Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawne jednostki miar atrakcją turystyczną Lęborka

Grzegorz Bryszewski [email protected]
Wycieczka turystów przed ścianą nowego ratusza. To jedna z lokalizacji umieszczenia wzorca pręta chełmińskiego, w tym miejscu mogą zostać też umieszczone miary gdańskie.
Wycieczka turystów przed ścianą nowego ratusza. To jedna z lokalizacji umieszczenia wzorca pręta chełmińskiego, w tym miejscu mogą zostać też umieszczone miary gdańskie. Fot. Grzegorz Bryszewski
W odrestaurowanych średniowiecznych murach miasto umieści wzorce dawnych jednostek miar. Aby określić je z maksymalną precyzją, konserwatorzy współpracują z Głównym Urzędem Miar.

W średniowieczu plan miasta idealnego miały stanowić kwadratowe bloki o długości tak zwanych sznurów. A każdy ze sznurów składał się z dziesięciu prętów chełmińskich, czyli średniowiecznej jednostki miary wynoszącej w przybliżeniu 435 cm.

W Chełmnie ten podstawowy moduł, który wyznaczał urbanistyczną siatkę miasta, został umieszczony na zachodniej ścianie ratusza, gdzie wisi pomiędzy dwoma zakratowanymi oknami.

Pręt chełmiński zostanie też uwieczniony w Lęborku w ramach renowacji średniowiecznych obwarowań miejskich.

Gdzie dokładnie powstanie? Miasto myśli o trzech lokalizacjach.
Pierwsza to ściana nowego ratusza od strony odrestaurowanej już ulicy Skłodowskiej (za tą lokalizacją przemawia zwyczaj, aby historyczne miary lokalizować właśnie na siedzibach władz), druga to baszta NOT, a trzecia to baszta nr 23.

- Udało nam się nawiązać współpracę z muzeum w Chełmnie, a także z Głównym Urzędem Miar. Do końca roku powinniśmy otrzymać bogate historyczne materiały źródłowe, które posłużą do odtworzenia pręta chełmińskiego. Zależało nam na tym, aby ta miara była uwieczniona w możliwie profesjonalny sposób, dzięki materiałom pręt będzie wyjątkowo wiernie odwzorowany chociażby dlatego, że będzie miał znaki cechowe - podkreśla Włodzimierz Klata, burmistrz Lęborka.

W rejonie średniowiecznych murów pojawią się także miary gdańskie. Ich lokalizacja jest taka sama jak pręta chełmińskiego, wyglądać będą jednak zupełnie inaczej. Bo w tym przypadku będą one wisiały razem pod specjalnym daszkiem.

Dokładnie tak samo jak na ratuszu w Gdańsku, gdzie zawisły w 2006 roku.

Zachariasz Frącek z Lęborskiego Bractwa Historycznego wyjaśnia, że umieszczenie dawnych miar w odrestaurowywanych średniowiecznych murach bractwo proponowało już dawno.
- Dobrze, że urzędnicy zdecydowali się skorzystać z takiej możliwości. Pręt chełmiński i miary gdańskie powinny bowiem stanowić bardzo atrakcyjny i ciekawy element odrestaurowanych murów. A to wszystko jeszcze bardziej zwiększy atrakcyjność turystyczną naszego miasta - mówi Frącek.

W ramach projektu rewaloryzacji średniowiecznych obwarowań miejskich powstaną też lampy gazowe.
Najnowsze ustalenia są takie: kilka takich lamp zostanie zainstalowanych (część będzie wisiała na murach, pozostałe będą wolnostojące) w pobliżu kościoła św. Jakuba. Wszystkie lampy mają być automatyczne i nie będą wymagały obsługi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza