainteresować młodych ludzi, a widzimy dużo młodych na widowni, sprawami, które nurtują mieszkańców Ziemi Słupskiej. Chcemy pokazać największe inwestycje, które mają miejsce w regionie. Jak wygląda współpraca między samorządami z regionu słupskiego. Chcieliśmy też pokazać gdzie tej współpracy nie ma, by samorządy usiadły ze sobą do rozmów. Ważne też by była lokalnie świadomość, jaki wpływ ma i może mieć na rozwój naszego regionu lokalna uczelnia - powiedział Kamil Patynowski z Fundacji Lex Humana, która organizowała wydarzenie w Słupsku na zlecenie Fundacji Polska Wielki Projekt.

W dyskusjach wzięli udział samorządowcy z regionu słupskiego. W piątek rozmawiano o „Inwestycjach logistycznych w regionie”, „Gospodarce w regionie” i „Migracjach społecznych”. W sobotę o „Współpracy samorządowej miasta z powiatem”.

Tutaj padło wiele kurtuazji ze strony Pawła Lisowskiego, starosty słupskiego, który przekonywał, że ta współpraca jest i jest wiele jej pozytywnych przykładów. Sztandarowym jest współpraca przy pozyskiwaniu środków zewnętrznych, np. w ramach rekompensat rządowych za tarczę antyrakietową. - Inwestycje z tego tytułu trwają i w mieście i gminach - przekonywał starosta. Potem jednak, zwrócił uwagę, że "przez niezrozumiałą postawę władz miasta" nie ma podpisanego porozumienia powiatu ziemskiego z miejskim w sprawie transportu, przez co kursy autobusowe w granicach powiatu odbywają się z dotacją państwową a w granicach miasta, już nie. Przewoźnicy zapełniający białe plamy transportowe w regionie, nie mogą więc otrzymać ponad miliona złotych dotacji od państwa za te kursy kończące bieg w samym Słupsku.

- To mnie też boli. Chcielibyśmy mieć bardziej ekologiczny transport w naszym regionie, dla dobra wszystkich - przekonywał Adam Jaśkiewicz, wicewójt gminy Słupsk.

Innym iskrzącym w samorządzie tematem są próby rozszerzenia granic miasta kosztem gmin ościennych. Tu starosta zajął postawę po środku, natomiast wicewójt pokazywał tylko ujemne strony takiego rozwiązania z punktu widzenia gminy. Niestety, w tej dyskusji zabrakło udziału przedstawiciela władz Słupska. Wiceprezydent Marek Goliński brał udział tylko w dyskusjach pierwszego dnia konferencji.

Dwudniową imprezę kończyła dyskusja pod hasłem: „Uczelnie lokalne szansą dla regionu”. Minister Piotr Müller, obecnie rzecznik rządu, a wcześniej podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki podkreślał zmiany w prawie dotyczącym funkcjonowania uczelni wprowadzonym przez rząd Zjednoczonej Prawicy, które były korzystne dla lokalnych uczelni takich jak słupska Akademia Pomorska.

- Zadbaliśmy o zrównoważony rozwój uczelni w kraju, choćby przez transfery finansowe i algorytmy korzystne dla mniejszych ośrodków akademickich. Także wprowadzone limity, które spowodowały, że wielkie ośrodki nie mogą już przyjmować studentów, tylu ile chcą, gdyż muszą mieć jednego nauczyciela akademickiego na 15 studentów - podkreślał Piotr Müller i zauważył, że ostatnie lata były dobre dla AP, która zwiększyła liczbę studentów!

Stało się tak w czasach, gdy liczba studiujących w kraju spadła, co wynika głównie z demografii, Natomiast słupska uczelnia w tym czasie pozyskała żaków.

Prorektor Akademii Pomorskiej profesor Andrzej Urbanek przekonywał obecnych, że uczelnia jest szansą dla lokalnego rozwoju. Stara się zatrzymać i przyciągnąć jak największą liczbę studentów. Poszerza ofertę kształcenia, także o kierunki techniczne i współpracuje z lokalnym biznesem, chcąc to rozwijać. Przypomniano, że już od 20 lat na AP są kierunki medyczne, które są rozwijane. A celem do którego dąży uczelnia, jest... przekształcenie w uniwersytet.

Tu podano przykłady Opola i Zielonej Góry, gdzie to się udało. Także dzięki postawie tamtejszych samorządów, które w procesie przekształcenia w uniwersytety mocno wsparły uczelnie.Takiego wsparcia oczekuje AP od władz naszego miasta. Jak podkreślano ku wspólnej korzyści.

Kongres Polska Wielki Projekt w regionach

Od tej jesieni aż do końca 2023 roku odbędzie się szesnaście podobnych wydarzeń – po jednym w każdym województwie. We współpracy z lokalnymi partnerami omówione zostaną zagadnienia istotne dla danego regionu. Ideą przedsięwzięcia jest wsłuchanie się w głos lokalnych społeczności i przedstawienie ich potrzeb ogólnopolskiej publiczności i decydentom
politycznym.

Polska Wielki Projekt to inicjatywa powstała jedenaście lat temu, której celem jest podnoszenie poziomu debaty publicznej, budowanie więzi społecznych i diagnozowanie kluczowych szans i wyzwań dla rozwoju Polski. Fundacja Polska Wielki Projekt co roku organizuje Kongres pod tym samym tytułem. Tegoroczna, jedenasta edycja miała dwie odsłony – majową – XXI wiek Bezpieczeństwo-Kultura i wrześniową – Polska-Europa-Przemiany.

Współorganizatorami wydarzenia były Akademia Pomorska w Słupsku, Fundacja Lex
Humana i Młodzi dla Polski Słupsk. Partnerem wydarzenia był Polski Fundusz Rozwoju.

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
6 listopada, 19:44, Gość:

@Alfa_C3ntauri 

Byli w ZOMO, byli w ORMO, Teraz tęsknią za Platformą, a teraz są w PO-KO. PIS buduje, a PO rujnuje. Poparcie przez PO lewicowych polityków z PZPR, TO SKANDAL w obecnej polityce PO i PSL-U. Tusk to germańskie POpychadło. Postać fatalna. Chichot historii partia PO, Lewica i PSL wprowadziła do Europarlamentu na własnym grzbiecie - "Klub Demokratów i Sekretarzy PZPR w Parlamencie Europejskim: Leszek Miller - sekretarz KC PZPR Włodzimierz Cimoszewicz - sekretarz Komitetu PZPR na Uniwersytecie Warszawskim Bogusław Liberadzki - sekretarz Komitetu PZPR na SGPiS Marek Belka - sekretarz Komitetu PZPR na Uniwersytecie Łódzkim Danuta Hübner - sekretarz Komitetu PZPR na SGPiS." Nic dziwnego, że ci ludzie głosują przeciwko własnemu narodowi w Brukseli, bo mają grzbiet służebny wobec Rosji i inny nie będzie. Niestety europosłowie z PO, Lewicy, PSL i podły Tusk, Sikorski, Cimoszewicz i cała ferajna totalnej opozycji wypowiadają się i głosują ramię w ramię tak samo. Ani jeden europoseł z PO, Lewicy, PSL , ani Tusk, ani Sikorski, ani Buzek nie poparli demonstracji Górników i Solidarności całej Polski w Luksemburgu, jest to wy-mowne wobec agresji Niemiec i Holandii. Tusk stał się kłamcą popychadłem do kwadratu, podobnie jak Sikorski i Hołownia. Europosłowie głosowali za wstrzymaniem funduszy odbudowy dla Polaków i Polski, tego nie można wybaczyć. Górnicy z Turowa i okolic Bogatyni oraz Związek Solidarności w Polsce zostali zmuszeni do pokojowej demonstracji w Luksemburgu, aby uzmysłowić liberalnym urzędnikom niemieckim i holenderskim, a głównie Tuskowi i totalnej opozycji PO, Lewicy, PSL, że nie można tak fałszywie krzywdzić i znieważać naród Polski i Polskę za nieprawdziwe decyzje w sprawach Turowa i niby praworządności, na które Unia nie uprawnień ani kompetencji. Ukryte działania Tuska i totalnej opozycji na forum unijnym to jawna współpraca z lewakami z Niemiec i Holandii – dowód podziękowania europosła z Niemiec za 20 tys, wystąpienia w Warszawie aktywu PO. Tusk, Buzek, Balcerowicz to jawni ciemiężyciele rodzin z poprzednich prawie 3 dekad. Zamykanie Turowa, zwolnienia ludzi, skazanie ich rodzin na brak ogrzewania mieszkań do dyskryminacja nas gorzej niż migrantów. Ten protest to wołanie o godność i prawo do życia. Chodzi o prawo do życia i spokojnej pracy górników i mieszkańców Polski bez tragedii i kryzysu energetycznego. Tusk to podwójne germańskie POpychadło. Postać fatalna.

7 listopada, 13:12, Gość:

Obudź się, od paru lat rządzi PiS.

I mógłby rządzić lepiej gdyby opozycja była konstruktywna a nie totalna. Rzeczowa krytyka pod adresem rządzących ze strony opozycji to bardzo istotny element demokracji. Niestety tego elementu brakuje w polskiej polityce, bo jedyną konstruktywną opozycją jest niewielka Konfederacja. Reszta to totalniacki ściek gotów podpalić lub zatopić kraj tylko dlatego żeby do[wulgaryzm] PiSowi.

G
Gość
6 listopada, 19:44, Gość:

@Alfa_C3ntauri 

Byli w ZOMO, byli w ORMO, Teraz tęsknią za Platformą, a teraz są w PO-KO. PIS buduje, a PO rujnuje. Poparcie przez PO lewicowych polityków z PZPR, TO SKANDAL w obecnej polityce PO i PSL-U. Tusk to germańskie POpychadło. Postać fatalna. Chichot historii partia PO, Lewica i PSL wprowadziła do Europarlamentu na własnym grzbiecie - "Klub Demokratów i Sekretarzy PZPR w Parlamencie Europejskim: Leszek Miller - sekretarz KC PZPR Włodzimierz Cimoszewicz - sekretarz Komitetu PZPR na Uniwersytecie Warszawskim Bogusław Liberadzki - sekretarz Komitetu PZPR na SGPiS Marek Belka - sekretarz Komitetu PZPR na Uniwersytecie Łódzkim Danuta Hübner - sekretarz Komitetu PZPR na SGPiS." Nic dziwnego, że ci ludzie głosują przeciwko własnemu narodowi w Brukseli, bo mają grzbiet służebny wobec Rosji i inny nie będzie. Niestety europosłowie z PO, Lewicy, PSL i podły Tusk, Sikorski, Cimoszewicz i cała ferajna totalnej opozycji wypowiadają się i głosują ramię w ramię tak samo. Ani jeden europoseł z PO, Lewicy, PSL , ani Tusk, ani Sikorski, ani Buzek nie poparli demonstracji Górników i Solidarności całej Polski w Luksemburgu, jest to wy-mowne wobec agresji Niemiec i Holandii. Tusk stał się kłamcą popychadłem do kwadratu, podobnie jak Sikorski i Hołownia. Europosłowie głosowali za wstrzymaniem funduszy odbudowy dla Polaków i Polski, tego nie można wybaczyć. Górnicy z Turowa i okolic Bogatyni oraz Związek Solidarności w Polsce zostali zmuszeni do pokojowej demonstracji w Luksemburgu, aby uzmysłowić liberalnym urzędnikom niemieckim i holenderskim, a głównie Tuskowi i totalnej opozycji PO, Lewicy, PSL, że nie można tak fałszywie krzywdzić i znieważać naród Polski i Polskę za nieprawdziwe decyzje w sprawach Turowa i niby praworządności, na które Unia nie uprawnień ani kompetencji. Ukryte działania Tuska i totalnej opozycji na forum unijnym to jawna współpraca z lewakami z Niemiec i Holandii – dowód podziękowania europosła z Niemiec za 20 tys, wystąpienia w Warszawie aktywu PO. Tusk, Buzek, Balcerowicz to jawni ciemiężyciele rodzin z poprzednich prawie 3 dekad. Zamykanie Turowa, zwolnienia ludzi, skazanie ich rodzin na brak ogrzewania mieszkań do dyskryminacja nas gorzej niż migrantów. Ten protest to wołanie o godność i prawo do życia. Chodzi o prawo do życia i spokojnej pracy górników i mieszkańców Polski bez tragedii i kryzysu energetycznego. Tusk to podwójne germańskie POpychadło. Postać fatalna.

Obudź się, od paru lat rządzi PiS.

G
Gość
@Alfa_C3ntauri 

Byli w ZOMO, byli w ORMO, Teraz tęsknią za Platformą, a teraz są w PO-KO. PIS buduje, a PO rujnuje. Poparcie przez PO lewicowych polityków z PZPR, TO SKANDAL w obecnej polityce PO i PSL-U. Tusk to germańskie POpychadło. Postać fatalna. Chichot historii partia PO, Lewica i PSL wprowadziła do Europarlamentu na własnym grzbiecie - "Klub Demokratów i Sekretarzy PZPR w Parlamencie Europejskim: Leszek Miller - sekretarz KC PZPR Włodzimierz Cimoszewicz - sekretarz Komitetu PZPR na Uniwersytecie Warszawskim Bogusław Liberadzki - sekretarz Komitetu PZPR na SGPiS Marek Belka - sekretarz Komitetu PZPR na Uniwersytecie Łódzkim Danuta Hübner - sekretarz Komitetu PZPR na SGPiS." Nic dziwnego, że ci ludzie głosują przeciwko własnemu narodowi w Brukseli, bo mają grzbiet służebny wobec Rosji i inny nie będzie. Niestety europosłowie z PO, Lewicy, PSL i podły Tusk, Sikorski, Cimoszewicz i cała ferajna totalnej opozycji wypowiadają się i głosują ramię w ramię tak samo. Ani jeden europoseł z PO, Lewicy, PSL , ani Tusk, ani Sikorski, ani Buzek nie poparli demonstracji Górników i Solidarności całej Polski w Luksemburgu, jest to wy-mowne wobec agresji Niemiec i Holandii. Tusk stał się kłamcą popychadłem do kwadratu, podobnie jak Sikorski i Hołownia. Europosłowie głosowali za wstrzymaniem funduszy odbudowy dla Polaków i Polski, tego nie można wybaczyć. Górnicy z Turowa i okolic Bogatyni oraz Związek Solidarności w Polsce zostali zmuszeni do pokojowej demonstracji w Luksemburgu, aby uzmysłowić liberalnym urzędnikom niemieckim i holenderskim, a głównie Tuskowi i totalnej opozycji PO, Lewicy, PSL, że nie można tak fałszywie krzywdzić i znieważać naród Polski i Polskę za nieprawdziwe decyzje w sprawach Turowa i niby praworządności, na które Unia nie uprawnień ani kompetencji. Ukryte działania Tuska i totalnej opozycji na forum unijnym to jawna współpraca z lewakami z Niemiec i Holandii – dowód podziękowania europosła z Niemiec za 20 tys, wystąpienia w Warszawie aktywu PO. Tusk, Buzek, Balcerowicz to jawni ciemiężyciele rodzin z poprzednich prawie 3 dekad. Zamykanie Turowa, zwolnienia ludzi, skazanie ich rodzin na brak ogrzewania mieszkań do dyskryminacja nas gorzej niż migrantów. Ten protest to wołanie o godność i prawo do życia. Chodzi o prawo do życia i spokojnej pracy górników i mieszkańców Polski bez tragedii i kryzysu energetycznego. Tusk to podwójne germańskie POpychadło. Postać fatalna.
Dodaj ogłoszenie