Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy mogę zwrócić towar kupiony przez internet?

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Popularność zakupów przez internet jest coraz większa. Jednocześnie klienci mają coraz więcej problemów związanych z interpretacją przepisów handlowych.
Popularność zakupów przez internet jest coraz większa. Jednocześnie klienci mają coraz więcej problemów związanych z interpretacją przepisów handlowych. Łukasz Capar
Gdy świąteczny prezent kupiliśmy przez internet, a nie jest dopasowany, można go zwrócić sprzedawcy.

Z tym problemem zwróciła się do nas pani Halina ze Słupska, która dostała zbyt dużą bluzkę od wnuczki. - Bluzkę kupiono przez internet. Czy mogę ją zwrócić? - pyta nasza czytelniczka.

Eksperci Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyjaśniają, że konsument może to zrobić, jeśli zakupiony towar jest pełnowartościowy, ale pod warunkiem, że nabywca w terminie 14 dni kalendarzowych złoży oświadczenie o odstąpieniu od umowy.

- Należy przy tym pamiętać, że złożenie takiego oświadczenia i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności. Konsument nie musi ich dokonywać jednocześnie. Nawet bezpieczniej jest zrobić to osobno. Konsument uprzedza w ten sposób sprzedawcę o nadejściu przesyłki i nie naraża się na np. przypadkowe nieodebranie jej przez sprzedawcę - tłumaczą eksperci UOKiK.

Warto przy tym wiedzieć, jak liczyć moment rozpoczęcia biegu terminu na odstąpienie, zależy to bowiem od charakteru transakcji: dla umowy sprzedaży pojedynczej rzeczy termin należy liczyć od objęcia rzeczy w posiadanie przez konsumenta lub wskazaną przez niego osobę trzecią inną niż przewoźnik;

dla umowy, która obejmuje wiele rzeczy, które są dostarczane osobno, partiami lub w częściach, początek terminu należy liczyć od objęcia przez konsumenta w posiadanie ostatniej rzeczy, partii lub części;

dla umowy polegającej na regularnym dostarczaniu rzeczy przez czas oznaczony rozpoczęcie biegu terminu zależy od daty od objęcia w posiadanie przez konsumenta pierwszej z rzeczy;

dla pozostałych umów (np. usługi, zlecenia) od dnia zawarcia umowy (np. 9 września konsument zarejestrował się na portalu i zawarł umowę na uzyskiwanie dostępu i pobieranie filmów; termin na odstąpienie od umowy upływa więc 23 września).

W przypadku odstąpienia od umowy zawartej na odległość umowę uważa się za niezawartą. Jeżeli konsument złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy, zanim przedsiębiorca przyjął jego ofertę, oferta przestaje wiązać.

Wraz z odstąpieniem od umowy wygasają powiązane z nią umowy dodatkowe zawarte z przedsiębiorcą lub też z innymi podmiotami.

Oglądaj także: Festiwal Nauki na Akademii Pomorskiej w Słupsku - Agnieszka Szymańska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza