MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nielegalna fabryka sterydów zlikwidowana po wspólnej akcji CBŚP, prokuratury i agencji POLADA

Filip Bares
Opracowanie:
Tomasz Czachorowski
Służby zlikwidowały w Łódzkiem fabrykę sterydów i 3 magazyny wypełnione około 300 tys. nielegalnych produktów medycznych, różnego rodzaju surowców i komponentów służących do nielegalnej produkcji anabolików. Zatrzymano 9 osób.

To efekt wspólnych działań CBŚP, Prokuratury Krajowej i Polskiej Agencji Antydopingowej POLADA, przy wsparciu kontrterrorystów.

"Policjanci z łódzkiego oddziału Centralnego Biura Śledczego Policji ustalili, że na terenie województwa łódzkiego działa zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się produkcją, przechowywaniem, wprowadzaniem do obrotu oraz odpłatnym udostępnianiu sfałszowanych produktów leczniczych" - poinformowała rzecznik prasowy komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz.

W efekcie ich akcji zlikwidowano nielegalną fabrykę substancji anabolicznych, przejmując sześć profesjonalnych maszyn służących do produkcji anabolików, m.in. dwie tabletkarki, trzy wirówki oraz aplikator do ampułek, całość warta około 200 tys. zł.

"Zlikwidowano także trzy magazyny, zabezpieczając 185 kartonów, w których może być nawet 300 tysięcy różnego rodzaju nielegalnych substancji anabolicznych w postaci ampułek i tabletek. Wartość zabezpieczonego towaru wstępnie szacowana jest na około 3,9 mln zł" - przekazała policjantka.

Dział prasowy Prokuratury Krajowej poinformował, że w akcji zatrzymano 9 osób.

"Prokurator Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił 9 zatrzymanym łącznie 19 zarzutów w tym m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Pozostałe zarzuty dotyczą wytwarzania sfałszowanych produktów leczniczych zawierających substancje zabronione w związku ze zwalczaniem dopingu w sporcie, przechowywania i ich dystrybuowania" - przekazała dział prasowy PK.

Zaznaczył, że ponadto dwie osoby usłyszały zarzuty prania brudnych pieniędzy, a kolejna także udziału w obrocie wbrew przepisom ustawy środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi. Podejrzanym grozi nawet do 10 lat.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym surową karę prokurator skierował wnioski do sądu o zastosowanie wobec 7 podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował wobec wszystkich 7 podejrzanych tymczasowy areszt. W stosunku do pozostałych 2 osób zatrzymanych prokurator zastosował dozór Policji, zakazu opuszczania kraju, a wobec jednej z nich także poręczenia majątkowego.

Rzecznik CBŚP wyjaśniła, że z zebranego materiału wynika, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej mogli działać od czerwca 2022 roku aż do rozbicia gangu. "Wszystko wskazuje na to, że niezbędne substancje służące do produkcji anabolików były transportowane z krajów azjatyckich" - dodała.

Według śledczych wyprodukowane w nielegalnej fabryce tabletki i ampułki były dystrybuowane za pośrednictwem internetu lub rozprowadzane w klubach fitness czy siłowniach, głównie na terenie województwa łódzkiego.

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej jest efektem bardzo dobrej współpracy Centralnego Biura Śledczego Policji i Prokuratury Krajowej z ekspertami z Polskiej Agencji Antydopingowej POLADA, którzy wciąż wykonują czynności w celu ustalenia wszystkich szczegółów sprawy, a przede wszystkim analizują skład zabezpieczonych ampułek i tabletek.

Podczas działań wsparcia udzielili także kontrterroryści z Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z Łodzi, Wrocławia, Opola, Bydgoszczy i Poznania.

To sprawa rozwojowa.

"Aktualnie sprawdzane jest m.in. to, czy produkując oraz wprowadzając do obrotu wskazane produkty farmaceutyczne podejrzani mogli sprowadzić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób" - przekazała Jurkiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nielegalna fabryka sterydów zlikwidowana po wspólnej akcji CBŚP, prokuratury i agencji POLADA - Sportowy24

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza