Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do 15 października zagłosujesz w Słupskim Budżecie Obywatelskim. Wybierz do realizacji projekty społeczne, szkolne i infrastrukturalne

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Wideo
od 16 lat
Jeszcze do końca tego tygodnia (15 październik) można oddać swoje głosy w Słupskim Budżecie Obywatelskim na projekty, które realizowane będą w 2024 roku. Wybierać można spośród 30 pomysłów.

Do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego mieszkańcy Słupska zgłosili 45 projektów, które zostały poddane ocenie formalnej. Miasto wyłoniło 30 pomysłów, które poddane zostały głosowaniu.

Pomysły zgłoszone przez mieszkańców podzielone zostały na kilka kategorii, każda z nich dysponuje innym budżetem. I tak, na realizację zadań infrastrukturalnych lokalnych miasto przeznaczy 1,2 mln złotych (maksymalnie 400 tys. zł na jeden projekt). Zadania infrastrukturalne ogólnomiejskie kosztować będą łącznie 1,1 mln złotych, a realizacja zadań społecznych wyniesie w sumie 700 tys. złotych (maksymalny koszt jednego projektu to 120 tys. złotych). Natomiast 200 tys. złotych oddano do dyspozycji mieszkańców na zadania infrastrukturalne szkolne.

W tym roku od mieszkańców wpłynęło mniej pomysłów, niż przed laty. To też efekt tego, jak podkreślają władze miasta, że coraz mniej przestrzeni miejskiej pozostało na realizację dużych zadań infrastrukturalnych.

- Żeby dane zadanie mogło być zrealizowane, musi być na terenie miejskim. Tych przestrzeni miejskich, szczególnie do takich dużych zadań mamy coraz mniej. Cieszy nas to, że tych zadań rzeczywiście przez te 10 edycji było na naszych terenach bardzo dużo – mówi Marta Makuch, wiceprezydent Słupska. - Jedno z zdań, które było bardzo ciekawe do realizacji w Lasku Północnym nie mogło przejść oceny formalnej tylko z tego powodu, że już nie mieściło się w granicach miasta – dodaje.

Przypomnijmy, z budżetu obywatelskiego finansowana jest chociażby budowa parków czy placów zabaw, organizacja koncertów, warsztatów i innych wydarzeń kulturalnych. W tym roku zagłosować można chociażby za budową pumptracku w Parku im. Witkacego, stworzeniem strefy sportu w Parku Kultury i Wypoczynku, czy montażem 10 defibrylatorów na terenie miasta. Na liście zgłoszonych projektów infrastrukturalnych można znaleźć jeszcze takie pomysły, jak budowa chodnika przy ulicy Riedla, czy budowa ścieżki rowerowej do SP3. Nie zabrakło rzecz jasna inicjatyw kulturalnych. Swój głos oddać można na organizację koncertu hip-hopowego w hali Gryfia, wynajem na czas ferii zimowych lodowiska dla wszystkich mieszkańców, czy przygotowanie festiwalu silent disco.

Jak zagłosować?

Każdy mieszkaniec Słupska oddać może po jednym głosie na zadanie infrastrukturalne ogólnomiejskie, infrastrukturalne lokalne i infrastrukturalne szkolne oraz od jednego do trzech głosów na zadanie społeczne. Głosować można online, za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej słupskiego ratusza. Dodatkowo, uruchomiony został punkt do głosowania, gdzie każdy mieszkaniec może skorzystać z komputera i oddać głos na wybrane zadania w Słupskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej, przy ul. Niedziałkowskiego 6.

Nowością w tym roku jest wymóg podania podczas oddawania głosu numeru telefonu komórkowego. Na wskazany numer wysłany zostanie kod, który umożliwi potwierdzenie oddanych głosów. SMS z kodem otrzymać można bezpłatnie.

- Weryfikacja SMS daje nam poczucie, że nie ma przestrzeni na oszukiwanie, na masowe przypisywanie głosów do jakiegoś zadania. Mamy pewność, że zadania, które wygrają, będą uczciwie większością słupszczan wybrane do realizacji – zaznacza Marta Makuch.

Na realizację zwycięskich zadań miasto przeznaczy około 3 milionów złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza