Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa atakuje

Anna Miszczyk www.gs24.pl
Nadchodzi grypa. Najlepiej się zaszczepić. Niektórzy mogą za darmo.

Dziś ruszają bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. Miasto ufundowało je dla 7 tysięcy szczecinian, którzy ukończyli 65. rok życia. Dodatkowo tysiąc mieszkańców całego województwa (już bez ograniczeń wiekowych) będzie mogło się zaszczepić pod koniec października.

Szczecinianie po 65. roku życia mogą się teraz za darmo zaszczepić w dwóch przychodniach Falcka. Szczepienia odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 8-20 w przychodni przy ul. Staromłyńskiej 4/5 (tel. 091 4332400) i ul. Wrzesińskiej 3A w Dąbiu (tel. 091 4332434). Akcja będzie trwała do wyczerpania szczepionek. Miasto kupiło ich 7017 za 200 tys. zł.

Za dodatkowe tysiąc szczepionek zapłaci Urząd Marszałkowski. Od końca października do 15 grudnia będzie można się zaszczepić w przychodni portowej przy ul. Energetyków. - Te szczepienia są skierowane do mieszkańców całego województwa. Ale trzeba należeć do grupy szczególnego ryzyka - mówi Irena Wawreszuk z Urzędu Marszałkowskiego.

Do tej grupy należą: dzieci w wieku 6-59 miesięcy, osoby powyżej 50-tki, chorzy przewlekle (na choroby układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, nerek, wątroby, układu krwiotwórczego, metaboliczne - np. cukrzycę), kobiety, które w najbliższym czasie będą w ciąży, pracownicy służby zdrowia, opieki społecznej, ci, którzy mają częsty kontakt z ludźmi.

Płatne szczepienia

Do szczepień zachęca sanepid. Osoby, które chciałyby kupić szczepionkę w aptece (koszt ok. 28-35 zł), muszą w ciągu pół godziny zgłosić się z nią do lekarza. Szczepionkę można też kupić w przychodni (ok. 30 zł), ale jeśli do niej nie należymy, za szczepienie zapłacimy dodatkowo (15 zł).

- Są to koszty badania pacjenta przed podaniem szczepionki - wyjaśnia Wiesława Fabian, prezes zachodniopomorskiego oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych i szefowa przychodni przy ul. Kadłubka w Szczecinie.
Groźne powikłania

Okres wylęgania grypy łatwo przeoczyć, bo trwa ok. 48 godzin od momentu zarażenia wirusem. Namnaża się on w nosie, gardle, tchawicy, oskrzelach i zaburza naturalną odporność. Ułatwia też rozwój bakterii.

Choroba atakuje w ciągu kilkudziesięciu minut. Objawia się dreszczami, poczuciem zimna, gorączką powyżej 39 st., bólami kości, stawów, mięśni, głowy i ogólnym osłabieniem. Odczuwane jest drapanie i ból w gardle, suchy kaszel, niekiedy katar. Gardło jest zaczerwienione, ale bez ropnej wydzieliny.

Przebieg zależy od zjadliwości wirusa, wieku osoby zarażonej oraz schorzeń towarzyszących. Zwykle po upływie 2-3 dni ostre objawy ustępują. Jednak utrzymywanie się ich przez ponad 5 dni może świadczyć o rozwoju powikłań.

Te powikłania to zapalenia oskrzeli i płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu, zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia, zaostrzenie astmy i POCHP, powikłania położnicze u ciężarnych. Grypa może się też zakończyć śmiercią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza