Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyskusje w ratuszu na temat nowego dworca

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Nowy dworzec PKS ma powstać w miejscu, gdzie obecnie są usytuowane budynki spedycyjne przy ul. Towarowej
Nowy dworzec PKS ma powstać w miejscu, gdzie obecnie są usytuowane budynki spedycyjne przy ul. Towarowej Krzysztof Piotrkowski
Nowe budynki dworcowe mają być mniejsze i tańsze w utrzymaniu niż te dotychczasowe.

W środowe popołudnie w słupskim ratuszu odbyły się kolejne konsultacje, podczas których omawiano plany dotyczące budowy nowego węzła transportowego w Słupsku.

Będzie to jedna z większych inwestycji w mieście, która obejmie budowę nowego dworca PKS, prawdopodobnie budowę nowego dworca PKP oraz przebudowę torów kolejowych w kierunku Szczecin- Gdańsk i Ustka-Szczecinek.

Jedną z głównych zmian, która ma się wiązać z tymi inwestycjami, będzie budowa przejścia podziemnego pod torami kolejowymi, które ma połączyć centrum miasta z Zatorzem. - To jest projekt, o którym się mówi od lat 70. ubiegłego wieku. Teraz mamy szansę go zrealizować. Dzięki temu uda się bardziej zintegrować obydwie części miasta - tłumaczył zebranym wiceprezydent Marek Biernacki.

Nie ukrywał, że m.in. z powodu budowy przejścia podziemnego jest zwolennikiem rozbiórki obecnego dworca PKP w Słupsku, który zbudowano niespełna 30 lat temu na miejscu dworca poniemieckiego. Nie ukrywał także, że zgadza się z kierownictwem PKP, które przekonuje, że obecny dworzec w Słupsku jest za duży, kosztowny w utrzymaniu i ogrzewaniu oraz tak skonstruowany, że nie można części niepotrzebnej powierzchni wynająć.

- Jego rozbiórka i budowa nowego dworca nic miasta nie będzie kosztowała, bo to będzie inwestycja kolei - precyzował wiceprezydent Biernacki.

Całość ma kosztować około 45 milionów złotych i w 75 procentach będzie finansowana z funduszy Unii Europejskiej.

Nowy węzeł transportowy powstanie w latach 2017-18. Władze Słupska będą odpowiadały za budowę nowego dworca autobusowego w okolicach ul. Towarowej oraz za budowę przejścia podziemnego z ulicy Wojska Polskiego pod torami kolejowymi właśnie tuż przy nowym dworcu autobusowym.

Zgodnie z wstępnymi założeniami dworzec autobusowy będzie dostępny dla wszystkich przewoźników. Będą do niego prowadziły nowe drogi w tym główny dojazd od ronda ul. Sobieskiego i Banacha.

Zebranych interesowało, czy w związku z tym ogródki działkowe, które znajdują się tym rejonie, przetrwają.

Według zapewnień projektantów w większości mają być zachowane.

Pod nową inwestycję przeznaczona będzie jednak część działek przy obecnym budynku straży pożarnej, gdzie będzie prowadził dojazd z ulicy Towarowej do nowego dworca i szeroka na 30 metrów droga z ronda Sobieskiego/ Banacha do nowego ronda. W rezultacie cały ruch autobusowy będzie skierowany na ulicę Sobieskiego.

Kolejne konsultacje mają się odbyć w najbliższych miesiącach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza