MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy i ludzie kultury podążyli powojennymi śladami literatów w Słupsku

oprac. Wojciech Frelichowski
Konferencja „Literacki Słupsk – śladami pisarzy i poetów”.
Konferencja „Literacki Słupsk – śladami pisarzy i poetów”. MBP Słupsk
„Literacki Słupsk – śladami pisarzy i poetów” - taki tytuł nosiła konferencja naukowa, która odbyła się w słupskim ratuszu. Dyskutowano na temat obecności Słupska i słupszczan w literaturze w latach powojennych.

Była to druga edycja cyklu interdyscyplinarnych badań naukowych promujących Słupsk we współczesnej przestrzeni kultury i literatury oraz sytuującą miasto na kulturalnej i literackiej mapie Polski.

Organizatorami konferencji była Szkoła Doktorska Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku i Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku. Kierownikiem naukowym była prof. dr hab. Adela Kuik-Kalinowska z Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku.

Tegoroczna konferencja poświęcona była powojennym latom 1945 – 1965 - trudnym latom migracji, tak dobrowolnej, jaki i przymusowej, za sprawą której przybyli do Słupska ludzie z najróżniejszych regionów Polski, odnajdując tu swoje miejsce i tworząc literacki obraz miasta oraz jego historię.

Przybywali ludzie pióra z Kresów, z Polski Centralnej, ze Śląska, Żuław i Kaszub. W Słupsku odnaleźli swój dom, tutaj tworzyli i tworzą nadal literacką opowieść, wypełniając przestrzeń nowymi fikcyjnymi, a także autentycznymi narracjami, poetycką wyobraźnią, sceniczną grą, przeżyciami zapisanymi w formie diariusza czy pamiętnika. Z tym miastem utożsamiają się współtworząc historię jego miejsca i jego pamięci.

Organizatorzy podkreślają, że konferencja ma przyczyniać się „do wzmacniania zarówno jednostkowego jak i zbiorowego poczucia tożsamości miejsca", co sądząc po wygłoszonych odczytach i reakcji zgromadzonej publiczności przyniosło zamierzony skutek.

Podczas sympozjum swoje referaty zaprezentowali:

  • prof. dr hab. Daniel Kalinowski (Uniwersytet Pomorski w Słupsku) - "Życie literackie powojennego Słupska. Kilka faktów i nazwisk";
  • dr hab. Anna Sobiecka, prof. UP (Uniwersytet Pomorski w Słupsku) - "Życie teatralne w Słupsku w latach 1945-1965";
  • prof. dr hab. Adela Kuik-Kalinowska (Uniwersytet Pomorski w Słupsku) - "Z Wilna do Słupska. Pomorska rzeczywistość w poezji Marty Aluchny-Emelianow";
  • mgr Danuta Sroka (Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Dąbrowskiej w Słupsku) - "Leszek Bakuła - intelektualista z Kurpi i Pomorza";
  • mgr Tatiana Slowi (Szkoła Doktorska Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku) - "Osadnicy w Słupsku na kartach twórczości Anny Łajming".

Po wysłuchaniu referatów odbyła się dyskusja poświęcona nie tylko tegorocznemu tematowi, ale także szeroko pojętemu życiu literackiemu i kulturalnemu Słupska. Nie zabrakło również propozycji tematów na kolejne konferencje, a organizatorzy zapewnili, że już przystępują do organizacji przyszłorocznej edycji.

Na zakończenie Konferencji odbył się spacer "Literackimi śladami po Słupsku", podczas którego w rolę przewodnika wcielił się prof. dr hab. Daniel Kalinowski.

Konferencję objęła honorowym patronatem prezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka. Organizatorzy dziękują za wsparcie: Miastu Słupsk, Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich, Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Partnerstwu Dorzecze Słupi, Centrum Informacji Turystycznej w Słupsku oraz Engie EC Słupsk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza