Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Potęgowo została nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki

OPRAC.: Zbigniew Marecki
Fot. Gmina Potęgowo
Wójt Dawid Litwin odebrał nagrodę "Bursztyn Polskiej Energetyki" dla Gminy Potęgowo podczas VIII edycji Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego – OSE GDAŃSK 2020. Nagrodę gmina otrzymała za budowę ekologicznej sieci ciepłowniczej oraz wykorzystanie paneli fotowoltaicznych w budynkach użyteczności publicznej.

- To bardzo motywujące, że nasze działania są zauważane w kraju. Zmniejszyliśmy emisję CO2 do atmosfery, udało się także zmniejszyć opłaty, jakie ponoszą mieszkańcy – mówi Dawid Litwin. - Wyróżnienie dedykuję wszystkim współpracownikom oraz radnym naszej gminy. Dziękuję za zrozumienie mojej wizji, za pracę oraz wsparcie w tematach ekoenergetycznych.

Statuetka „Bursztyn Polskiej Energetyki” jest nagrodą przyznawaną za szczególne działania w zakresie rozwoju i bezpieczeństwa polskiej energetyki. W tegorocznej edycji konkursu, wyróżnienie otrzymali również wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski, Monika Morawiecka – prezes PGE Baltica Sp. z o.o. oraz Zbigniew Gryglas – podsekretarz stanu, pełnomocnik Ministerstwa Aktywów Państwowych ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Gmina Potęgowo w zrównoważony sposób wykorzystuje swoje zasoby jak również promuje działania niskoemisyjne. Wybudowana przez gminę sieć ciepłownicza w Potęgowie znacząco ograniczyła emisję zanieczyszczeń do atmosfery. W ramach zadania budowy sieci ciepłowniczej została wyłączona z użytkowania przestarzała kotłownia opalana węglem. Zasilanie w energię cieplną dla 16 mieszkalnych budynków wielorodzinnych, 6 budynków użyteczności publicznej, m.in. Urząd Gminy, Gminny Ośrodek Kultury, GOPS, przedszkole i szkołę podstawową oraz 6 budynków indywidulanych realizowane jest z funkcjonującej od 2014 r. ciepłowni zlokalizowanej w biogazowni w pobliskim Darżynie, której właścicielem jest prywatny przedsiębiorca - partner przedsięwzięcia. Biogazownia korzysta z masy organicznej, takiej jak np. kukurydza, ziemniaki i gnojowica, poddawanej fermentacji, która jest pozyskiwana min. od lokalnych rolników i przedsiębiorców. W wyniku dalszych procesów technologicznych wytwarzana jest w skojarzeniu energia elektryczna i cieplna.

Ponadto zamontowane zostały w gminie panele fotowoltaiczne na budynkach użyteczności publicznej, które oprócz korzyści ekonomicznych dla samorządu zwiększają wykorzystania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, co ma wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, poprawę bilansu energetycznego oraz zmniejszenie obciążenia środowiska.

Na inwestycje gmina uzyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego w wysokości ok 80 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Zobacz także: Nowy radiowóz w Potęgowie

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza