Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duńska firma w Szczecinku otwarta [zdjęcia, wideo]

Rajmund Wełnic
Abasadro Danii Ole Egberg Mikkelsen (z prawej) i szef Tvilum Andrew Lang otwierają szczecinecką fabrykę
Abasadro Danii Ole Egberg Mikkelsen (z prawej) i szef Tvilum Andrew Lang otwierają szczecinecką fabrykę Rajmund Wełnic
Z wielką pompą otwarto w Szczecinku duńską fabrykę mebli Tvilum.

Choć – jak już informowaliśmy - zakład mieszczący się w hali przy ulicy Waryńskiego w Szczecinku pracuje już od kilku miesięcy, to oficjalne jego otwarcie nastąpiło dopiero teraz. Trzeba przyznać, że odbyło się to rzadko spotykaną pompą. Wstęgę – w otoczeniu oficjeli, zaproszonych gości i przedstawiciel partnerów handlowych firmy - przecinali ambasador Danii w Polsce Ole Egberg Mikkelsen i szef Tvilum w Europie Andrew Lang.

Podkreślał on znaczenie pierwszej, polskiej fabryki duńskiego koncernu, który produkuje i sprzedaje meble do samodzielnego montażu na całym świecie. Zakład ma ułatwić Tvilum walkę z konkurencją na rynku w Polsce i Europie Wschodniej. A to dopiero początek, Andrew Lang zapowiedział rozbudowę szczecineckiej firmy. – Tu za nami stoi mur – przywoływał skojarzenia z murem berlińskim wskazując na ścianę oddzielająca część hali zajętej przez fabrykę mebli od reszty budynku wykorzystywanego przez Kronospan. I nie ukrywał, iż chciałby wkrótce powiększyć produkcję zajmując nowe powierzchnie hali.

To bardzo możliwe, bo pojawienie się w Szczecinku skandynawskiego inwestora to zasługa rozmów właściciela Kronospanu Petara Kaindla, który najpierw zbudował halę przy ulicy Waryńskiego i przekonał swego kontrahenta, że warto tu uruchomić działalność. Zaletą lokalizacji jest bliskość dostawcy płyt drewnopochodnych i rynków zbytu w tej części Europy. To z myślą o takich inwestorach powstał Szczecinecki Klaster Meblowy.

Na razie w Szczecinku Tvilum zatrudnia 60 osób, ale liczba ta ma się zwiększyć do setki. Wartość inwestycji w fabrykę szacowana była na 6,5 miliona euro. Duńczycy to jeden z większych producentów mebli do samodzielnego składania w Europie. To głównie meble do domów, ale i do biur. Ma trzy fabryki w Danii, w regionie Jutlandia, gdzie w Faarvang mieści się jej siedziba. Oprócz tego ma dwa centra dystrybucyjne w USA i jedno w Rosji i sieć biur handlowych na całym świecie. Firma istnieje od 1965 roku, dwa lata temu jej właścicielem została amerykańska grupa kapitałowa Revolution.

Tvilum dostarcza meble do sieci handlowych, z których najbardziej znane to Jysk, Ikea, czy Walmart. Zatrudnia 820 osób. Każdego dnia jej zakłady zużywają 23 kilometry płyty drewnopochodniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza