Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedźwiadki szczęścia ozdobią Słupsk

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Podczas cotygodniowej konferencji prasowej  prezydent Robert Biedroń zaprezentował sześć kolorowych niedźwiadków szczęścia, które zostaną  zlokalizowane w różnych częściach miasta.
Podczas cotygodniowej konferencji prasowej prezydent Robert Biedroń zaprezentował sześć kolorowych niedźwiadków szczęścia, które zostaną zlokalizowane w różnych częściach miasta. Krzysztof Piotrkowski
Podczas cotygodniowej konferencji prasowej prezydent Robert Biedroń zaprezentował sześć kolorowych niedźwiadków szczęścia, które zostaną zlokalizowane w różnych częściach miasta.

Zaprezentował je w otoczeniu przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 24 w Słupsku, które nosi imię Słupskiego Niedźwiadka Szczęścia, oraz artystów, którzy zaprojektowali kolory i wzór umieszczony na plastikowych misiach.

Maluchy były bardzo zadowolone z możliwości odsłaniania kolejnych niedźwiadków i reagowały bardzo żywiołowo na ich widok, a na koniec odśpiewały hymn swojego przedszkola, który oczywiście jest poświęcony także słupskiemu niedźwiadkowi szczęścia.

Jak się okazuje, jeden z niedźwiadków zostanie ustawiony w pobliżu Urzędu Stanu Cywilnego, aby przynosić szczęście nowożeńcom. Akurat wzór, który naniesiono na tę maskotkę, przygotowali uczniowie słupskiego drzewniaka pod nadzorem Piotra Igora Salaty.

Drugi niedźwiadek stanie koło Teatru „Tęcza”, a na niesiony na niego tęczowy wzór wyszedł spod ręki słupskiego artysty Jarosława Polanka.

Trzeci niedźwiadek stanie przed budynkiem SCOPIES przy ul. Niedziałkowskiego, a został przygotowany przez aktywistów i aktywistki słupskie, a konkretnie przez członków Stowarzyszenia Inspiracje. Czwarty niedźwiadek pojawi się na skrzyżowaniu ulic Starzyńskiego i Wojska Polskiego, a jego kolorystyczne „ubranko” jest dziełem uczniów słupskiego plastyka.

Piąty niedźwiadek ma być natomiast ustawiony przed słupską biblioteką przy ul. Grodzkiej , a umieszczony na nim bardzo ciekawy wzór przygotował Wojciech Stefaniec, cieszący się uznaniem na całym świecie słupski autor komiksów.

Z kolei szósty niedźwiadek będzie zdobił Park Kultury i Wypoczynku. Autorką umieszczonego na nim wzoru jest Urszula Jagodzińska. Wkrótce mają się pojawić kolejne niedźwiadki.

Oryginalna figurka bursztynowego niedźwiadka została znaleziona koło Słupska w 1887 r., podczas kopania torfu. Rok powstania figurki szacowany był na lata od 1700 do 650 p.n.e. , a więc może mieć nawet 3700 lat!. Według badaczy była zapewne amuletem myśliwego.

Figurka od razu pojechała do Szczecina, wzbogaciła zbiory Pomorskiego Towarzystwa Historii i Starożytności. Pod II wojnie światowej niedźwiadek znalazł się na terenie NRD. Był przechowywany i eksponowany w Kulturhistorisches Museum w Stralsundzie. W 1972 roku Muzeum Narodowe w Szczecinie rozpoczęło starania o powrót całej kolekcji. Na mocy porozumienia rządowego, w 2009 r. zbiory wróciły do Szczecina. Był wśród nich słupski Niedźwiadek Szczęścia. Oryginalny niedźwiadek tylko raz odwiedził Słupsk. Było to 9 września 2010 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza