Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do aptek trafiły szczepionki przeciw grypie. Lepiej się pospieszyć, bo może zabraknąć - radzą farmaceuci

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Archiwum PolskaPress
Szczepionki przeciw grypie właśnie trafiły do aptek. We wszystkich aptekach w Słupsku, do których dzisiaj - w czwartek, 9 września, dzwoniliśmy, szczepionki przeciw grypie były dostępne. Jednak, aby je kupić, niezbędna jest recepta od lekarza POZ. Koszt szczepionki to ok. 50 zł, jednak wiele osób może liczyć na refundację. Są grupy, dla których szczepionka jest za darmo.

Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w sezonie 2021/2022 w Polsce dostępne są cztery szczepionki przeciw grypie - Influvac Tetra, Vaxigrip Tetra, Fluarix Tetra oraz Fluenz Tetra. Jeszcze w zeszłym tygodniu w wielu aptekach w Słupsku, do których dzwoniliśmy, szczepionek przeciw grypie nie było. Farmaceuci zapowiadali, że powinny pojawić się w następnym tygodniu i tak też się stało. Dzisiaj - 9 września - we wszystkich aptekach, do których dzwoniliśmy, szczepionki były dostępne, choć nie wszystkie.

Vaxigrip Tetra dostępna jest od ręki.
- Mamy spory zapas, jednak lepiej nie czekać z zakupem, bo może powtórzyć się sytuacja jaka miała miejsce w zeszłym roku, kiedy szczepionek zabrakło - mówi farmaceutka w słupskiej aptece. - Oczywiście jest to lek wydawany tylko na receptę - dodaje.

Koszt szczepionki to ok. 50 zł, jednak wiele osób może ją zakupić z refundacją.

Dostępność szczepionek można sprawdzić, dzwoniąc do apteki, ale także na stronie internetowej gdziepolek.pl. Z danych na stronie wynika, że szczepionka Vaxigrip Tetra jest dostępna, m.in. w sieci aptek Dom Leków - przy ul. Tuwima, Jagiełły, Jedności narodowej, Kopernika, Władysława IV, Braci Gierymskich i Hubalczyków, w aptece Centrum Zdrowia przy ul. Piłsudskiego i Gemini przy Starym Rynku. Aby szczepionkę zakupić, niezbędna jest recepta wystawiona przez lekarza POZ.

Refundacja apteczna szczepionek – dla kogo?

Na bezpłatne szczepionki przeciw grypie dostępne w aptekach mogą liczyć seniorzy powyżej 75. roku życia oraz kobiety w ciąży - co jest nowością i obowiązuje od 1 września. 50% refundacja dotyczy osób w wieku 65-74 lata, osób w wieku od 18-64 lat z chorobami współistniejącymi oraz dzieci od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat. Dzieci będą mogły skorzystać ze szczepionek w formie donosowej i domięśniowej, dla pozostałych grup będą dostępne szczepionki domięśniowe. Grupy nieobjęte refundacją również mogą skorzystać ze szczepień przeciw grypie w pełnej odpłatności.

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy w specjalnym komunikacie wyraził nadzieję, że w listopadzie z refundacji szczepionek przeciw grypie będą mogli także skorzystać najmłodsi i młodzież. Ministerstwo Zdrowia procesuje rozszerzenie refundacji szczepionek domięśniowych i donosowych dla dzieci w wieku od 6 m.ż. do 24 m.ż. oraz od 5 r.ż. do 18 r.ż.

- Są to jedyne grupy, które nie maja wsparcia finansowego państwa w procesie zabezpieczania przed konsekwencjami zakażenia się wirusem grypy. Dodatkowo, dzieci poniżej 12 r.ż. obecnie nie mogą przyjąć szczepionki przeciw COVID-19. Dlatego kluczowa jest poprawa dostępu do szczepionek dzięki refundacji ich kosztu. Od września dzieci i młodzież pwróciły do nauki w trybie stacjonarnym, co stanowi szczególne zagrożenie, ponieważ najmłodsi odgrywają jedną z głównych ról w transmisji wirusa w populacji. Są wektorami zakażeń wirusa zarówno wśród rówieśników, jak i rodziców, dziadków, rodzeństwa oraz dla pozostałej części społeczeństwa – tłumaczy prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Kto będzie mógł skorzystać z bezpłatnych szczepień w placówkach medycznych?

Od tego roku na mocy Rozporządzenia Ministra Zdrowia z bezpłatnych szczepień realizowanych na terenie placówek medycznych będą mogły skorzystać następujące grupy: osoby zatrudnione w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, farmaceuci i technicy farmaceutyczni zatrudnieni w aptekach ogólnodostępnych, diagności laboratoryjni, nauczyciele, pracownicy pomocy społecznej, osoby z domów pomocy społecznej, funkcjonariusze i żołnierze. Bezpłatne szczepionki dla wyżej wymienionych grup dostępne będą w placówkach i punktach szczepień, które poprzez platformę internetową Ministerstwa Zdrowia zgłoszą się do realizacji programu szczepień przeciw grypie.

Poza szczepionkami bezpłatnymi dla grup uprawnionych wymienionych wyżej, w tym roku do przychodni trafi blisko 800 tys. dawek na potrzeby szczepień wszystkich innych pacjentów, którzy chcieliby skorzystać z tej ważnej formy profilaktyki powikłań pogrypowych. Szczepienia przeciw grypie są również dostępne zarówno w aptekach, jak i zakładach opieki zdrowotnej.

Kiedy wykonać szczepienie?

Jesień to najlepszy czas na zabezpieczenie organizmu, który wzmocni odporność przed nadchodzącą falą zachorowań (zarówno na COVID-19, jak i grypę). Eksperci zalecają wykonywanie szczepień w dowolnym momencie sezonu szczepień od września do końca grudnia – najważniejsze jest, aby zaszczepić się przed szczytem zachorowań na grypę, który w Polsce przypada na okres od stycznia do marca. Ze względu na zmienność antygenową wirusa grypy, szczepienie należy ponawiać każdego roku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza