Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowe Siły Rezerwowe - będzie nabór do nowej formacji

Marcin Prusak [email protected]
Będzie nabór do polskiej "gwardii narodowej"
Będzie nabór do polskiej "gwardii narodowej" Fot. Archiwum
Wkrótce rozpocznie się nabór do nowej formacji. Powstają Narodowe Siły Rezerwowe. Ochotnicy do nich będą zgłaszali się między innymi w Słupsku.

Pod koniec ubiegłego tygodnia szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Gdańsku kmdr Janusz Sylwester zorganizował naradę dotyczącą Narodowych Sił Rezerwowych. W usteckim Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej oraz w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Słupsku wojskowi z województwa pomorskiego dyskutowali o tym, jak będzie wyglądała służba w NSR.

Będą to stanowiska obsadzone wyłącznie przez ochotników. Na co dzień będą oni pracować w swoich zawodach i mieszkać we własnych domach. Mundury będą zakładać maksymalnie przez 30 dni w ciągu roku. Przez kilka lub kilkanaście dni w roku żołnierze NSR będą odbywać szkolenia wojskowe.
Po co te ćwiczenia? NSR mają reagować w razie klęsk żywiołowych, np. podczas powodzi albo innych trudnych sytuacji w naszym kraju. Żołnierze ci mają działać jak amerykańska Gwardia Narodowa. Za czas, który członkowie NSR spędzą w mundurach, wojsko wypłaci żołnierzom pieniądze. W takiej samej wysokości jak każdemu żołnierzowi zawodowemu. Wypłata żołdu ma zrekompensować to, że w czasie szkolenia żołnierze NSR nie będą mogli pracować. Rekompensatę będzie też dostawał pracodawca za to, że stracił na jakiś czas pracownika.

- W tym roku będziemy przyjmowali byłych żołnierzy zawodowych i żołnierzy, którzy odbyli służbę zasadniczą - mówi ppłk Mirosław Rabowski, komendant WKU w Słupsku. - W drugiej kolejności, w przyszłym roku przyjmować będziemy ochotników bez przeszkolenia wojskowego. Pod warunkiem, że odbędą służbę przygotowawczą.

Do końca roku, w całej Polsce NSR mają liczyć 10 tys. żołnierzy. W 2011 roku ma przybyć kolejne 10 tys.
Wojsko poszukuje fachowców, np. analityków, informatyków i inżynierów, ale większość stanowisk przeznaczona jednak będzie dla korpusu szeregowych.

NSR - więcej szczegółów

Od połowy tego roku będzie można wstępować do Narodowych Sił Rezerwowych. Żołnierzami tej formacji będą mogli zostać zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Chętnym podpowiadamy, jak wstąpić do NSR.

W tworzonych Narodowych Siłach Rezerwowych mogą służyć byli wojskowi oraz żołnierze rezerwy, jeśli nadal chcą nosić mundur i służyć krajowi i ludziom. Żołnierze NSR będą dostawać gratyfikacje finansowe za dni, w których będą musieli wziąć wolne w pracy, aby brać udział w ćwiczeniach albo w akcji.
Kandydaci na żołnierzy NSR muszą spełnić określone przepisami warunki. Na początku w WKU kandydat będzie musiał złożyć życiorys, skrócony odpis aktu urodzenia, świadectwo pracy, informacje z Krajowego Rejestru Karnego, a także dokumenty poświadczające wykształcenie i zatrudnienie. WKU sprawdzi w swojej bazie danych, gdzie w jednostce wojskowej w okolicy zamieszkania ochotnika jest miejsce. Co ważne, w przypadku niektórych stanowisk zajmowanych przez kandydatów do NSR będzie potrzebne poświadczenie bezpieczeństwa. W takim wypadku, WKU rozpocznie procedurę zdobycia odpowiedniego zaświadczenia dla kandydata.

W tym roku do NSR przyjmowani będą byli żołnierze zawodowi i żołnierze rezerwy. W przyszłym roku szansę na to będą mieli także ci, którzy dotychczas w wojsku nie służyli. Tacy ochotnicy będą musieli odbyć służbę przygotowawczą. Kandydaci na oficerów muszą mieć wykształcenie wyższe, kandydaci na podoficerów - wykształcenie co najmniej średnie, a szeregowi - przynajmniej gimnazjalne. Trzeba przygotować się na szkolenie w koszarach jednostki wojskowej. W przypadku kandydatów na oficerów szkolenie będzie trwało 6 miesięcy, dla przyszłych podoficerów - 5 miesięcy, a szeregowych - do czterech miesięcy. Co ciekawe służbę przygotowawczą będzie można podzielić na części. Dzięki temu studenci mogliby przechodzić ją w czasie wakacji.

Do NSR będą mogły wstąpić kobiety - na takich samych zasadach jak mężczyźni. W tym roku, jeżeli wcześniej służyły w wojsku i zostały przeniesione do rezerwy, a w przyszłości także ochotniczki bez wcześniejszego przeszkolenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza