Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kołobrzeg> Przygotowania do jednej z największych inwestycji

Iwona Marcniak [email protected] Fot. Karol Skiba
Inwestycja ma odtworzyć plażę również tam gdzie dziś prawie jej nie ma, czyli przy Kamiennym Szańcu
Inwestycja ma odtworzyć plażę również tam gdzie dziś prawie jej nie ma, czyli przy Kamiennym Szańcu
Koniec tego roku. Wszystko wskazuje, że to właśnie wtedy ruszy w Kołobrzegu jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji.

Dokumentacja odbudowy i rozbudowy umocnień brzegowych właśnie walczy o dofinansowanie unijne.

Chodzi o 88 mln zł, które ma pochłonąć budowa nowych ostróg, progów podwodnych i refulacja na trzykilometrowym odcinku kołobrzeskiej plaży, między molo a początkiem Ekoparku Wschodniego. Koncepcja wzmocnienia brzegu i odbudowy plaży przy pomocy trzech współdziałających ze sobą elementów, pamięta jeszcze czasy rządów PiS. W lutym tego roku Urząd Morski w Słupsku, dysponując kompletnę dokumentacją i wszystkimi wymaganymi pozwoleniami, złożył aplikację po pieniądze unijne.

- Po pierwszym etapie ocen: formalnej i merytorycznej, zdobyliśmy 32 punkty w 33 - stopniowej skali - powiedział w kołobrzeskim magistracie Aleksander Duszny z wydziału kontroli wewnętrzej i funduszy europejskich Urzędu Morskiego w Słupsku. - To bardzo wysoka ocena. Pozwala nam być jak najlepszej myśli.

To, czy pieniądze (75 mln z Funduszu Spójności i reszta z budżetu państwa) zostaną ostatecznie przyznane, okaże sie w sierpniu. Jeśli tak, pod koniec sierpnia zostanie podpisana umowa. Wtedy nadejdzie pora na rozpoczęcie procedur przetargowych. Te potrwają ok. trzech miesięcy. Rozpoczęcie prac mogłoby nastąpić z końcem roku. Pierwsze prace będą polegać na usunięciu starych umocnień, w tym poniemieckich ostróg i waveblocków. Te ostatnie straszą w miejscu, gdzie w Kołobrzegu plaży jest najmniej, czyli przy Kamiennym Szańcu. Wymianę starych ostróg przewidziano nie dlatego, że niemeicka koncepcja niesprawdziła się. Po prostu zużyły się. Nowe będą wykonane z tego samego surowca, czyli z sosnowego drewna.

Mariusz Burdukiewicz, starszy inspektor w Inspektoracie Ochrony Wybrzeża UM w Słupsku na temat przebiegu kolejnych etapów inwestycji mówi bardzo ostroźnie: - To będzie praca w morzu. Będziemy budować konstrukcje hydrotechniczne a środowisko morskie jest nieprzewidywalne.

Czy inwestycja w nieprzewidywalnym morzu przyniesie zamierzony efekt? Badania wykazują, że z dużym prawdopodobieństwem może być skuteczna. Zbadano też oddziaływanie na brzeg morski na odcinku pięć kilometrów we wschodnią i zachodnią stronę od trzykilometrowego placu budowy.

Inwestycja powinna się zakończyć do końca 2011 lub w 2012 roku. Między molem a ekoparkiem powstanie 35 ostróg oddalonych od siebie o ok. 100 metrów. Będą wychodzić w morze na 100- 200 metrów. W odległości ok. sześciu mil morskim od plaży, na dnie mnorskim pojawi się 15 progów wodnych z granitowych bloków. Ich zadaniem będzie rozbijanie i spłaszczanie uderzających o brzeg nas wody. Całości dopełni refulacja.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza