Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjalistka z Lęborka została laureatką ogólnopolskiego konkursu historycznego

Krzysztof Falcman
Joanna Namiotko z Lęborka.
Joanna Namiotko z Lęborka. Krzysztof Falcman
Joanna Namiotko, uczennica trzeciej klasy Społecznego Gimnazjum Językowego w Lęborku, dostała się do finału konkursu historycznego o stanie wojennym. Zwyciężyła w nim. W finale ogólnopolskim zajęła czwarte miejsce.

Joanna Namiotko w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Historycznej organizowanym przez IPN wzięła udział po raz drugi. Wcześniej też doszła do finału. Ale jak sama mówi bez większego sukcesu. O konkursie jednak już wiedziała i z uwagą śledziła stronę IPN czekając na informacje o kolejnej edycji.

IPN konkurs ogłosił w październiku ubiegłego roku. Hasło tegorocznej, czwartej już edycji brzmiało: "Na drodze ku wolności - społeczeństwo polskie w latach 80-tych XX wieku. Doświadczenia świadka historii". Joasia takich świadków wybrała sobie trzech.

- Opisałam wspomnienia z tamtego czasu ojca Janusza Jendryszka, Stefana Korejwo i Henryka Napieralskiego. Wybrałam trzy osoby, dlatego żeby pokazać ten czas z różnej perspektywy - mówi Joanna Namiotko.

Przez półtora miesiąca zbierała materiały. Rozmowy ze bohaterami nagrywała na dyktafon. Nie obyło się bez trudności.

- Kiedy na swojego bohatera wybierałam ojca Jendryszka nie wiedziałam, że w tej chwili znajduje się on w pustelni. Trochę trwało zanim udało się dotrzeć do jego przełożonych, a potem do niego samego. Na szczęście zgodził się na rozmowę i przyjechał do Lęborka - mówi uczennica.

Ogrom włożonej pracy Joasi podkreśla jej nauczycielka historii w SGJ - pani Joanna Schodzińska.

- W większych miastach świadków historii jest mnóstwo. W Lęborku trudno było znaleźć takie osoby, o których można byłoby ciekawie napisać - mówi Schodzińska.
Konkurs organizowany przez IPN miał trzy etapy. Na pierwszy należało dostarczyć pracę, drugi był etap wojewódzki, w nim Joanna zajęła pierwsze miejsce. Swoją pracę należało obronić. - Komisja zadawała pytania na temat pracy, tamtego okresu - opisuje Joasia.

Podobnie było na etapie ogólnopolskich. Tu oprócz znajomości historii należało także wykazać się znajomością filmu "Człowiek z żelaza" i książki "Wojna polsko-jaruzelska" Andrzeja Paczkowskiego.

- Konkurs to przede wszystkim wiedza pozagimnazjalna. Okres, którego dotyczy, to w podręczniku zaledwie jeden rozdział. Joasia musiała przeczytać sporo książek opisujących tamten czas, dotrzeć do materiałów źródłowych. Tu nieoceniona pomocą wykazał się tata Joasia - mówi Schodzińska. - Śmiało mogę powiedzieć, że Joasia zna teraz tamten okres dużo lepiej niż 90 proc. maturzystów

- podkreśla nauczycielka i mówi, że oprócz tego konkursu Joasia w międzyczasie brała jeszcze udział w sześciu innych. - I też z sukcesem - dodaje nauczycielka.

KONKURS

IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych "Na drodze ku wolności - społeczeństwo polskie w latach 80-tych XX w. Doświadczenia świadka historii" organizowana jest przez Biuro Edukacji Publicznej IPN. Patronat nad konkursem objął marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski, Przewodniczący KK NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek i prezes IPN Janusz Kurtyka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza