Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni uczyli się w Słupsku żeglarstwa

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Niepełnosprawni uczyli się w Słupsku żeglarstwa.
Niepełnosprawni uczyli się w Słupsku żeglarstwa. Organizator
W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Słupsku odbył się piknik żeglarski „na sucho” dla uczniów ośrodka i dzieci z subregionu słupskiego z dysfunkcjami.

To kolejny pomysł kmdr. ppor. dr Dariusza Kloskowskiego, propagatora edukacji morsko-żeglarskiej i ożywienia gospodarki morskiej w subregionie słupskim, ukazujący nauczycielom i uczniom alternatywny sposób organizowania zajęć rekreacyjnych.

W trakcie pikniku jego uczestnicy uczyli się udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym, głównie podczas działania na akwenach wodnych. Poznali też zasady wiązania węzłów marynarskich i podstawowe elementy budowy jachtu oraz zachowywania się na jednostce pływającej.

Uczniów zainteresowali także żołnierze rezerwy – marynarzy z Gdyni, którzy, wykorzystując swoją wiedzę, nawiązywali w swoich opowieściach do Święta Niepodległości. Kmdr rez. dr Adam Kula zaprezentował uczniom swoje zbiory – medale upamiętniające Święto Niepodległości, a st. chor. szt. rez. Edward Golis pokazał swoje wyszywane własnoręcznie unikatowe orły z różnych epok. Natomiast ppłk mgr inż. rez. Ryszard Witkowski, kpt. Kazimierz Pietrasiewicz oraz kpt. Teresa Hinc opowiadali o fladze, godle i hymnie.

Głównym punktem programu były zajęcia z żeglarstwa na sucho, które prowadził Piotr Grzebieniak z uczniami Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku. Uczniowie mogli swobodnie poruszać się na łódkach optymistach, dzięki przychylności i pomocy Krystiana Paruzela z Darłowa, który wypożyczył łódki na piknik. Uczniowie otrzymali certyfikaty udziału w zajęciach wystawione przez słupski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, a nauczyciele - stosowne zaświadczenia. Po ceremonii zakończenia pikniku wszyscy delektowali się słodkościami, które zorganizował Dariusz Kloskowski.

Podczas trwania pikniku podkreślano potrzebę organizowania podobnych imprez w celu zaszczepienia tradycji morskich oraz wpajania patriotycznych idei przez byłych żołnierzy Wojska Polskiego. Grono nauczycielskie i goście imprezy rozmawiali także o inicjacji praktycznego pływania na Stawku Łabędzim, który byłby zwieńczeniem projektu kmdr Kloskowskiego, twórcy Centrum Edukacji Morskiej przy szkole SP 9 w Słupsku.

Organizatorami pikniku byli: Szkoła Żeglarska „Magola” kierowana przez Mirosława i Iwonę Lamkowskich, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Słupsku, Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku.

Zobacz także: Robert Biedroń: W Słupsku mieszka 13% niepełnosprawnych. Obchody Dnia Godności

Przeczytaj także inne artykuły:

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza