Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dramat Doroty Masłowskiej w Nowym Teatrze. Jak być Rumunem

Redakcja
Dramat Doroty Masłowskiej w Nowym Teatrze. Jak być Rumunem
Dramat Doroty Masłowskiej w Nowym Teatrze. Jak być Rumunem Łukasz Capar
Za sprawą reżysera Pawła Świątka słupski Nowy Teatr po raz pierwszy sięgnął po dramat Doroty Masłowskiej. "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" to tekst, który powstał kilkanaście lat temu i był już wystawiany przez największe sceny w Polsce, ale również przez europejskie teatry.

Sztuka jest opowieścią o powrocie dwojga młodych ludzi z tematycznej imprezy do domu. Przebrani za biedaków, podróżując po Polsce B, spotykają się z ostracyzmem i ksenofobią. W tym sensie jest to rzecz o nas samych.

Ale "Dwoje biednych Rumunów..." to również w znakomitej większości świetna zabawa dla publiczności. Mnóstwo tu tak charakterystycznego dla Doroty Masłowskiej żartu słownego i zabawy słowem. Choć to słowo dla co wrażliwszych uszu może myć nieprzyzwoite.

Ale ten spektakl warto zobaczyć przede wszystkim dla obsady. Aktorzy stworzyli role charakterystyczne, niezwykle zabawne, a - co najważniejsze - dopracowane w każdym szczególe. Marta Turkowska w obu swoich wejściach bawiła do łez. Moniki Janik jako Dżina była nie tylko zabawna, ale również konsekwentna i wiarygodna. Jednak największym odkryciem jest debiutujący na słupskiej scenie Wojciech Marcinkowski. Wydaje się, jakby rola Parchy była napisana specjalnie pod jego emploi. Wojciech Marcinkowski prowadził swojego bohatera bardzo świadomie i dojrzale. Parę Dżina-Parcha oglądało się z ogromną przyjemnością. Było dynamicznie, interesująco, bez dłużyzn i nadmiernej brawury. Brawa jednak dla całego zespołu.

"Dwoje biednych Rumunów..." może być repertuarowym hitem, choć najbliższe spektakle dopiero w listopadzie. Ale warto już teraz rezerwować na nie bilety.

"Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku". Autor: Dorota Masłowska, reżyseria: Paweł Świątek, scenografia i kostiumy: Marcin Chlanda. Obsada: Igor Chmielnik, Monika Janik, Krzysztof Kluzik, Wojciech Marcinkowski, Marta Turkowska. Spektakl powstał w koprodukcji Nowego Teatru w Słupsku oraz Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Premiera: 23 września 2017 r. (Słupsk), 29 września 2017 r. (Wejherowo).

ZOBACZ TAKŻE: Remont w Teatrze Lalki Tęcza w Słupsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza