Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadzwyczajnie na sesji o akwaparku, ulicach i pomocy

Redakcja
Dodatkowe pieniądze na dokończenie budowy Trzech Fal będą tematem numer jeden najbliższej sesji rady miasta. Nie jedynym.

Na najbliższej środowej nadzwyczajnej sesji rady miejskiej władze ratusza mają zawnioskować o zgodę radnych na dodatkowe pieniądze na dokończenie budowy Trzech Fal. Chodzi o osiem milionów złotych. W praktyce jednak o dziesięć. Przypomnijmy, że jedyna chętna do budowy akwaparku firma zażądała w ostatnim przetargu aż 32,2 miliona złotych, kiedy ratusz wycenił dokończenie na 22 miliony.

Nie ma jednak gwarancji, że dodatkowe pieniądze pochodzące z kolejnego kredytu wystarczą na dokończenie inwestycji. Prezydent Słupska Robert Biedroń przyznał w ubiegłym tygodniu, że kwota może być wyższa. Różnicę będzie więc musiało pokryć miasto, czyli jego mieszkańcy. Urzędnicy chcą jak najszybciej podpisać umowę, tak aby prace rozpocząć jeszcze w tym roku.

Podatek zamiast kredytu

Najpewniej nie będzie to jedyna uchwała w sprawie akwainwestycji na tej sesji. Niewykluczone, że rada pochyli się także nad petycją Stowarzyszenia Nasz Słupsk, które postuluje, aby zorganizować referendum w sprawie samoopodatkowania się mieszkańców w związku z akwaparkiem. „Uwzględniając aktualną liczbę mieszkańców Słupska, stanowi to, na dzień dzisiejszy, kwotę około 1,5 tys. złotych na każdą czteroosobową rodzinę” - czytamy w petycji. Pokryć ma to 30-milionową lukę potrzebną do sfinalizowania inwestycji. Ale przede wszystkim pozbyć się obciążenia w postaci odsetek i kosztów związanych z zaciągnięciem kredytu, o który wnioskuje Robert Biedroń. Co więcej, wynik referendum ma być odpowiedzią słupszczan co do przyszłości inwestycji.

Ulice i pomoc

Rada miejska zajmie się też zmianą nazw ulic. Jak już informowaliśmy, Instytut Pamięci Narodowej uznał, że ulice Leona Kruczkowskiego, Stanisława Kulczyńskiego i Stanisława Sołdka propagują komunizm. Komisja powołana przez przewodniczącą słupskiej rady miejskiej Beatę Chrzanowską ustaliła, że zastąpią je nowi patroni: Kruczkowskiego zamieni się w Izabeli Jarugi-Nowackiej, Kulczyńskiego w Orląt Lwowskich, a Sołdka w księżnej Zofii. Sesja z głosowaniem nad tą sprawą planowana była co prawda na 27 września, ale ustawa o propagowaniu komunizmu wskazuje ostateczny termin zmian na 2 września. Stąd konieczność podjęcia decyzji na nadzwyczajnej sierpniowej sesji.

Radni zadecydują też o pomocy dla Czerska, który ucierpiał podczas nawałnicy sprzed tygodnia. Słupsk na wsparcie tego samorządu zamierza przeznaczyć 50 tys. zł. Dodajmy, że taką właśnie sumę dla gminy Sulęczyno przekazać ma Ustka.

Oglądaj także: Konferencja prasowa i R. Biedroń o akwaparku - wideo archiwum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza