Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie można znaleźć pracę sezonową? Przeczytaj

Irena Boguszewska [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. Archiwum
Niebawem rozpoczyna się letni sezon. Wiele osób zaczyna szukać pracy, a wiele firm - pracowników. Gdzie, w jakiej branży?

Pracy podczas wakacji szukają najczęściej - choć nie tylko - studenci i uczniowie. Przede wszystkim w miejscowościach nadmorskich. Tutaj pracowników sezonowych potrzebują sklepy, kioski z pamiątkami, smażalnie ryb, lodziarnie, pensjonaty, domy wczasowe, kempingi, pizzerie, bary itd. Potrzebni są ratownicy i parkingowi.

Latem będzie też stosunkowo łatwo znaleźć zatrudnienie przy zbiorach owoców takich jak truskawki, maliny, porzeczki, wiśnie, borówki itd. Dodatkowych rąk do pracy potrzebują gospodarstwa rolne i agroturystyczne.

Wiele ofert pracy w Polsce i za granicą na lato dla młodzieży, a także dla starszych bezrobotnych mają teraz Młodzieżowe Biura Pracy. Jutro i pojutrze (1 i 2 czerwca) o godz. 15, Młodzieżowe Biuro Pracy w Koszalinie organizuje giełdę pracy w swoim biurze przy ul. Morskiej. Między innymi zaoferuje 300 osobom pracę przy zbiorze borówki amerykańskiej w Żelimusze pod Białogardem.

- Na taką giełdę możemy zaprosić jedynie osoby, które się u nas zarejestrowały, jako poszukujące pracy - mówi Bronisław Olenkowicz, pośrednik pracy. - Kolejna giełda będzie 18 czerwca o godz. 11.

Biuro na też sporo oferty pracy w miejscowościach nadmorskich - od Łaz po Ustronie Morskie. Tu poszukiwani są: recepcjoniści, sprzedawcy lodów, sprzątaczki, kucharze, kelnerzy, pokojowe.

Biuro w Szczecinie proponuje obecnie młodzieży prace kucharza, barmana, pokojówki, kelnera, pomocy kuchennej w Rewalu, Dziwnowie, Dziwnówku, Pobierowie i innych miejscowościach nadmorskich.

- Mamy obecnie 15 ofert, ale teraz jest bardzo duża rotacja, cały czas wpływają nowe. Jest to praca dla młodzieży, która ukończyła 18 lat - mówi Katarzyna Trzebiatowska, koordynator z MBP w Szczecinie.

- Trochę ofert mamy dla osób, które ukończyły 16 lat, ale tylko do pracy w roli pomocy kuchennej. Ci, którzy chcą podjąć pracę sezonową muszą mieć numer NIP - o czym często młodzi ludzie zapominają - oraz książeczkę sanepidowską. Koszt jej wyrobienia wynosi ponad 100 złotych.

Młody człowiek może zarobić miesięcznie na rękę od 1 do 1,7 tys. złotych. Do tego ma na miejscu zakwaterowanie i wyżywienie.

Raz na dwa tygodnie MBP w Szczecinie organizuje giełdy pracy, na które zaprasza pracodawców i zarejestrowanych poszukujących zatrudnienia. Ostatnia była poświęcona wolontariatowi, a poprzednia hostessom.

Młodzieżowe Biuro Pracy w Słupsku dysponuje 140 ofertami dla pełnoletnich uczniów i studentów. Podobna jest ilość ofert dla bezrobotnych. Są to prace głównie w gastronomii i hotelarstwie w Ustce, Rowach, Łebie oraz Jarosławcu. W maju odbyły się trzy giełdy pracy, zatrudnienie znalazło 50 osób.

Młodzieżowe Biura Pracy w Szczecinie, Słupsku i Koszalinie mogą wysyłać pracowników do Niemiec. Obecnie jest dużo ofert pracy przy zbiorach w rolnictwie i ogrodnictwie, a także pracy w handlu, gastronomii.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza