Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doszło do porozumienia ze związkami. Od stycznia znika Zakład Linii Kolejowych w Koszalinie.

Marzena Sutryk [email protected] Tel. 094 347 35 99 Fot. Archiwum
Zreorganizowana zostanie również struktura centrali PLK w Warszawie. Zmiany organizacyjne dotyczą również struktur Straży Ochrony Kolei; zarządzanie tą formacją będzie dwuszczeblowe, a nie jak dotąd trzyszczeblowe.
Zreorganizowana zostanie również struktura centrali PLK w Warszawie. Zmiany organizacyjne dotyczą również struktur Straży Ochrony Kolei; zarządzanie tą formacją będzie dwuszczeblowe, a nie jak dotąd trzyszczeblowe.
Sfinalizowane zostały rozmowy w sprawie reorganizacji spółki między zarządem PKP Polskie Linie Kolejowe, a związkami zawodowymi w całym kraju.

Doszło do podpisania porozumienia. W efekcie będzie mniej jednostek organizacyjnych spółki (bo 24, w tym 18 zakładów linii kolejowych - o 9 mniej, niż obecnie). - Wdrożenie struktury docelowej zostanie rozdzielone na dwa etapy - mówi Krzysztof Łańcucki, rzecznik spółki.

- W pierwszym etapie, od 1 stycznia 2010, zostanie wprowadzona w życie struktura obejmująca 29 jednostek organizacyjnych, w tym 23 zakłady linii kolejowych. Zarząd PLK powoła administracyjno-związkowy zespół monitorujący, który do końca marca ustali harmonogram dalszych działań. Zespół ten będzie też kontrolował na bieżąco realizację zawartego porozumienia.

Przypomnijmy, pisaliśmy niedawno, że pracownicy Zakładu Linii Kolejowych w Koszalinie boją się zwolnień. Organizacje związkowe działające przy koszalińskim ZLK interweniowały, gdzie się dało, także u władz Koszalina.

Co porozumienie oznacza dla Zakładu Linii Kolejowych w Koszalinie, który podlega pod PLK? - Zakład ma zaprzestać działalności z końcem tego roku - odpowiada Krzysztof Łańcucki. - Zostanie bowiem połączony w zakładem w Szczecinie.

W Koszalinie pozostanie natomiast część komórek, na pewno wszystkie sekcje, które muszą obsługiwać ruch pociągów. Z pewnością nie będzie też żadnych grupowych zwolnień.

Rzecznik przyznał jednocześnie, że zmiany w największym stopniu dotkną administrację, która stanowi około 10 procent załogi ZLK w Koszalinie.

- Część osób odejdzie na emeryturę, a dla pozostałych będą przedstawione realne propozycje pracy, z uwzględnieniem możliwości dojechania do miejsca pracy; nie będą to propozycje pracy w Szczecinie - mówi rzecznik.

- Propozycje będą się łączyły z możliwością przekwalifikowania pracowników do innych zadań. Wszyscy dostaną nowe umowy o pracę. Ponadto pracodawca będzie się kierował zasadą utrzymania poziomu wynagrodzenia pracownika nie niższego od dotychczas otrzymywanego.

Rzecznik PKP PLK podkreśla, że zmiany organizacyjne nie dotyczą wyłącznie zakładów linii kolejowych. Od 1 listopada rozpocznie się organizowanie Centrum Realizacji Inwestycji, gdzie znajdą także pracę ludzie z zakładów linii kolejowych.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza