Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energetycy inwestują na Pomorzu

(wf)
Energetycy inwestują na PomorzuPrace przy modernizacji elektrowni w Żydowie.
Energetycy inwestują na PomorzuPrace przy modernizacji elektrowni w Żydowie. Energa
W Pomorskiem będą powstawać nowe inwestycje energetyczne – stacje elektroenergetyczne i linie przesyłowe. Poza tym zakończono modernizację elektrowni w Żydowie.

Linie i stacje elektroenergetyczne będą budowane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. List intencyjny w tej sprawie podpisali niedawno marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wojewoda Ryszard Stachurski, przedstawiciele lokalnych samorządów oraz prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Henryk Majchrzak.

Chodzi o określenie podstawowych zasad współpracy pomiędzy PSE a marszałkiem, wojewodą i samorządami lokalnymi. Celem dokumentu jest zapewnienie odpowiednich warunków do inwestowania w infrastrukturę elektroenergetyczną na terenie regionu.

– Te inwestycje będą sprzyjać zrównoważonemu rozwojowi wszystkich gmin i powiatów. Nie tylko poprawią zaopatrzenie w energię odbiorców, ale też pomogą stworzyć korzystne warunki do rozwoju nowych przedsięwzięć infrastrukturalnych w naszym regionie – uważa Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

List intencyjny obejmuje m.in. budowę dwutorowej linii 400 kV Żydowo-Słupsk. Co istotne, do nowych linii przesyłowych i stacji elektroenergetycznych będzie można przyłączać inne źródła, m.in. siłownie wiatrowe, solarne i biogazowe. Ponadto inwestycje te oznaczają korzyści finansowe dla samorządów. Gminy, przez które będą przebiegać nowe linie, uzyskają wpływy z tytułu podatku od nieruchomości płaconego przez właściciela sieci elektroenergetycznej, czyli PSE. Roczna należność to 2 procent wartości inwestycji.

Tymczasem zakończono modernizację elektrowni szczytowo-pompowej w Żydowie koło Polanowa, z której produkowany prąd płynie także do regionu słupskiego. Inwestycję prowadziła spółka Energa Hydro należąca do Grupy Energa, która jest właścicielem tego obiektu. Zakres prac obejmował modernizację hydrozespołu klasycznego i dwóch hydrozespołów odwracalnych. Po zakończeniu modernizacji moc maksymalna elektrowni Żydowo wzrosła o 10 MW – do 167 MW, a sprawność turbin w ruchu pompowym osiągnęła poziom 93 procent.

Elektrownia w Żydowie to jeden z najstarszych tego typu obiektów w kraju. Od momentu jego budowy w 1971 roku nie był on poddawany gruntownej modernizacji, aż do roku 2007, kiedy jego właścicielem została spółka z Grupy Energa. Celem rozpoczętej wówczas inwestycji było doprowadzenie elektrowni do stanu umożliwiającego wieloletnią eksploatację oraz uatrakcyjnienie jej oferty rynkowej.

Według szacunków specjalistów , po obecnej modernizacji okres eksploatacji obiektu wydłuży się o kolejne 20-30 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza