Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Japoński sukces Weroniki. Jedyna nagroda dla Polski

Andrzej Gurba
Plastyka nie jest jedyną pasją Weroniki. Lubi także sport, w tym zapasy.
Plastyka nie jest jedyną pasją Weroniki. Lubi także sport, w tym zapasy. Andrzej Gurba
11-letnia Weronika Majewska z Miastka wygrała Międzynarodowy Konkurs Plastyczny, w którym oceniano prawie 13 tysięcy prac z całego świata.
Sukces plastyczny Weroniki Majewskiej

Sukces plastyczny

- Cieszę się. To dla mnie duże osiągnięcie. Nie spodziewałam się takiego sukcesu. Dziękuję pani Marzannie Kowalczyk z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Miastku, u której od lat uczę się plastyki - mówi Weronika.

Konkurs zorganizowała firma Pentel we współpracy z ministrami spraw zagranicznych oraz edukacji Japonii. Jego sponsorem jest Japoń-ska Fundacja na Rzecz Rozwoju Sztuki.

W tej edycji konkursu wpłynęło nań 12 709 prac od dzieci i młodzieży z całego świata, z tego z Polski 903. Weronika przygotowała pracę pod tytułem "Jesienny spacer". To była wydrapywanka.
- Najpierw pomalowałam kartkę, a później gwoździem wydrapywałam obrazy. Była ścieżka, Pani Jesień, spadające liście - opowiada dziewczynka.

- Pracę przygotowywałam na zajęciach w domu kultury gdzieś przez osiem godzin.

Joanna Majewska, mama Weroniki, mówi, że pracę córki pani Marzanna zgłosiła do konkursu jeszcze w ubiegłym roku.

- Nawet o tym nie wiedzieliśmy - uśmiecha się pani Joanna. - Było więcej zgłoszeń z Miastka. W Warszawie była wstępna selekcja, a później prace oceniano w Japonii. Jesteśmy dumni z Weroniki i bardzo dziękujemy pani Marzannie, u której nasza córka uczy się plastyki od 5. roku życia.

Praca Weroniki otrzymała jako jedyna z Polski najważniejszą nagrodę przyznaną przez ministra spraw zagraniczych Japonii (takich nagród było łącznie 10).

To pierwszy tak duży sukces Weroniki. Wcześniej były wyróżnienia w szkolnych i gminnych konkursach. Weronika ma starszą siostrę Karolinę, która także pięknie maluje i rysuje, osią-gając sukcesy. Karolina jest uczennicą Liceum Plastycznego w Koszalinie.

- Córki zdolności plastyczne na pewno odziedziczyły po swoim tacie - mówi ze śmiechem pani Joanna.

- Naszym celem jest dialog między twórczymi dziećmi z całego świata. Celem konkursu jest pobudzanie do pozytywnych i inspirujących działań, które wyzwalają nie tylko radosną energię, ale także refleksję nad tym, jak żyjemy, i jaki świat nas otacza - napisali w podsumowaniu konkursu jego organizatorzy.

- Rysowanie jest jak wymyślanie nowych światów, to także próba oswajania i zrozumienia rzeczywistości.

Poprzez działania plastyczne tłumaczymy dzieciom ważne sprawy, jednocześnie ucząc się od nich świeżego i nieskażonego schematami podejścia, dlatego warto
i trzeba rysować, tworzyć, poznawać.

Wszystkim małym artystom gratulujemy, zachęcając do dalszego uczestnictwa w tej twórczej
i pouczającej zabawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza