Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Swołowie zdobyło nagrodę

Wojciech Frelichowski [email protected]
Muzealna Zagroda Albrechta w Swołowie zdobyła drugą nagrodę w konkursie "Przyjazna wieś”. Podsłupską zagrodę doceniono za infrastrukturę techniczną.
Muzealna Zagroda Albrechta w Swołowie zdobyła drugą nagrodę w konkursie "Przyjazna wieś”. Podsłupską zagrodę doceniono za infrastrukturę techniczną. archiwum
Muzealna Zagroda Albrechta w Swołowie zdobyła drugą nagrodę w konkursie "Przyjazna wieś". Podsłupską zagrodę doceniono za infrastrukturę techniczną.

Organizatorem konkursu "Przyjazna wieś", który odbył się po raz trzeci, było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach działalności Krajowej Sieci Obszarów Wiej­skich. Jego celem jest celem jest pokazanie najlepszych projektów infrastrukturalnych zrealizowanych na obszarach wiejskich przy wsparciu środków Unii Europejskiej począwszy od 1 maja 2004 roku. Muzealna Zagroda Al­bre­ch­ta w Swołowie, która jest oddziałem Muzeum Pomo­rza Środkowego w Słupsku, zajęła drugie miejsce w zakresie infrastruktury technicznej. Jury konkursu doceniło projekt "Wzmocnienie potencjału turystycznego Pomorskiej Krainy w Kratę - rekonstrukcja Zagrody Albre­chta w Swołowie". Pierwsze miejsce w tej kategorii zdobyła gmina Mieszkowice w województwie zachodniopomorskim, za projekt "Zagospodarowanie turystyczne miejscowości Gozdowice z uwzględnieniem rzecznego przejścia granicznego".

Swołowo to wieś-skansen, którą kilka lat temu uznano za sztandarowy przykład architektury wiejskiej charakterystycznej dla tego obszaru Pomorza. Ze względu na rodzaj zabudowy, tzw. szachulcowej, teren umownie nazwano Krainą w Kratę.

Projektem, który otrzymał finansowe wsparcie Unii Europejskiej była rekonstrukcja ośmiu budynków - Zagroda Allbrechta. Obecnie trwa realizacja kolejnych zabytkowych obiektów. M.in. zagroda biedniejszego chłopa - zagrodnika, który najmował się do prac u bogatszych gospodarzy. Zrekonstruowana zostanie chałupa mieszkalna oraz dwa obiekty gospodarcze - dom chlebowy i kuźnia. Chałupa zagrodnika zostanie urządzona zgodnie z tradycjami panującymi wśród średniozamożnych chłopów z końca XIX.

Oprócz tej posesji odnowionych zostanie kilka innych budynków gospodarczych. Największy z nich to stodoła bogatego pomorskiego chłopa. Jak nas poinformowała Marzenna Mazur, kierownik oddziału etnografii Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, po zakończeniu prac z tym obiekcie będzie urządzona sala z multimedialną ekspozycją wystawienniczą prezentującą zjawiska kulturowe typowe dla tego regionu. Będzie to także miejsce do organizowania koncertów, pokazów, a także spektakli teatralnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza