MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Słupski teatr ogłosił konkurs na sztukę inspirowaną historią Triny Papisten spalonej za czary

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Fragment baneru ogłaszającego konkurs
Fragment baneru ogłaszającego konkurs Materiały promocyjne
Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku ogłasza konkurs na sztukę teatralną inspirowaną postacią Triny Papisten - ostatniej spalonej na Pomorzu kobiety podejrzanej o czary. Na podstawie zwycięskiej sztuki zostanie wyprodukowany spektakl, którego premiera odbędzie się jeszcze w tym roku.

Nowy Teatr ogłosił konkurs na swojej stronie internetowej, gdzie znajdziemy szczegółowy regulamin. Lokalny temat sztuki to jedna z idei, która przyświeca Nowemu Teatrowi pod dyrekcją Dominika Nowaka od lat. Tak powstała m.in. "Ulica" oparta na powieści Daniela Odiji (nie ma już jej w repertuarze), "Stolp. Dzień Kobiet", a ostatnio nagradzany i chwalony przez krytyków nie tylko w Słupsku spektakl "Mała Piętnastka. Legendy pomorskie".

Jak czytamy w informacji Nowego Teatru, tym razem przedmiotem konkursu jest napisanie treatmentu scenariusza (opis fabuły, postaci, zakres tematyczny, fragmenty scen). Tekst musi być napisany w języku polskim i zawierać około 10-20 stron maszynopisu. Sztuka powinna być pomyślana z myślą o kameralnej scenie Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku i niewielkiej obsadzie. Lokalna historia (spalonej na stosie za czary Triny Papisten) może być jedynie inspiracją, a nie tematem zgłaszanych dramatów. Szczególnie preferowane są teksty odnoszące się do współczesnej rzeczywistości, roli kobiety w społeczeństwie, wiary i religii tworzących normy prawne; komentujące kondycję współczesnego społeczeństwa i dzisiejszego świata.

Do drugiego etapu konkursu zostanie zakwalifikowanych trzech autorów, którzy otrzymają pieniądze na napisanie pełnego scenariusza spektaklu. Spośród trzech pełnowymiarowych scenariuszy jury wybierze zwycięski dramat, na podstawie którego zostanie wyprodukowany spektakl.

Nagrody

  • trzy nagrody w wysokości 10 000 zł dla laureatów I etapu
  • jedna nagroda w wysokości 15 000 zł (dodatkowo) dla zwycięzcy II etapu

Ostateczny termin nadsyłania prac w I etapie konkursu: 20 maja 2024 r.

Szczegóły znajdują się w regulaminie dostępnym na stronie: https://nowyteatr.pl/.../konkurs-na-sztuke-teatralna.../
Współfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Miasta Słupska.

Kim była Trina Papisten (Catharine Papisten)?

Kathrin Zimmermann – słupska mieszczka, zielarka, prawdopodobnie pochodzenia kaszubskiego, wyznania katolickiego (stąd prześmiewczy przydomek Papisten). 4 maja 1701 roku została oskarżona o czary przez aptekarza Zieneckera. jak podaje Wikipedia, kobiecie zarzucono, że w miejskim gaju miała zapisać swą duszę diabłu, uprawiać z nim lubieżne praktyki, a dowodem miało być jej brązowe znamię na pośladku – rzekomy dowód naznaczenia przez diabła. Miała też sprowadzić zarazę na zwierzęta hodowlane sąsiadów, niespotykane gradobicie oraz plagę gąsienic. Spalona na stosie w 1701 roku w obecnym Słupsku (ówcześnie Stolp).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza