Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzowie polskiej muzyki poważnej i filmowej na festiwalu Kilara w Słupsku

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Podczas koncertu muzyki filmowej orkiestrę poprowadzi Szymon Morus
Podczas koncertu muzyki filmowej orkiestrę poprowadzi Szymon Morus Materiały prasowe
Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku zaprasza w piątek, 10 listopada, na pierwszy koncert III Festiwalu Wojciecha Kilara pn. „Wielkie jubileusze”: Kilar, Górecki, Lutosławski. Drugi koncert, z muzyką filmową, odbędzie się dwa tygodnie później, czyli 24 listopada.

III Festiwal Wojciecha Kilara - wieczór pierwszy

W 2023 roku przypadają aż trzy rocznice związane z trójką wielkich polskich kompozytorów muzyki XX wieku. 110 lat temu - 25 stycznia 1913 r. - urodził się Witold Lutosławski, 6 grudnia mija 90 lat od narodzin Henryka Mikołaja Góreckiego, natomiast 29 grudnia obchodzić będziemy 10. rocznicę śmierci patrona słupskiej filharmonii – Wojciecha Kilara. Z tej okazji orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara pod batutą maestro Zygmunta Rycherta zaprezentuje dzieła wspomnianych twórców: I koncert fortepianowy Wojciecha Kilara, „Trzy utwory w dawnym stylu” Henryka Mikołaja Góreckiego i „Małą suitę” Witolda Lutosławskiego. Solistą wieczoru będzie wybitny pianista z Gdańska Maciej Gański. W programie koncertu jest także „Colas Breugnon” Tadeusza Bairda.

- Wiek XX - a zwłaszcza jego druga połowa (po zakończeniu II wojny światowej) to okres wielkiego rozkwitu polskiej muzyki - czytamy na stronie słupskiej filharmonii. - Jej znaczenie dla światowej kultury dopiero dziś staje się w pełni widoczne. Bez przesady można stwierdzić, że bogactwo i różnorodność talentów tamtego pokolenia twórców było podobnym zjawiskiem genius loci, jaki na przełomie XVIII i XIX stulecia miał miejsce w Wiedniu. Historia muzyki okresu powojennego (niekiedy błędnie nadal określanej mianem „współczesnej”) to nazwiska wielkich twórców polskich: Witolda Lutosławskiego, Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Panufnika i wielu innych. Na tle ówczesnej epoki muzyka naszych kompozytorów wyróżnia się nieprzemijającą wartością – nie są to eksperymenty, poszukiwania, ale skończone arcydzieła o wielkim ciężarze gatunkowym. Interesujące jest zestawienie trzech bardzo odmiennych utworów. I Koncert fortepianowy Kilara, skomponowany został w późnym okresie twórczości, natomiast suita Lutosławskiego i trzy utwory Góreckiego to ogniwa łączące etap młodości z czasem pełnej dojrzałości twórczej.

Koncert rozpoczyna się o godzinie 19. Bilety (w cenie 45, 40 i 35 zł) do nabycia kasie filharmonii i na portalu biletyna.pl.

III Festiwal Wojciecha Kilara - wieczór drugi

Drugi koncert kilarowskiego festiwalu - „Wieczór z muzyką filmową” - odbędzie się w piątek, 24 listopada, o godz. 19. Wykonane zostaną najsłynniejsze dzieła komponowane na potrzeby polskiego kina. Pojawią się tematy z popularnych filmów i seriali, m.in. "Czterej pancerni i pies", "Czterdziestolatek", "W pustyni i w puszczy" czy "Pianista". Nie zabraknie także kompozycji samego Wojciecha Kilara. Jest on autorem ścieżki dźwiękowej w wielu zagranicznych obrazach, jak chociażby "Dracula" (reż. F. F. Coppola), "Portret Damy" (reż. J. Campion) czy "Dziewiąte wrota" (reż. R. Polański). Orkiestrę Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara poprowadzi Szymon Morus, zaś słupskim muzykom będzie towarzyszyć Aga Brenzak – wokalistka i aktorka scen muzycznych.

Bilety w cenie 60/50/45 zł.

Wcześniej tego dnia, o godzinie 10, odbędzie się otwarta próba, na którą filharmonia zaprasza uczniów szkół podstawowych od IV klasy oraz szkół ponadpodstawowych. Rezerwacji można dokonywać telefonicznie +48 59 842 38 39, mailowo: [email protected] lub w kasie Filharmonii. Bilety w cenie 15 zł.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza