Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludzie wywożą swoich zmarłych

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
W Polsce przywiązanie do bliskich, którzy odeszli, jest bardzo mocne. Dbanie o ich mogiły to nasza tradycja.
W Polsce przywiązanie do bliskich, którzy odeszli, jest bardzo mocne. Dbanie o ich mogiły to nasza tradycja. Archiwum
W latach 2013-2015 słupski sanepid wydał 335 zgód na ekshumację i wywóz zwłok poza Słupsk i powiat słupski. Tylko w tym roku, do 30 października, w słupskim sane-pidzie wydano 198 takich decyzji.

- Wszystkie decyzje, które wydaliśmy od 2013 do 2015 roku, dotyczyły ekshumacji na terenie naszej działalności i pochówków na terenie naszego kraju. Nie odnotowaliśmy wniosków o wydanie zezwolenia na ekshumację zwłok lub szczątków w celu wywozu poza granice państwa - dodaje Henryka Kisiel, zastępca państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Słupsku.

Za to odnotowano przypadki sprowadzania zwłok lub szczątków z zagranicy. W tym przypadku słupski sanepid zajmuje stanowisko po analizie wniosków wraz z dokumentacją o przyczynie zgonu i warunkach zapewniających odpowiednie sanitarne i techniczne bezpieczeństwo przewozu zwłok. Uzgodnienia tego typu są wydawane na wniosek starosty lub prezydenta właściwego ze względu na miejsce, w którym zwłoki lub szczątki mają być pochowane.

W latach 2013-2015 łącznie słupski sanepid wydał 77 tego rodzaju postanowień. Za ekshumację i ponowny pochówek trzeba zapłacić 3-4 tys. zł.

O ekshumację starają się zazwyczaj ludzie starsi. Czasem tłumaczą, że nie mają już siły na jeżdżenie po całej Polsce i odwiedzanie grobów bliskich, a nie chcą, by były one zaniedbane i niszczały.

W niektórych częściach kraju zdarza się już też tak, że zwłoki bliskich wywożą z kraju nowi emigranci. Wtedy naj-częściej zabiera się ze sobą prochy tych, którzy zmarli niedawno, a nie przenosi się starych grobów. Jak podaje Wirtualna Polska, z obserwacji właścicieli firm pogrzebowych wynika, że jeśli ktoś chce wywieźć zmarłego za granicę, to częściej decyduje się najpierw na spopielenie ciała, a dopiero później wywozi urnę. Takie rozwiązanie jest tańsze. Poza tym w wielu krajach przepisy pozwalają na przechowywanie urny w domach. Dla wielu osób jest to możliwość stworzenia iluzji obecności zmarłego.

Naukowcy, którzy od dawna badają polską emigrację, twierdzą, że przenoszenie grobów zmarłych to konsekwencja naszej rosnącej mobilności, z którą należało się liczyć. - Dla Polaków listopadowe święto jest bardzo ważne - mówią.

O przeniesienie zwłok wnioskuje rodzina. Muszą się na to zgodzić wszyscy jej członkowie oraz miejscowy sanepid. Jeśli ktoś się sprzeciwia, sprawa trafia do sądu.

Zgodnie z prawem ekshumacje zwłok i szczątków można w Polsce przeprowadzać od 16 października do 15 kwietnia, ale - jak nieoficjalnie można się dowiedzieć - po cichu ta zasada bywa omijana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza