Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronika tygodnia „Głosu Pomorza”. Co ważnego wydarzyło się w regionie słupskim?

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Kronika tygodnia "Głosu Pomorza". Sprawdź, co ważnego wydarzyło się w regionie.
Kronika tygodnia "Głosu Pomorza". Sprawdź, co ważnego wydarzyło się w regionie. Łukasz Capar
Mijający tydzień (20-26 maja) obfitował w wiele ważnych wydarzeń. W Słupsku otwarto długo remontowane drogi, zapowiedziano dostawę nowego sprzętu dla strażaków z regionu, a studenci Akademii Pomorskiej bawili się na juwenaliach.

Weekend (20-21 maja)

W sobotę informowaliśmy, że rodzice trojga małych dzieci spod Słupska usłyszeli zarzuty znęcania ze szczególnym okrucieństwem. Maluchy miały być bite i przypalane papierosami. Biologiczni rodzice dzieci w wieku 2, 3 i 5 lat zostali zatrzymani przez policję w piątek. W Prokuraturze Rejonowej w Słupsku usłyszeli zarzuty znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad dwiema córkami i synem. Rodzice są podejrzani o znęcanie się nad malutkimi dziećmi zarówno psychiczne, jak i fizyczne. W sobotę 35-letni mężczyzna i 29-letnia kobieta zostali doprowadzeni do Sądu Rejonowego w Słupsku. Prokuratura żądała trzymiesięcznego aresztu. Sąd w pełni zgodził się z wnioskiem śledczych. Za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem grozi kara do 10 lat więzienia.

Poniedziałek (22 maja)

Łącznie 10 nowych pojazdów trafi do ochotniczych straży pożarnych z regionu słupskiego. W poniedziałek, w słupskim starostwie, zorganizowano konferencję, na której samorządowcy poinformowali o podpisaniu umów na realizację tego zadania. Zakup nowoczesnych wozów ratowniczo-gaśniczych i sprzętu strażackiego będzie kosztował 11,5 mln złotych i znacznie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Zakup pojazdów możliwy jest dzięki działaniom Związku Powiatowo-Gminnego, który na ten cel pozyskał prawie 8 mln złotych dofinansowania z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Reszta środków potrzebnych do realizacji inwestycji, czyli niespełna 4 mln złotych, pochodzi ze środków własnych samorządów zaangażowanych w przedsięwzięcie.

Wtorek (23 maja)

We wtorek, w całej Polsce, rozpoczęły się egzaminy ósmoklasisty. W pierwszej kolejności, uczniowie napisali test z języka polskiego. Najstarsi uczniowie szkół podstawowych zgodnie twierdzą, że test trudny nie był – przede wszystkim dlatego, że nie musieli zmierzyć się z „Panem Tadeuszem”. W środę przyszedł czas na trudniejszy sprawdzian, bo z matematyki. W czwartek natomiast, ósmoklasiści rozwiązywali test z języka obcego. Wyniki egzaminów udostępnione zostaną na początku lipca.

Środa (24 maja)

Ciąg dalszy sporu o granice. Strefa Płaszewko, czyli kluczowe tereny, które od stycznia tego roku stały się częścią miasta Słupska wciąż pozostaje tematem sporu. Były właściciel, czyli wiejska gmina Słupsk nie daje za wygraną i liczy, że strefa wróci w jej granice administracyjne. W lutym rada wiejskiego samorządu podjęła uchwałę o poszerzeniu swojego terytorium kosztem Słupska. W praktyce chodzi zwrot 300 z 955 hektarów, które włączono do miasta. Są to głównie inwestycyjne tereny przy słupskiej obwodnicy. W środę sprawa stanęła na sesji rady miejskiej, która zgodnie z procedurami musiała wydać opinię w tej kwestii. Niespodzianek nie było, a wszyscy z miejskich radnych, którzy brali udział w głosowaniu, opowiedzieli się za interesem miasta.

Czwartek (25 maja)

W czwartek wrócił ruch na ulicę Wiejską i Norwida w Słupsku. Zakończenia modernizacji tych ulic nie mogli doczekać się kierowcy, którzy w czasie trwania remontów musieli stać w długich korkach, szczególnie we wschodniej części miasta.

W ten dzień, ulicami Słupska, przeszła też huczna parada studencka, która rozpoczęła tegoroczne juwenalia. Były koncerty, rywalizacja sportowa i wspólna zabawa. Impreza trwała dwa dni (czwartek i piątek).

Piątek (26 maja)

Słupskie Stowarzyszenie "Amazonka" włączyło się do ogólnopolskiej akcji "Badamy nie tylko Mamy”, która ma edukować na temat profilaktyki raka piersi. Kobiety powinny dbać o swoje zdrowie przez cały rok, a nie tylko od święta. To dla nich i z okazji Dnia Matki, Federacja Stowarzyszeń Amazonki przypomina o zapisywaniu się na badania profilaktyczne i przeprowadzaniu regularnego samobadania. W Słupsku w samo południe spod ratusza wyruszył przypominający o tym fakcie marsz, którego celem były miejskiej bulwary. To tam zorganizowano piknik profilaktyczny, w który zaangażował się m.in. Loton, miejski ZOZ, Med4Me czy Fundacja Sub ventum. Podobne akcje Amazonki zorganizowały w 90 miastach w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza