Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe kamery w Parku Zachodnim i na przejściu dla pieszych na ul. Zaborowskiej

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Wideo
od 16 lat
Wandalizm, spożywanie alkoholu, hałas w godzinach nocnych to główne powody interwencji służb w Parku Zachodnim w Słupsku. Już wkrótce sprawcy będą pod czujnym okiem kamer miejskiego monitoringu. Kamery pojawią się także przy przejściu dla pieszych na ul. Zaborowskiej.

W ciągu dnia miejsce spacerów i zabaw dla dzieci, wieczorami zamienia się w osiedlowy klub, gdzie spotyka się młodzież. I nie było w tym nic złego, gdyby nie to, że nagminnie spożywa tam alkohol, po którym często dochodzi do aktów wandalizmu. Niszczone są ławki, stacyjka rowerowa, budki dla ptaków, nowe nasadzenia krzewów i kwiatów. Do tego dochodzi hałas, a często i bijatyki. Mowa o Parku Zachodnim – od niedawna Parku im. Staszka i Ewy Szarków, który rozciąga się między ulicami Szpilewskiego i Korfantego w Słupsku. Stąd decyzja, że nowe kamery miejskiego monitoringu pojawią się właśnie tam.

- Do końca roku pojawi się 14 nowych kamer – dwanaście w Parku Zachodnim i dwie przy przejściu dla pieszych na ul. Zaborowskiej. Dołączą do naszego systemu kamer miejskich, co pozwoli nam na łatwiejsze sprawowanie nadzoru nad tym parkiem. Pak Zachodni został wybrany przez nas po analizie miejsc, w których strażnicy miejscy maja częste interwencje, jak i policja często tam zajeżdża. Osoby nielegalnie spożywają tam alkohol i dewastują wspólne mienie. Chcielibyśmy to wyeliminować. Obecnie nasi strażnicy patrolują te miejsca, ale nie jesteśmy w stanie być tam non stop. W niektóre miejsca też jest trudno dotrzeć. Myślę, że mandaty podziałają odstraszająco na wandali – mówi Paweł Dyjas, komendant Straży Miejskiej w Słupsku.

Statystyki nie pozostawiają wątpliwości.

- Z informacji udzielonych przez Straż Miejską w Słupsku wynika, że w rejonie obejmującym Park Zachodni podejmowano w okresie ostatnich dwóch lat kilkadziesiąt interwencji związanych z zanieczyszczeniem terenu, spożywaniem alkoholu w miejscu publicznym czy niszczeniem zieleni. Z kolei z Systemu Wspomagania Dowodzenia Policji wiemy, że na ulicach Zaborowskiej, Szpilewskiego, Korfantego oraz Witosa (obszar objęty projektem) dochodziło do przestępstw takich jak zakłócenie porządku, ekscesy chuligańskie, spożywanie alkoholu (93 zgłoszenia), kradzież lub kradzież z włamaniem (14 zgłoszeń), kradzież i uszkodzenie mienia (11 zgłoszeń) oraz 36 innych interwencji Policji – mówi Monika Rapacewicz, rzecznik prasowa Urzędu Miejskiego w Słupsku.

Pieniądze na inwestycje udało się pozyskać w ramach rządowego Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024.

- Miasto Słupsk wykorzystuje dostępne źródła finansowania, startując w różnych konkursach poprzez pisanie wniosków projektowych i konkursowych o dofinansowanie. Wniosek pod nazwą "Wzmocnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych poprzez rozbudowę monitoringu wizyjnego w Mieście Słupsku" złożyliśmy w przewidzianym terminie do instytucji odpowiedzialnej za ocenę wniosku - do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego – mówi Rapacewicz. - Aplikowaliśmy o kwotę stu tysięcy złotych i taką kwotę dofinansowania Miasto otrzymało.

Całkowity koszt projektu, którego koniec przewidziany jest na grudzień 2023 roku, a obejmującego m.in. przygotowanie dokumentacji projektowej, prace instalatorskie i budowlane, działania promocyjno-edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa, wynosi 255 000 zł.

Nowe kamery uzupełnią obecny miejski monitoring, składający się z 256 kamer, o 14 nowych, z których 12 pojawi się w Parku Zachodnim, a pozostałe dwie na przejściu przy ul. Zaborowskiej – przy skrzyżowaniu z ul. Witosa i Korfantego.
- Przejście dla pieszych niedaleko Szkoły Podstawowej nr 16 oraz Liceum Ogólnokształcącego nr 4 z roku na rok staje się bardziej niebezpieczne z uwagi na stale zwiększający się ruch w tamtym rejonie. W ciągu ostatnich 3 lat odnotowano 36 kolizji drogowych – mówi Monika Rapacewicz.

Montaż monitoringu z pewnością pomoże w wykrywaniu sprawców przestępstw tego typu i będzie pełnił funkcję profilaktyczną. W najbliższym czasie kamerami zostaną objęte kolejne obszary miasta.

- Będziemy uzupełniać w kamery także inne miejsca. Mamy nadzieje, że zainstalujemy je w najbliższej przyszłości w Parku kultury i Wypoczynku, który jest objęty rewitalizacją oraz na ul. Górnej. Tych miejsc z monitoringiem mamy z roku na rok coraz więcej – mówi komendant Straży Miejskiej w Słupsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza