Grupa Energa rozpoczęła kompleksową modernizację elektrowni wodnej w Krzyni w gminie Dębnica Kaszubska.

Modernizację elektrowni w Krzyni prowadzi Energa Wytwarzanie S.A. (spółka należąca do Grupy Energa). Prace obejmują: budowę nowej rozdzielni, nastawni, wraz z zabezpieczeniami linii wyprowadzenia mocy oraz generatorów, układów wzbudzenia statycznego, elektrohydraulicznych regulatorów turbin, układów napięcia gwarantowanego, systemów automatyki, wymiany instalacji wewnętrznych i zewnętrznych oraz niezbędnych prac budowlanych.

Ze względu na wiek i architekturę elektrowni, podjęcie decyzji o modernizacji elektrowni w Krzyni opierało się na warunku zachowania historycznego wyglądu hali maszyn. Dlatego podczas modernizacji nie zostaną zdemontowane żadne urządzenia i elementy wyłączone z eksploatacji. Stanowić one będą ekspozycję muzealną.

Energa zapewnia, że nowe urządzenia związane z hydrozespołami zostaną tak wkomponowane, aby w jak najmniejszy sposób ingerować w wygląd hali maszyn, a pozostałe urządzenia będą zabudowane w nowych pomieszczeniach poza halą maszyn. Podobne założenia Energa realizowała podczas modernizacji większości obiektów o walorach historycznych.

Położoną na rzece Słupi elektrownię wodną Krzynia wybudowano w latach 1925 - 1926. Jest to elektrownia zbiornikowa, pracująca w trybie przepływowym. Moc zainstalowana wynosi 0,92 MW, a spad wodny ma 8 metrów. Zbiornik elektrowni obejmuje powierzchnię 75 hektarów. Elektrownia wyposażona jest w dwa hydrozespoły z poziomymi turbinami Francisa - produkcji firmy Voith oraz dwoma klasycznymi generatorami synchronicznymi firmy Sachsenwerk.

Obiekt w Krzyni jest jedyną elektrownią w spółce Energa Wytwarzanie współpracująca z siecią dystrybucyjną 15 kV bez pośrednictwa transformatorów blokowych.

Jedyną przeprowadzoną modernizacją, mającą na celu automatyzacje obiektu, była instalacja dwóch hydraulicznych czyszczarek krat na wlocie do elektrowni, wyróżniających ją spośród innych słupskich elektrowni.

Termin zakończenia prac modernizacyjnych planowany jest na IV kwartał 2017 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Warsztaty o odnawialnych źródłach energii w Słupskim Inkubatorze Technologicznym