Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Bytowa wrócą pociągi? Jest w końcu światełko w tunelu

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Bytów jest gotowy na przywrócenie kolei. Kilka lat temu - dokładnie  w 2021 roku - wyremontowano bytowski dworzec. Jest przygotowany do obsługi pasażerów komunikacji autobusowej oraz kolejowej. Obiekt został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Bytów jest gotowy na przywrócenie kolei. Kilka lat temu - dokładnie w 2021 roku - wyremontowano bytowski dworzec. Jest przygotowany do obsługi pasażerów komunikacji autobusowej oraz kolejowej. Obiekt został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Sylwia Lis
- Jestem przekonana, że już niedługo spotkamy się wysiadając z pociągu na dworcu w Bytowie - mówi Anna Górska, senatorka Lewicy. Sprawą przywrócenia ruchu pasażerskiego na linii kolejowej 212 z Bytowa w kierunku Trójmiasta zajęła się senacka komisja infrastruktury.

Tak blisko reaktywacji linii kolejowej w Bytowie jeszcze nie było. Anna Górska oraz samorządowcy z powiatu bytowskiego lobbowali w Warszawie w sprawie przywrócenia pociągów.

Pociągi wrócą do Bytowa jeszcze w tej kadencji?

- Spotkaliśmy się w komisji infrastruktury z samorządowcami z powiatu bytowskiego i kościerskiego, ale także z przedstawicielami instytucji kolejowych i wiceministrem infrastruktury Piotrem Malepszakiem, żeby porozmawiać o przywróceniu transportu kolejowego-pasażerskiego z Trójmiasta do Bytowa - mówi - Jestem bardzo dobrej myśli. To była bardzo dobra komisja. Minister potwierdził, że rozwiązanie tego problemu jest kwestią szybką i dla niego wręcz oczywistą. I, że będzie zmieniał Krajowy Plan Kolejowy oraz program Kolej Plus tak, aby uwzględniać takie projekty jak gruntowny remont linii Bytów-Lipusz, aby umożliwić w końcu pasażerom, mieszkańcom i mieszkankom Bytowa jeżdżenie pociągami do Trójmiasta. Będziemy tę sprawę pilotować, osobiście jestem w nią bardzo zaangażowana. Nie odpuścimy, mam nadzieję, że już niedługo, jeszcze w tej kadencji parlamentu będę mogła przekazać wszystkim bytowiankom i bytowianom dobre informacje i że spotkamy się wysiadając z pociągu na dworcu w Bytowie.

Samorządowcy z powiatu bytowskiego również cieszą się, ze spotkania, bo jak mówią w końcu widać szansę na przywrócenie kolei w Bytowie.

- Pełni nadziei i dumy wróciliśmy z Warszawy, z Senackiej Komisji Infrastruktury, która odbyła się właśnie na wniosek senatorki Anny Górskiej - mówi Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa. - To na wniosek senatorki komisja zajęła się tematem rewitalizacji linii kolejowej 212 i przywrócenia połączeń kolejowych Bytowa z Trójmiastem. Wszyscy z podziwem wypowiadali się na temat naszych starań o utrzymanie ruchu pociągów na odcinku do Lipusza. Na posiedzeniu komisji wiceminister Infrastruktury Pior Malepszak zadeklarował, że nasz projekt zostanie przeanalizowany i wpisany na listę podstawową Krajowego Programu Kolejowego. Stanowi to niemal zapewnienie, że linia kolejowa zostanie wyremontowana w ciągu najbliższych lat. Jesteśmy przekonani, iż wkrótce zakończymy pomyślnie starania o rewitalizację linii kolejowej Bytów- Lipusz-Kościerzyna.

Przypomnijmy, że pociągi pasażerskie nie dojeżdżają do Bytowa już od ponad 30 lat. Miasto jest wykluczone komunikacyjnie, mieszkańcy mają przede wszystkim problem z szybkim przemieszczaniem się do Trójmiasta.
Bytów jest gotowy na przywrócenie kolei. Kilka lat temu - dokładnie w 2021 roku - wyremontowano bytowski dworzec. Jest przygotowany do obsługi pasażerów komunikacji autobusowej oraz kolejowej. Obiekt został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza