Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Honorowe Odznaki Gminy Bytów dla trzech wybitnych mieszkańców (ZDJĘCIA)

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Honorowe Odznaki Gminy Bytów dla trzech wybitnych mieszkańców.
Honorowe Odznaki Gminy Bytów dla trzech wybitnych mieszkańców. UM Bytów
Honorowe Odznaki Gminy Bytów dla trzech wybitnych mieszkańców. Kto je otrzymał?

To był wyjątkowy dzień. Odbyła się sesja Rady Miejskiej w Bytowie z okazji Dni Bytowa, święta upamiętniającego 675 rocznicę nadania praw miejskich dla Bytowa oraz wręczenia odznaczeń „Odznaki Honorowej Gminy Bytów” dla zasłużonych na rzecz gminy Bytów: Stanisława Borzyszkowskiego, Andrzeja Hrycyny i Jerzego Jobczyka.
Podczas uroczystości Mirosława Dawidowska, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Bytowie wygłosiła referat nawiązujący do wielokulturowości Bytowa pt. „Mój Bytów – miasto wielu kultur”.
Burmistrz Bytowa Ryszard Sylka pogratulował wyróżnienia wszystkim obdarowanym i podziękował za zaangażowanie na rzecz rozwoju gminy Bytów. Dodatkowo Burmistrz Bytowa, w imieniu mieszkańców Bytowa pogratulował Bogdanowi Lubińskiemu za 40 lat prezesowania w firmie Polmor.

Laudacje

Stanisław Borzyszkowski

w latach 1965 – 1993 był pracownikiem Spółdzielni Pracy Przemysłu Metalowego „Postęp” w Bytowie. W 28 letnim okresie pracy cieszył się ogromnym szacunkiem wśród pracowników, pełnił również funkcję prezesa. Wykazywał się pomysłowością i kreatywnością. Wraz z innymi pracownikami w 1984 r. zdobył I miejsce w Krajowym Konkursie Wynalazczości Racjonalizacji Spółdzielczości Pracy organizowanym przez Centralny Związek Spółdzielczości Pracy w Warszawie.
Pracując w Spółdzielni Pracy Przemysłu Metalowego „Postę” w Bytowie był inicjatorem uruchomienia produkcji wiązarów dachowych stodół i wiat dla rolnictwa oraz uruchomienia produkcji akcesoriów budowlanych dla budownictwa mieszkaniowego w kraju, tzw. „wielka płyta”.
Za swoją działalności został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
W latach 1973 – 1975 był radnym Powiatowej Rady Narodowej w Bytowie pracując w Komisji Rozwoju Gospodarczego, Komunikacji i Łączności. W 1993 roku założył prywatną działalność gospodarczą, gdzie zajmował się produkcją konstrukcji metalowych, głównie dachów sal gimnastycznych. Zajmował się również budową konstrukcji dachu i wieży kościoła w Gostkowie i przedłużenia dachu kościoła w Czarnej Dąbrówce.W latach 1994 – 1998 był Kierownikiem Wydziału Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej, Handlu i Spraw Socjalnych w Urzędzie Miejskim w Bytowie.
Poza pracą zawodową od wielu lat aktywnie uczestniczył i dalej uczestniczy w życiu społecznym. Od 1990 r. nieprzerwanie zasiada w Radzie Miejskiej w Bytowie. W I kadencji był Przewodniczącym Komisji Budżetu i Programowania Rozwoju Gminy, w II kadencji był członkiem Zarządu Miejskiego w Bytowie. Obecnie jest aktywnym członkiem Komisji Budżetu Finansów i Rozwoju Gminy.
Pan Stanisław Borzyszkowski jest osobą, która z ogromnym zaangażowaniem wykonuje swoje funkcje społeczne na rzecz mieszkańców gminy Bytów. Dzięki swojej aktywności przyczynił się do szeregu działań na rzecz rozwoju gminy Bytów, w tym między innymi do budowy oczyszczalni ścieków i kolektorów sanitarnych, budowy sieci gazowej wraz z budową stacji rozdzielczej wysokiego ciśnienia w Dąbiu, budowy mieszkań komunalnych w Bytowie, wprowadzenia programu segregacji śmieci. Włożył znaczący wkład w prace związane z nadaniem sztandaru Gminie Bytów, którego uroczyste przekazanie nastąpiło 25 listopada 2012
Pan Stanisław Borzyszkowski jest pasjonatem i propagatorem historii miasta Bytowa. Posiada niepoślednią i udokumentowaną wiedzę na temat Bytowa i okolic, szczególnie okresu powojennego.

Andrzej Hrycyna

pracuje zawodowo od 40 lat. Jako nauczyciel Zespołu Szkół Zawodowych w Bytowie wyróżniająco wykonywał swoje obowiązki pracownicze. Był doceniany i nagradzany przez swoich zwierzchników, w szczególności za skuteczną promocję szkolnictwa zawodowego. Opracował i zrealizował wiele projektów promocyjnych zachęcających młodzież do kontynuowania nauki w murach szkoły, w której pracował.
Aktywnie tworzył wizerunek szkoły w lokalnych i regionalnych mediach. Był inicjatorem zmiany loga szkoły, organizował szereg konkursów na stworzenie efektywnych prezentacji multimedialnych zachęcających do kontynuacji nauki w Zespole Szkół Ponadpodstawowych. Jako nauczyciel i wychowawca był szanowany przez swoich podopiecznych w szczególności za stosowanie nowatorskich narzędzi w procesie nauczania.
Po reaktywowaniu samorządu lokalnego w latach 1994 – 1998 był radnym Rady Miejskiej w Bytowie, w 1998 r. był zastępcą burmistrza Bytowa, w latach 1998 – 2002 radnym Rady Powiatu Bytowskiego i wicestarostą bytowskim, od 2006 r. nieprzerwanie pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Powiatu Bytowskiego do 2018 r.
Wykorzystując powierzone mu obowiązki w samorządzie, dbał w szczególny sposób o unowocześnienie obiektów szkolnych – przyczyniając się do budowy nowych obiektów dla szkolnictwa średniego w Bytowie. Wymienić tu należy przede wszystkim budynek dydaktyczny i pełnowymiarową salę sportową przy Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych.
Od 2007 r. związany jest z Urzędem Miejskim w Bytowie jako Kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu. Wspólnie z synem w 2008 r. stworzył logo i hasło promocyjne miasta „Bytów miasto na Kaszubach”, które aktualnie jest rozpoznawalnym symbolem miasta.
Pan Andrzej chętnie współpracuje z organizacjami pozarządowymi realizującymi zadania publiczne. Jest niestrudzonym doradcą i instruktorem w zakresie prawidłowego wykorzystywania przyznanych tym organizacjom dotacji. Swoje wieloletnie doświadczenie promocyjne wykorzystuje przy realizacji wielu znaczących przedsięwzięciach kulturalnych i sportowych. Umiejętność współpracy z wieloma podmiotami zaowocowała miedzy innymi imprezami kolarskimi o randze krajowej i międzynarodowej.
Pan Andrzej Hrycyna jest przedstawicielem Mniejszości Ukraińskiej w Bytowie. Ma duże zasługi w upowszechnianiu i krzewieniu kultury ukraińskiej.
W swoich działaniach wspiera rozwój kultury i edukację kaszubską, doskonale podtrzymuje rozwój wielokulturowości na terenie gminy Bytów oraz poza jej granicami.
W ramach nawiązywanych przez samorząd bytowski kontaktów zagranicznych, Andrzej Hrycyna szczególna troską obejmuje wszystkie przyjeżdzające z Ukrainy grupy – służąc przewodnictwem i załatwiając dziesiątki spraw poza zwykłymi swoimi obowiązkami. Cieszy się dużym szacunkiem wśród miejscowej społeczności ukraińskiej. Od wielu lat wybierany jest do Rady Parafialnej działającej przy tutejszej cerkwi kościoła grekokatolickiego. Swoim zaangażowaniem w pracy Rady przyczynił się do realizacji wielu projektów a przede wszystkim integrujących lokalną społeczność ukraińską. Andrzej Hrycyna w roku 2004 był obserwatorem w powtórzonych wyborach prezydenckich jakie zostały przeprowadzone na skutek tzw. pomarańczowej rewolucji na Ukrainie. Delegowanie Andrzeja Hrycyny do tej misji było swoistym uznaniem dla jego autorytetu jaki posiada w lokalnym środowisku.

Jerzy Jobczyk

jest nauczycielem sponad 40-letnim stażem pracy w placówkach oświatowych. Od 1990 r. pełni funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5 w Bytowie, liczącej obecnie prawie 700 uczniów. Na stanowisku tym dał się poznać jako sprawny organizator pracy.
Pan Jerzy Jobczyk jako dyrektor szkoły inicjuje i propaguje udział w wielu projektach, m.in. realizowany jest wieloletni program Wewnątrzszkolnego Doskonalenia Nauczycieli w szkole pod kątem modernizacji kształcenia i wychowania oraz opieki i pomocy psychologicznej, co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne. Od 2017 r. szkoła bierze udział w projekcie Centrum Edukacji Obywatelskiej pn. „Szkoła z klasą” i uzyskała „Certyfikat 2.0” a obecnie wdrażany jest projekt edukacyjny pn. „Szkoła ćwiczeń” w segmencie uczenia języków obcych realizowany wspólnie z Fundacją Edukacji Otwartej z Gdańska.
Dzięki staraniom dyrektora kontynuowana jest nauka języka kaszubskiego, ukraińskiego oraz niemieckiego w szkole. Ze względu na wielokulturowość gminy szkoła jest prekursorem w zakresie wprowadzania języka mniejszości narodowej i języka regionalnego do szkół. Kładzie się tu duży nacisk na edukację regionalną, którą realizuje się poprzez wspomnianą już naukę języków oraz organizację wycieczek, konkursów, warsztatów oraz spotkań z twórcami ludowymi. W trosce o stały rozwój intelektualny kadry pedagogicznej i pozostałych pracowników szkoły nieprzerwalnie od ponad 25 lat organizuje wycieczki turystyczno-krajoznawcze nie tylko w Polsce ale poza jej granicami.
Od wielu lat aktywnie angażuje się w prace społeczne na rzecz pracowniczych ogrodów działkowych, następnie Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. „Odrodzenie” w Bytowie, których od 2015 roku został prezesem. Przez ten czas często był inicjatorem i organizatorem inicjatyw społecznych na rzecz ogrodów działkowych. Poprzez swoją działalność społeczną przyczynił się do lepszego ich działania. Jerzy Jobczyk w latach 1994 – 1998 był przewodniczącym Rady Miejskiej w Bytowie, następnie w latach 2002 – 2006 był przewodniczącym Rady Powiatu Bytowskiego, w latach 2006 – 2014 radnym Powiatu Bytowskiego, w tym w latach 2009 – 2010 członkiem Zarządu Powiatu.
W swojej pracy zawodowej jak i społecznej zawsze kierował się dobrem uczniów, nauczycieli, działkowców oraz dobrem mieszkańców gminy Bytów.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza