Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Zamenhofa. Obchody rocznicy śmierci twórcy języka esperanto [wideo]

Redakcja
Podczas środowej imprezy przewidziano m.in. występ zespołu młodzieżowego E-Familio z Nowego Sącza
Podczas środowej imprezy przewidziano m.in. występ zespołu młodzieżowego E-Familio z Nowego Sącza materiały prasowe
W najbliższy piątek, 14 kwietnia, minie setna rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa. Słupsk jest jedynym miastem polskim, które oficjalnie ustanowiło rok 2017 Rokiem Zamenhofa. Ogólnopolskie uroczystości zostaną zainaugurowane już w środę. Tego dnia Słupsk stanie się światową stolicą języka esperanto.

O godz. 11 „Śniadaniem z Zamenhofem”. W Ośrodku Sportowo Rekreacyjnym przy ulicy Niedziałkowskiego (za mechanikiem) wiceprezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka spotka się z zaproszonymi gośćmi, mieszkańcami i młodzieżą. Wygłosi także przemówienie, które będzie na bieżąco tłumaczone na esperanto.

W programie wydarzenia przewidziano wiele atrakcji, m.in. występ zespołu młodzieżowego E-Familio z Nowego Sącza, grupy wykonującej piosenki w języku esperanto, lekcje poglądowe prowadzone przez Ninę Pietuchowską z Białegostoku, quiz z nagrodami oparty na treściach zawartych w króciutkich lekcjach „Mazzi en Gondolando”, zaprezentowany przez Mariana Zdankowskiego z Olsztyna.

Kolejnym punktem uroczystości będzie zaplanowana ok. godz. 12 premiera najnowszej kartki pocztowej wydanej specjalnie na tę okolicznść przez Pocztę Polską S.A. z nadrukowanym znaczkiem emisji: „Ludwik Zamenhof twórca języka esperanto” oraz datownik „Słupsk 12.04.2017”.

Natomiast o godz. 13 uczestnicy śniadania przejdą kolorowym korowodem pod obelisk Zamenhofa do parku Waldorffa, by złożyć kwiaty, zapalić znicze, odśpiewać hymn i zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Na zakończenie, o godz. 16 w teatrze Rondo odbędą się: monodram „Doktor Esperanto” Mario Migliucciego w wykonaniu Heleny Biskup ze Sztumu. Spektakl opowiada o życiu Ludwika Zamenhofa, powodach, dla których stworzył język esperanto, a także o samym procesie jego tworzenia.

Ostatnim punktem obchodów, tuż po spektaklu, będzie prelekcja Romana Dobrzyńskiego „Syn ziemi polskiej”, połączona z premierą nowej książki „Zamenhof w Warszawie”. Po prelekcji będzie można kupić tę publikację z autografem autora.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza